Bu nazar dinlere inanmayanlar için ne olarak geçiyor?

"Şu vardır, bu yoktur, bu böyledir" demek yerine düzgün bir argüman sunmanız gerekiyor. Kur'an'ın hangi ayetinden nazar çıkarımı yaptınız? Anlatın ki biz de bilelim, yoksa kanıt sunmadan yazdığınız şeyler insanları yanlış yönlendirmeye daha müsait.

Kuran'da bir ayette vs geçmemekte ama ayet yorumlamalarında çıkarılan sonuçlarda nazarın var olduğu söyleniyor. Bununla ilgili Hazreti Muhammed'in de sözü var.

Kuran'da bir ayette vs geçmemekte.

Evet, kendiniz de söylediniz. Ayet yorumu dediğiniz şeylerin ne kadar çeşitli ve kişiden kişiye farklılık gösterdiğini anlatmaya gerek yok sanırım. Siz nazar çıkarımı yapıyorsunuz, başka çok daha farklı bir çıkarım yapıyor.

Dini hacılardan hocalardan değil de direkt Kur'an'dan kendiniz öğrenirseniz daha isabetli olur. Yanlış anlamayın tefsirlere karşı değilim ancak önce kendiniz okumalısınız.

Muhammed'in de sözü var.

Hadislerin dinin kaynağı olmadığını söylemiştim zaten, o yüzden bunu dikkate almıyorum.

Evet, kendiniz de söylediniz. Ayet yorumu dediğiniz şeylerin ne kadar çeşitli ve kişiden kişiye farklılık gösterdiğini anlatmaya gerek yok sanırım.

Hadislerin dinin kaynağı olmadığını söylemiştim zaten, o yüzden bunu dikkate almıyorum.
Ben nazarın olduğunu düşünüyorum. Kimsenin fikrine karışmam.

"Kimsenin fikrine karışmam." diyen de "yanlış yönlendirmeyin." diyen de sensin. Bu bir çelişkidir. Adamın referans alabileceği bir kaynak var. Hatta bu kaynak, senin en kutsalın. Senin referans noktan nedir?

Yazdığımı okursan anlarsın. Veya internete yazı yazıp araştırmayı biliyorsan da bakabilirsin ama bunu yapabilecek yeteneğin var mıdır emin değilim. Adam nazara inanmayabilir ona karışamam dedim. Bence Türkçe okumanda da sıkıntı var.

Yazdığımı okursan anlarsın. Veya internete yazı yazıp araştırmayı biliyorsan da bakabilirsin ama bunu yapabilecek yeteneğin var mıdır emin değilim. Adam nazara inanmayabilir ona karışamam dedim. Bence Türkçe okumanda da sıkıntı var.
Sen buraya laf dalaşına girmeye gelmişsin. Tartışmasını bile bilmiyorken, buraya laf sokmaya gelmişsin. Ben sana senin söylediklerini belirtiyorum. Sen iki yorumun önce "Yanlış yönlendirme." cümlesini kurdun. Bende bunun için kaynak sunmanı isterim. Güzelce yorum yapıp, "Bizim referansımız senin kutsal kitabın." dedim. Çünkü bir önceki yorumunda da kendin ile çelişip, "Fikirlere karışmam." dedin. Bu, bir önceki cümlen ile çelişkilidir. Çelişkinin anlamını bilmiyorsan bir öğren bence. Sonuçta internette araştırabilirsin. Tabi o yeteneğin varsa.

Kur'an-ı Kerim'den bihaber olan sensin. Ben değilim. En kötü okumak zor geliyorsa, diyanetin sitesinde Windows ya da telefon işletim sistemleri için Kur'an app var. İndir ve arama kısmına hem Türkçe hem Arapça nazar yazmak ya da aradığın şeyi yazmak bu kadar zor olmasa gerek.

Sen buraya laf dalaşına girmeye gelmişsin. Tartışmasını bile bilmiyorken, buraya laf sokmaya gelmişsin. Ben sana senin söylediklerini belirtiyorum. Sen iki yorumun önce "Yanlış yönlendirme." cümlesini kurdun. Bende bunun için kaynak sunmanı isterim. Güzelce yorum yapıp, "Bizim referansımız senin kutsal kitabın." dedim. Çünkü bir önceki yorumunda da kendin ile çelişip, "Fikirlere karışmam." dedin. Bu, bir önceki cümlen ile çelişkilidir. Çelişkinin anlamını bilmiyorsan bir öğren bence. Sonuçta internette araştırabilirsin. Tabi o yeteneğin varsa.

Kur'an-ı Kerim'den bihaber olan sensin. Ben değilim. En kötü okumak zor geliyorsa, diyanetin sitesinde Windows ya da telefon işletim sistemleri için Kur'an app var. İndir ve arama kısmına hem Türkçe hem Arapça nazar yazmak ya da aradığın şeyi yazmak bu kadar zor olmasa gerek.
Hahaha attım diye benden sonra hahaha atmasan ciddiye alıyordum seni. Dalaşmaya gelen ben değilim sensin. Biz arkadaşla tartıştık konu bitti. Sen geldin boş boş konuştun. Tamam sen haklısın. Konu bitsin daha mesaj yazma.

Hahaha attım diye benden sonra hahaha atmasan ciddiye alıyordum seni. Dalaşmaya gelen ben değilim sensin. Biz arkadaşla tartıştık konu bitti. Sen geldin boş boş konuştun. Tamam sen haklısın. Konu bitsin daha mesaj yazma.
Ciddiye alıyorsan hahaha atmazdın. Yine kendin ile çelişiyorsun. Garip. Gerçekten. Hayret ediyorum. Bu konuda ciddiyim. Ben de misilleme yapmazdım bunun üzerine. 'Beğen' atmak ile hahaha atmak arasındaki farkı dahi bilmeyecek kadar bilgisizsin. Ne diyeyim. Bu sefer senin seviyene düştüm ve laf soktum. Evet, şu an bu tartışma değil ve laf soktum. Senden ve herkesten özür de dilerim.

Biz arkadaşla tartıştık konu bitti. Sen geldin boş boş konuştun.
Ben mi yanlış yerdeyim yoksa burası tartışma forumu değil mi? Herhangi bir konuda biri benim de mesajımı alıntı yapar, cevap verir. Ne alaka? Şu an boş konuşan sensin. Eğer elinde argüman varsa sunarsın. Bunun olayı budur. Sana ilkokulda münazara nedir öğretmediler mi dostum?

Ciddiye alıyorsan hahaha atmazdın. Yine kendin ile çelişiyorsun. Garip. Gerçekten. Hayret ediyorum. Bu konuda ciddiyim. Ben de misilleme yapmazdım bunun üzerine. 'beğen' atmak ile hahaha atmak arasındaki farkı dahi bilmeyecek kadar bilgisizsin. Ne diyeyim. Bu sefer senin seviyene düştüm ve laf soktum. Evet, şu an bu tartışma değil ve laf soktum. Senden ve herkesten özür de dilerim.

Ben mi yanlış yerdeyim yoksa burası tartışma forumu değil mi? Herhangi bir konuda biri benim de mesajımı alıntı yapar, cevap verir. Ne alaka? Şu an boş konuşan sensin. Eğer elinde argüman varsa sunarsın. Bunun olayı budur. Sana ilkokulda münazara nedir öğretmediler mi dostum?

İlkokul okumadım zekamdan dolayı beni direkt liseye gönderdiler.

Gözünüzü seveyim yapmayın. Yazılı bir kaynağın değişebileceği bile düşünülürken, kulaktan kulağa aktarılan bir cümlenin değişmeyeceğini savunamazsınız. Hatta bunu en başta sizin kabul etmemeniz gerekiyor. Bakın diyorum ki, öyle bir şey var olsa bile, demelisiniz ki "Bu değiştirilebilir, yanlış aktarılabilir. Ben Kur'an-ı Kerim'den başka bir şeyi esas almıyorum." Bana kanıtlayın nazarın var olduğunu.
Hadis ilmini küçümsemeyin öyle basit bir şey değil. Kulaktan kulağa da değil geniş bir ilim. Ayrıca nazarla ilgili hadisler kütübi sitte dediğimiz 6 büyük hadis kitaplarının hepsinde de geçiyor.

Siz aslında hadisleri inkar ediyorsunuz ki bu Kuran ile çelişiyor. Kuranda Peygambere uymakla ilgili ayetler var. Hadisler olmadan peygamberimize nasıl uyacağız acaba?

Ayrıca bütün hadislere inanmayın zaten. Ortada birçok uydurma hadis var ama alimlerin çoğunluğunun kabul ettiği hadisler güvenilirdir.

Geri
Yukarı