Sokaktan kedi alırken nelere dikkat etmeliyim?

maraushi

Hectopat
Makaleler
17
Selam, sokaktan bu pazar kedi alacağım ama; aşıları 315TL tutuyor, hemen ayarlayamam kaç gün içerisinde aşı yaptırmalıyım?
Eve getirir getirmez ilk iç küvetimizde johnn's baby şampuan ile yıkamayı, sonra ise havluyla kurutmayı planlıyorum. Sonra kaloriferi yanında sıcakayıp uyuya kalır herhalde. Mama olarak marketten aldığım salam ve süt, sonra ise mama ile beslemeyi düşünüyorum.
Sonra aşılar ve tırnak için veterinere götüreceğim, markette kedi taşıma çantası var ondan alacağım. Tabii ilk önce çipini tarım bakanlığından taktıracağım onlar 75TL'ye takıyor. Bu gidişat doğru mu nasıl yanlışım var çok iyi bir ekonomik durumum yok ama bu hayvancağızı kurtarmak istiyorum. Sizce bu gidişat, yani aşamalar doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Salam ve süt ile beslemenizi pek önermem. Araştırın, zararlı. Onun yerine bir yerden ucuz kuru mama bulabilirseniz çok iyi olur bir süre idare eder.

Kısırlaştırma işlemi ile daha fazla tutar. Çevrende kaliteli barınaklar var ise onlara kısırlaştırma ve parazit aşılarını yaptırabilirsin.

Beslenmesi olarak salam ve süt kısa süreli idare eder. Süt'e az çok su ekleyerek içindeki laktozu silebilirsin. Bu arada süt vermen gerekli değil onu da söyleyeyim, süt'e su katınca içindeki protein'i azaltmış oluyorsun ve inek sütü kedi için yeteri kadar protein sağlayamıyor.

Kısırlaştırma işlemi ile daha fazla tutar. Çevrende kaliteli barınaklar var ise onlara kısırlaştırma ve parazit aşılarını yaptırabilirsin.

Beslenmesi olarak salam ve süt kısa süreli idare eder. Süt'e az çok su ekleyerek içindeki laktozu silebilirsin. Bu arada süt vermen gerekli değil onu da söyleyeyim, süt'e su katınca içindeki protein'i azaltmış oluyorsun ve inek sütü kedi için yeteri kadar protein sağlayamıyor.
Su ekleyerek süt belki olabilir ama salam verilmesini asla tavsiye etmem.

İlk yıkamadan sonra hayvan ölüyormuş gibi hareketsiz kalabilir. Genelde ölmüyorlar. Şoka giriyorlar. Fazla zorlamayın. Hafifçe yıkayın. Nazikçe kurulayın. Eğer kedinizin banyodan nefret etmesini istemiyorsanız bu yıkama işlemini çok yavaş yapın. Fön makinesiyle kurutmaya çalışmayın. Üzerinde konakçı varsa yıkamayla geçmez. Aşıdan sonra kendisi dökülür. Diğer arkadaşların da dediği gibi mama verin. Salam sosis falan aşısız hayvanda parazit ihtimalini arttırır. Kumuna alışması için ben bir damla amonyak kullanıyorum ama zorunlu değil.

Geri
Yukarı