Sokak köpekleri ile İlgili

Sokaklara atılan hayvanlar genelde insanların bakmayıp tasmasını saldığı evcil hayvanlar, olayı belirli bir gruba kitleyemeyiz direkt.

10 milyon hayvanı kısırlaştıramazsın, bir başkası gelir 3-5 köpeği başka bir bölgeye götürür; o köpekler oralar da çiftleşmeye devam eder.
Çaresi uyutmak.

Arkadaşınız bu kısma tepki vermiş olabilir. Ucu çok açık bir konu ne tarz önlemlerden bahsediyorsunuz?

Benim fikrimce toplu kısırlaştırma çalışmaları yapılmalı. Böylece yıllar içinde hayvan sayısı gözle görülür bir biçimde azalır. Barınak işinin olacağını düşünmüyorum zira o kadar yüksek kapasitede barınak yapmak imkansız.
10-15 yıl önce devlet kısırlaştırma çalışmaları yapsaydı şuan sokakta bu kadar fazla hayvan olmazdı.
Haklısınız, ucu açık bir nokta olmuş. Fakat insanların gece evine rahatça yürüyememesi, her daim bir köpek grubunun saldırına uğrama ihtimalini göz önünde bulundurmak gibi etkenler varken ne bekleyebilirsiniz ki? Devlet üzerine düşeni yapmıyor diye insanlar sakat kalıyor, canından oluyor. Devleti eleştirmek, yıllardır yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz bir şey. Fakat; köpeklerden kaçarken arabanın altında kalan çocuğun ailesine, ağır ameliyatlar geçiren, travmatik şeyler atlatan insanlara ne diyeceğiz?

Türkiye nüfüsunun 84M olduğunu düşünürsen yapılabilir. Biz ailecek bile şuan 50 ye yakın hayvan kısırlaştırdık.
Devlet kontrolünde gönüllü insanlar ile yapılabilir.
Çok iyimser bir düşünce. İnsanların hayvanlara 3-5 mama atıp vicdanı tatmin ederken kısırlaştırma işlemine ücret almadıkları takdirde katılacaklarını düşünmüyorum.

Halbuki noktalama işaretlerini de özenerek kullanmıştım. Neyse, arkadaşım genel olarak hayvanlara her daim sahip çıkmamız gerektiğini, devlet bir şey yapmasa bile insanların kendi refahını sağlamasının bağnazlık olacağını, herhangi bir saldırıdan sonra bile hayvanı besleyeceğini belirtti.
Ne diyeyim, bence haklı bir yere kadar. Hayvanlara tabi her zaman sahip çıkmalıyız, onları beslemeliyiz. Ama insanlara saldıran sokak köpekleri bence barınaklarda eğitilip yeniden sokağa bırakılmalıdır.

Çok iyimser bir düşünce. İnsanların hayvanlara 3-5 mama atıp vicdanı tatmin ederken kısırlaştırma işlemine ücret almadıkları takdirde katılacaklarını düşünmüyorum.
Para karşılığı yapılsın o zaman. Barınak yaptırmaktansa daha mantıklı. O kadar vergi veriyoruz sonuçta illa ki böyle bir kampanyayı karşılayacak kadar bütçe olmalı. Ki ben eminim gönüllü katılanlar olucaktır.
Uyutma işlemini düzgün yapacaklarını düşünmüyorum bizim devletin.
Haklısınız, ucu açık bir nokta olmuş. Fakat insanların gece evine rahatça yürüyememesi, her daim bir köpek grubunun saldırına uğrama ihtimalini göz önünde bulundurmak gibi etkenler varken ne bekleyebilirsiniz ki? Devlet üzerine düşeni yapmıyor diye insanlar sakat kalıyor, canından oluyor. Devleti eleştirmek, yıllardır yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz bir şey. Fakat; köpeklerden kaçarken arabanın altında kalan çocuğun ailesine, ağır ameliyatlar geçiren, travmatik şeyler atlatan insanlara ne diyeceğiz?
İşte ne tarz bir önlem alabilir insanlar? Hayvanı etkisiz hale getirmek için bir silah taşısa bu sefer Türkiye'de cinayet oranı tavan yapan. Sonuç olarak trafikde kendisini solladı diye adam öldürenlerin olduğu bir ülkede yaşıyoruz hayvanlara karşı insanların aldığı önlemler vatandaşlara karşıda risk oluşturabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı