Bu nazar dinlere inanmayanlar için ne olarak geçiyor?

Hadisler olmadan peygamberimize nasıl uyacağız acaba?

Peygamber, Allah'ın emrettiğinden farklı şekilde mi davranıyor?

Kur'an'da öğütlenen şekilde davranırsanız (dürüstlük, güzel ahlak vb) peygambere uymuş olursunuz zaten.

Özetle; peygambere uymak demek Kur'an'a, yani Allah'a uymak demektir.

Dinden beni en soğutan şeyler bunlar zaten. İşte cinmiş büyüymüş nazarmış bunların hepsi yalan geliyor.
Biri de diyor "ama ben bunu bunu yapınca çok iyi hissediyorum" falan. Plasebo'nun ekmeğini yiyorlar işte.

Dua ve sureleri şuna benzetiyorum. Bir deneyde başı ağrıyan insanlara ağrı kesici veriyorlar ama ağrı kesici değil, ilaç da değil ve hiçbir etkisi yok. Deneylerin bundan haberi yok ve ilacı aldıktan sonra baş ağrılarının geçtiğini söylüyorlar. Yani kısacası psikolojik olarak etki ediyordur o.

Peygamber, Allah'ın emrettiğinden farklı şekilde mi davranıyor?

Kur'an'da öğütlenen şekilde davranırsanız (dürüstlük, güzel ahlak vb) peygambere uymuş olursunuz zaten.

Özetle; peygambere uymak demek Kur'an'a, yani Allah'a uymak demektir.
Anlatamıyorum galiba. Evet peygambere uymak Kurana ve Allaha uymak demektir ama peygamberimizin her söylediği ve her yaptığı Kuranda anlatılmaz.

Hadis ilmini küçümsemeyin öyle basit bir şey değil. Kulaktan kulağa da değil geniş bir ilim. Ayrıca nazarla ilgili hadisler kütübi sitte dediğimiz 6 büyük hadis kitaplarının hepsinde de geçiyor.
Kulaktan kulağa değil mi? Kur'an'da hadis geçiyor da haberimiz mi yok? Eğer Kur'an'da geçiyorsa zaten o ayettir. Kütüb-i Sitteleri okumadım. Okumayacağımı da sanmıyorum. Artı olarak Kütüb-i Sitteler, Ehl-i Sünnet arasında kabul görüyor. Şiilerin ya da İbadilerin Kütüb-i Sitteleri kabul ettiğini mi sanıyorsun?

Siz aslında hadisleri inkar ediyorsunuz ki bu Kuran ile çelişiyor. Kuranda Peygambere uymakla ilgili ayetler var. Hadisler olmadan peygamberimize nasıl uyacağız acaba?

Ayrıca bütün hadislere inanmayın zaten. Ortada birçok uydurma hadis var ama alimlerin çoğunluğunun kabul ettiği hadisler güvenilirdir.
Anlatamıyorum galiba. Evet peygambere uymak Kurana ve Allaha uymak demektir ama peygamberimizin her söylediği ve her yaptığı Kuranda anlatılmaz.

Hocam, Hz. Muhammed'in bir elçi olduğunun farkındasın değil mi? Hani, Kur'an'da diyor ya "Muhammed, Allah'ın kulu ve elçisidir." diye. Heh, aynı kitap diyor ki, "Kul, hatasından dönerse affedin." Beşer şaşar. Bana Muhammed'in hiç hata yapmadığını söyleyemezsin. Peygambere uymak, kula uymaktır. Hz. Muhammed kötü biri demiyorum, yanlış anlaşılmasın. O da senin benim gibi insan. Hata yapabilir. Ama Hz. Muhammed'de sonuçta bir kuldur. Ama peygambere gönderilen kitaba uymak bakidir, doğrudur.

Son düzenleme:
Ateistler veya dine inanmayanlar değilde, batıl inancı olmayanlar desek daha doğru olur. İslam'ı biraz daha ayrı tutuyorum. Kader gibi kavramlar var içinde.
Bir ateistin temel yönelimi zaten her şeyin bilimle açıklanabilir olmasını benimsemektir. Zaten öyle ya, bilim bu tür gibi şeyleri benimsemiyor. İslam dini zaten evrimin gerçek olmadığını savunmasından falso veriyor.
Tamamen inanç ile alakalı. Ne istiyorsan ona inan.

Hadis ilmini küçümsemeyin öyle basit bir şey değil. Kulaktan kulağa da değil geniş bir ilim. Ayrıca nazarla ilgili hadisler kütübi sitte dediğimiz 6 büyük hadis kitaplarının hepsinde de geçiyor.

Siz aslında hadisleri inkar ediyorsunuz ki bu Kuran ile çelişiyor. Kuranda Peygambere uymakla ilgili ayetler var. Hadisler olmadan peygamberimize nasıl uyacağız acaba?

Ayrıca bütün hadislere inanmayın zaten. Ortada birçok uydurma hadis var ama alimlerin çoğunluğunun kabul ettiği hadisler güvenilirdir.
Hadisler kaynak olarak alınmamalıdır örnek gösterdiğiniz ayetleri belirtirseniz açıklamasını yapayım. Hadislerin güvenilirliği asla bilinemez çoğunluğunun uydurma olduğunu düşünüyorum çünkü sahih olarak geçen çok saçma hadisler mevcut. Peygambere uyma olayını ayet olarak yollayın fakat şunu söyleyeyim ayetin başını ve sonunu okumadan emin olmayın çünkü Kuranda hadisleri kaynak almamız hiçbir yerde doğrudan ya da dolaylı olarak geçmez.

İslam'da nazar yok diyemem ama nazar boncuğunun şirk olduğuna yüzde yüz eminim. Sığınma ve umut sadece Allah'a gerçekleştirilir, bu yüzden bir müslüman için doğaldır. Bir ateist nazara inanmayacağı için yaşadığı durumları başka şeylere bağlayacaktır illa ki.

Ben nazara inanıyorum. Merak eden varsa aşağıdaki videoyu izleyebilir. Kısaca açıklanmış:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunu izlememiştim. Şu an izleme fırsatım oldu. Sadece güldüm. Dalga geçmek amaçlı değildi gülmem. O zaman bu "Venüs, Merkür, Jüpiter benim enerjimi düşürüyor." diyenler haklı. Madem birisine göz le enerji aktarıyorsun, o zaman kendi yörüngesi, çekim kuvveti olan bir gezegen bir insanın ruh halini etkileyebilir.

O zaman bende hoşlandığım kızın aklını düşünce gücümle, enerjimle çelebilmeliyim. Nihat Hatipoğlu'ndan zaten hoşlanmıyordum ama yeri geldiğinde dinlemeye çalışıyordum. Artık o da olmayacak. Zaten dini anlatmak için milyonlar götüren adamdan bir şey de beklenmemesi gerekir. Cübbeli daha tutarlı bir insan Hatipoğlu'ndan.

"Ben evliyayım. Cin çıkarıyorum. Üflediğim zaman içini ferahlatırım." diyenlerin hepsini haklı çıkarıyor bu video. Sonra kalkmış, bilim ile tutarlı diyorsunuz. Gerçekten çok garip.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı