Sony Ericsson Xperia Ray Cyanogenmod 10 Rehber Kurulum

hakean

Hectopat
Yer
Kütahya
Evet değerli Technopat üyeleri. Uzun zamandır üstünde durduğum fakat gerçekleştiremediğim bir konu. Cyanogen mod kurulumu aslında basit ama zor gibi görünen bir işlemmiş meğer :). Bugün sizlere 2 adet cihaza kurduğum Cyanogen mod'unu videoya çekmiştim onları göstereceğim. Eğer beğeni veya istek gelirse kurulum aşamasını da en kısa ve sade şekilde sizlere sunacağım :) :) :). 2 cihaza da kurduğum Custom ROM buyrun ;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kurulum/Anlatım:

Yapıcağınız işlemlerden Technopat.net ve üyeleri sorumlu değildir, yaptığınız işlem cihazı garanti dışı bırakır !! Göze alıyorsanız devam edin. Garantiyi aktif edicek dosyada eklenmiştir.

1.ADIM UPDATE

Root-Karnel-Update-By_CF.rar

Öncelikle vermiş olduğum rar dosyasını indiriniz içinde karnel root ile ilgili birkaç parça dosya ve update service var.Update servisi bilgisayarımıza kuruyoruz. Daha sonra update servisi açıp telefonumuzu güncelleştiriyoruz ama güncelleştirmeden evvel kapatıp ilk önce ses açma tuşuna basılı tutarak usb yi takıyoruz ve daha sonra windows aygıtı tanıyınca çıkarıp aynı işlemi ses kısma tuşu ile yapıyoruz 1.de mavi 2.de yeşil bildirim ışığı yanıcaktır. Tanıttıktan sonra telefonumuz settings/ayarlar bölümünden güvenlik/bilinmeyen kaynaklar, geliştirici seçenekleri usb hata ayıklama modu. Bu işlemleri yapınca update servisi açalım güncelleme kısmına kadar gelip verilen talimatları okuyun(ses kısma tuşuna basılı tutarak telefon kapalı halde usb ile bağlayın) ve telefonu güncelleyin 4.0.4 ICS Official version olacaktır. Eğer telefonunuz zaten 4.0.4 sürümüne sahip ise bu adımı geçebilirsiniz

2.ADIM ROOT VE CLOCKWORK MOD

Rar dosyası içindeki root ve karneller adlı klasörleri masaüstüne çıkartalım. Ve şu adresten Flashtool -- Xperia devices flashing
installation bölümüden windows tabanlı işletim sistemimiz için olan flashtool sürümünü indirip pc mize kuralım. Kurulum bitince YereldiskC/Flashtool/Drivers klasöründeki sürücülerin hepsini kuralım biraz uzun sürecektir karşınıza gelen kutuları onaylayın ve biraz sabırlı olun.Kurulum bitince firmwares klasöründeki dosyaları silip vermiş olduğum 562 karnelini firmwares in içine atalım. Programı çalıştıralım sol taraftaki şimşek simgesine tıklayalım flash mode diyelim karnelimiz gözükecektir karnel.sin i işaretleyip no final i işaretleyin. Ve ileri tuşuna basarak kurulumu başlatın karşınıza arcs telefonu gelicek geri tuşunu gösteriyor biz ise ses kısma tuşuna basılı tutarak telefon kapalı bir şekilde usb ile bağlantısını yapacağız program kendisi başlatacaktır flaşlamayı. İşlem bitince flash toolu kapatıp telefonu yeniden başlatalım. Bütün işlemlerde hata ayıklama ve bilinmeyen kanyakların aktif olması gerekiyor. Telefonumuzu açık bir şekilde pcmize takalım ve root klasöründeki runme.bat e çift tıklayıp kuruluma başlayın karşınıza gelen bildirimlere evet deyin yani bir tuşa basın cmd satırında bir kaç kez yeniden başlar ve işlem bittiğinde done yazısını göreceksiniz. CMD yi kapatıp telefonu kapatın. Şimdi ise 587 karnelini firmwares klasörüne atıp aynen 562 yi flaşladığımız gibi flaşlayalım. Bu kadar root hazır durumda. Gelelim CLOCKWORKMODU'na telefondaki hata ayıklamayı ve bilinmeyen kaynakları açalım telefonu usb yardımıyla pc mize takalım ve vermiş olduğum Xperia Series Clockwork mode.rar rar dosyasını çıkarıp CWM1 ile kurulumu başlatın. Gelen bildirimleri enterleyin ekran kapanma süresini 10dk yapın ki hataları görebilesiniz. Bitti ise telefonu kapatıp usb bağlantısını kesin ardından telefonu açın sony yazısını görür görmez ses+ tuşuna basın taki clockworkmodu gelene kadar eğer gelmesse adımları tekrar inceleyin.

3.ADIM BOOTLOADER PASİFLEŞTİRME

İlk olarak android sdk dosyamızı indirelim:SDK.rar bir kenarda saklayınız.Şu adresi ziyaret edin Unlocking the boot loader | Sony Xperia Start unlocking the bootloader deyin. Continue deyin. Yes I'm Sure deyin. Kutucuklara tik atın devam edin. İsminizi yazın daha sonra telefonunuzdan ayarlar bölümüne gelip telefon hakkındaya gelin. Duruma gelin IMEI'in olduğu yerdeki kodu sitedeki IMEI yerine yazın fakat kod 15 haneli biz 14 hanesini yazıcaz sondaki bir haneyi silin. Mail aderisin yazın ve ilerleyin. Mail gelecektir ve gelen kodu saklayın. Şimdi SDKrar dosyasındaki SDK yı olduğu gibi C'ye atın. Daha sonra telefonunuzu kapatıp Ses+ tuşuyla usb yardımıyla bağlayın mavi led gelince eliniz çekin aygıt tanıtması yapılacaktır eğer tanıtma başarısız ise aygıt yöneticisnden aygıt tanıtırken dosya seç bölümünden C/SDK/USBDRIVERS bölümünü gösterin işlem gerçekleşecektir. Halen görmüyor ise pdanet driverlarını kurun ; 32bit: http://pdanet.co/bin/PdaNetA350.exe 64bit: http://pdanet.co/bin/PdaNetA350x64.exe Veya sitesi:Download PdaNet+ Tanıttıysak devam edelim.Windows +R tuşu ile çalıştıra gelip CMD yazın komut sistemi açılacaktır oraya
Kod:
CD/SDK
yazın. Daha sonra komut sistemine
Kod:
fastboot.exe -i 0x0fce getvar version
yazıp enterlayın 0.3 veya 3.0 yazması gerekir buraya kadar işlem tamam sa sorun yok. Daha sonra yine CMD'ye
Kod:
fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xAnahtar
yazın ''ANAHTAR isimli alana Sony'den aldığınız keyi yazın. Bootloader kilidimiz pasifleşmiştir.

4.ADIM CUSTOM ROM YÜKLEME

Buradan google apps dosyalarını Goo.im Downloads - Downloading gapps-jb-20121011-signed.zip Buradanda Cyanogen Mod 10 - FreeXperia FXP212 yi seçip girin ve en aşağıda urushi var onu indirin. GAPPS VE CUSTOM ROM indi ise devam edelim. Bu 2 Dosyayı telefonumuzun hafıza kartı içine atalım. Ve daha sonra Custom romun içindeki metainf bootimg dosyalarını Cdeki sdk dosyasının içine yapıştırın. Cihazı kapatın ses açma tuşu ile açın ve mavi olunca çekin CMD yi açın ekrana
Kod:
CD/SDK
yazın
Kod:
[B]fastboot.exe flash boot boot.img[/B]
yazın işlem kısa sürede biticektir. Şimdi ise telefonu kapatalım Clockworkmodunu başlatlım cihazı açıp ses açma tuşuna yüklenin ard arda basın CWM ye girdiyse devam edelim wipedatafactoryreset i gerçekleşitirn. Daha sonra wipecachepartition u uygulayın. Sonra install zip frm Sdcarda girin choose zip form sc card'ı seçin ilk önce FXP212 URUSHI yı yükleyin bitince Gapps ı yükleyin bu kadar geçmiş olsun arkadaşlar ama yüklerken biraz bekleyin takılmış gibi oluyor fakat geç yüklüyor biraz yepyeni Android 4.1.2 ve Cyanogenmod10 'unuz hayırlı olsun.

Eğer bozulurda garantiye yolluyacak olursanız http://www.mediafire.com/?er5z775patzaaf5 karneli indirip yuakrıdaki.562 yi flaşladığımız gibi flashlayın.Bootloader devreye girecektir.
Tamamı kendi anlatımımdır.

Elimden geldiğince sade yazmaya ve anlaşılır biçimde yazmaya çalıştım hatam varsa affola...

Kendin ayarlıyorsun ram miktarını aşırı overclock düzeni var mesela başlıca özelliklerinden fiziksel ve sanal bellek miktarını vb özelliklerini ayarlıyabiliyorsun 120 mb işletim sistemine verip 300-400 mb kullanım hakkı sunuyor boşta 60-100-120 arası dolaşıyor :)
Cyanogenmodunun temellerini biliyorsan yap derim sonuçta 2adet garanti dışı işlem uygulıyacaksın :) en önemliside bunları eski haline geri döndürebilmek :)

Şuan ICS yüklü bazen RAM kullanımı 350 MB oluyor ve telefon kasmaya başlıyor. RAM temizleme programları ile ben bunu 200 MB'a kadar düşürüyorum. Öte yandan CM 10 ile hem 4.1 olacak hem de RAM kullanımı azalacak.

Bende de Xperia Ray var bu işlerden anlamadığım için kurulum aşamasını detaylı bir şekilde anlatırsanız memnun olurum. Telefonda herhangi bir takılma oluyor mu? Rehber veya klavye hemen açılıyor mu? Birde kamera kalitesi nasıl?

:) Takılma söz konusu değil wifi problemi yok. Rehber klavyede sorun yok merak etmeyin. Arkaplanda müzik açıkken video ve fotoğraf çekme özelliği hoşuma gitti. Aycıa 1080p özellikte gelmiş :). En kısa süre içerisinde anlatımı yapıp sizlere sunacağım :)
Kamera kalitesi müthiş ama videolar çok fazla yer kaplıyor :) :)

- - - Güncellendi - - -

Anlatım hazırlıyorum 1 saat içinde 1.mesajımda hazır olur.

- - - Güncellendi - - -

Anlatım eklenmiş durumda faydalanabilrsiniz kardeşlerim :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı