Sonuçları olmasaydı insanlar dinlere inanır mıydı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

452695

Hectopat
Var olan dinlerin ve inanışların büyük birçoğunluğunun temelinde dünyada'ki yaşantımıza göre ölümden sonra neler yaşayacağımızı kendimizin belirlemesi yer alıyor. İnsanların çoğuda ibadetlerini ve inançlarını ölüm sonrası hayatta karşlığını almak için yapıyor. (cennet vb.) Peki sizce bunlardan hiç bahsedilmeseydi ve ölüm sonrası sonsuz mutlak bir hiçlik olsaydı günümüzdeki din ve inançlar ne kadar güçlü olurdu?

Ben kendi görüşümü mensubu olduğum Müslüman'lık için yapacağım. Eğer cennet ve cehennem olmasaydı büyük ihtimal Müslüman'ların %90'ı ne ibadet yapardı ne de Allah'ın yasaklarına uyardı. Aynı şeyi diğer dinler içinde düşünüyorum. Belkide günümüze kadar unutulup giderdi. Çünkü insanın doğasında yapılan şeyin karşılığını almak var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Müslüman'ım, cennet ve cehennem inancımda var. Ancak oruç tutmak dışında hiçbir dini faaliyeti yerine getirmiyorum ki onu da sevap kazanma amacı güderek yapmıyorum gerçekten sevdiğim için tutuyorum. Zaten gün içerisinde oyunda ya da trafikte o kadar çok küfredince oruç sevaptan çok katlamalı günaha dönüyor. Kaldı ki kul hakkı hariç hemen her tövbe'yi affeden Allah'ın seni cennete almasının mutlaka farz olan ibadetlerin tamamını eksiksiz yerine getirmek olduğu kulağa çelişkili gelmiyor mu? Ben hiçbir dinin indirildikten bu yana tamamen bozulmadan ulaşmadığı kanaatindeyim ve papazıydı imamıydı hep dini sadece yasak ve günahlara çekmiş halde. Bazı hocalar var dinlerken diyorsun ki ben elimden geleni yapsamda zaten cennete gitmem zor hiç uğraşmayayım.

Son düzenleme:
Tanrı arayışı insanın özünde olan bir arayıştır. Hiçbir dinden haberdar olmayan kişi bile yaratıcıyı bulabilir. Yani mesele ölümden sonra yaşamın olması, ödül sistemi vb. değil.

İnanç insanın fıtratında olduğundan dolayı sonuçları olmasa da bir yaratıcının olduğuna inanılırdı diye düşünüyorum. Çünkü insanlar varlığını genelde üstün bir güce dayandırmak istiyor ve bu da bizi yaratıcıya götürüyor.

Ölüm sonrası yaşam ve dinlerin temelindeki inançlar, insanların hayatta anlam bulma, moral destek, umut ve toplumsal düzenin sağlanması gibi ihtiyaçlarını karşılar. Dinler, insanlara ölüm sonrası bir devamın olduğunu ve belirli bir adaletin sağlanacağını öğretir. Bu inançlar, birçok insan için motive edici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Eğer ölüm sonrası bir devam olmadığına dair bir inanç yaygınlaşmış olsaydı, dinlerin ve inanç sistemlerinin gücü etkilenirdi. İnsanların hayatta anlam bulma ve umut ihtiyaçları farklı şekillerde tatmin edilmeye çalışılırdı. Belki de insanlar daha fazla dünyevi mutluluk, başarı, ilişkiler veya maddi kazanımlar üzerinde odaklanırdı.

Ancak dinler ve inançlar, sadece ölüm sonrası yaşam inancına dayanmaz. Birçok din, etik değerler, ahlaki kurallar, toplumsal düzen, dayanışma, manevi deneyimler ve hayatta anlam bulma gibi unsurları da içerir. Bu yönleriyle dinler ve inançlar, insanların hayatlarını etkileyen ve şekillendiren önemli faktörler olmaya devam ederdi.

Sonuç olarak, ölüm sonrası yaşama dair inançlar, dinlerin ve inanç sistemlerinin gücünü etkileyen önemli bir faktördür. Ancak dinler, insanların hayatta anlam bulma, toplumsal düzen ve etik değerler gibi daha geniş bir yelpazede ihtiyaçlarını karşıladığı için, ölüm sonrası inancın yokluğunda dahi varlığını sürdürebilirler.

Var olan dinlerin ve inanışların büyük birçoğunluğunun temelinde dünyada'ki yaşantımıza göre ölümden sonra neler yaşayacağımızı kendimizin belirlemesi yer alıyor. İnsanların çoğuda ibadetlerini ve inançlarını ölüm sonrası hayatta karşlığını almak için yapıyor. (cennet vb.) Peki sizce bunlardan hiç bahsedilmeseydi ve ölüm sonrası sonsuz mutlak bir hiçlik olsaydı günümüzdeki din ve inançlar ne kadar güçlü olurdu?

Ben kendi görüşümü mensubu olduğum Müslüman'lık için yapacağım. Eğer cennet ve cehennem olmasaydı büyük ihtimal Müslüman'ların %90'ı ne ibadet yapardı ne de Allah'ın yasaklarına uyardı. Aynı şeyi diğer dinler içinde düşünüyorum. Belkide günümüze kadar unutulup giderdi. Çünkü insanın doğasında yapılan şeyin karşılığını almak var.
Kendi inancım İslam'da zaten Cennet Cehennem olduğu bilindiği halde çoğu kişi ibadet yapmıyor. Kendim Oruç hariç pek ibadet yapmıyorum. Yalan asla söylemem buna çok dikkat ediyorum sadece. Sence ahiret olduğu halde böyle davranan kişiler olmadığı kesin olarak Kur'an'da yazsa nasıl davranırdı bana göre Allah'a teşekkür amaçlı yapan azınlık harici kimse ibadet yapmazdı.

Peki sizce bunlardan hiç bahsedilmeseydi ve ölüm sonrası sonsuz mutlak bir hiçlik olsaydı günümüzdeki din ve inançlar ne kadar güçlü olurdu?
Guclu olamazdi.

Insanlar masallara inanmayacakti.

@T21

Acaba birileri de o zamanlar İşte tamda bu yüzden Arabistan rüyası deniyor buna inanmak için uyuyor olmak gerek diyor muydu?

Dinler, şimdinin sosyal kimliği terör yönetiminin eski çağda pratik rutin karşılığıdır.

O zamanın algısıyla bu zamanın algısı bir olmadığı için yaşanıyor bunca saçmalık zaten.

Guclu olamazdi.

Insanlar masallara inanmayacakti.

• Beğen
İfadeler: T21
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı