Son kullanma tarihi geçmiş ilaç içilir mi?

Tip 2 diyabet hastasiyim
Covid, kronik hastalığı olanlarda ağır geçebiliyor. İhmale gelmez. Anlattığınız semptomlar büyük ihtimalle Covid olduğunuza işaret ediyor, üstelik diyabetsiniz. Ateş yüksek, nabız yüksek. Allah korusun. En azından test yaptırıp doktorun verdiği ilaçlara başlayın hocam. Negatif çıksa bile bir doktorun tedavisi altında olursunuz.

Babam KBB doktoru 2021 yılında son kullanma tarihi 2018 olan bir ağrı kesici iç demişti şüphelendim bir şey olur mu diye sordum, iç iç sıkıntı olmaz dedi, içtim olmadı.

Arkadaşlar bugün sabah acile gittim. Augmentin 1000 MG, Kloroben Gargara ve Majezik 100 MG ilaçları yazıldı bana... Durumum feci kötü. Antibiyotik ise hiç içmek istemiyorum çünkü faydalı olduğu kadar hem bir o kadar da zararlı.

3 yıla kadar içilir sıkıntı yok. Ama kuru ortamda ve güneş ışığından uzak saklanmış olması gerekiyor.

Antibiyotiğin karaciğeri zorladığı doğru mu?

Bütün ilaçlar zararlı tek antibiyotik değil. Ona bakılırsa paracetamol( ağrı kesiciler) böbreklere zararlı. Yeterli doz ve fazla içilmedigi sürece zararı yok. Böbrek hastalığım yüzüne ömür boyu kaptopril ham maddeli kapril içeceğim.

Geri
Yukarı