Soru bankaları çok pahalı

Hayat pahalı anlıyorum da bence hocalarında kısa yoldan zengın olma hayallerı var gıbı. Soru Bankası Basım Ücretleri » KUTLU YAYINEVİ – göksel sözcükleriñ yayıncısı bu sıteyı ınceledım. 312 sf renklı soru bankası 1000 adet basım fıyatı tek kıtap ıcın 43.5 TL gelıyor. Kaldıkı bu yayınevlerı belkıde 300 bın 400 bın basıtırıyor ve malıyetı daha da dusuruyorlar. Anlamıyorum 300 sf bır kıtap nasıl 120 150 160 TL rakamlarına ulasıyor. Bu kadarı da ınsanfsızlık bence ve dusun sen bunu her sene basacaksın.
Dediklerin doğru değil. Çünkü maliyetler sadece matbaa ücreti değil ki.
Soru yazanlara belirli bir miktarda ücret verilmesi gerekiyor.
Yayınevinin bünyesinde bulunan çalışanlara maaş+sigorta yapılması gerekiyor. Bu arada asgari ücretli tek bir işçinin işverene toplam maaliyeti 7.603,43₺.
Soruların videolu çözümleri için hocalara para verilmesi gerekiyor.
Ürünlerin tanıtımı için bir reklam bütçesi oluşturulması gerekiyor.
Ürünlerin dağıtılması için bütçe oluşturulması gerekiyor.
Ürünlerin herkes tarafından bilinen mağazalarda satılması için mağazalara stant parası verilmesi gerekiyor. Verilen bu para küçümsenecek bir miktar değil.
Ve vergi ödemeleri var.
Bunun gibi sana bir çok maliyeti sıralayabilirim.

Şimdi sana şunu sormak istiyorum.
Yayınevi sahibi olduğunu düşün. Ürünlerinin fiyatını maliyetler çerçevesinde minimum miktarda mı tutmak isterdin yoksa zaten satılıyor düşüncesiyle ürününün fiyatını mı şişirirdin?

Senin çıkardığın kitap diğer kitaplara göre daha ucuzsa ve kaliteliyse insanlar senin kitabını alır neden pahalı kitabı alsın ki.
Hiçbir üretici ürününü pahalıya satmak istemez. Çünkü ne kadar pahalıya satarsa o kadar müşterisi azalır.

2015 yılını örnek vereyim. O dönemlerde pek emin olmamakla beraber bir test kitabı 20 TL diye hatırlıyorum. Senin bakış açına göre değerlendirdiğimizde 2015 yılında yayınevleri çok merhametliymiş. O nedenle kitaplarını ucuza satıyorlarmış. Ama yıllar insanı bozmuş ve 2022 yılında yayınevi sahipleri aç gözlü olmuş.

Son düzenleme:
Dediklerin doğru değil. Çünkü maliyetler sadece matbaa ücreti değil ki.
Soru yazanlara belirli bir miktarda ücret verilmesi gerekiyor.
Yayınevinin bünyesinde bulunan çalışanlara maaş+sigorta yapılması gerekiyor. Bu arada asgari ücretli tek bir işçinin işverene toplam maaliyeti 7.603,43₺.
Soruların videolu çözümleri için hocalara para verilmesi gerekiyor.
Ürünlerin tanıtımı için bir reklam bütçesi oluşturulması gerekiyor.
Ürünlerin dağıtılması için bütçe oluşturulması gerekiyor.
Ürünlerin herkes tarafından bilinen mağazalarda satılması için mağazalara stant parası verilmesi gerekiyor. Verilen bu para küçümsenecek bir miktar değil.
Ve vergi ödemeleri var.
Bunun gibi sana bir çok maliyeti sıralayabilirim.

Şimdi sana şunu sormak istiyorum.
Yayınevi sahibi olduğunu düşün. Ürünlerinin fiyatını maliyetler çerçevesinde minimum miktarda mı tutmak isterdin yoksa zaten satılıyor düşüncesiyle ürününün fiyatını mı şişirirdin?

Senin çıkardığın kitap diğer kitaplara göre daha ucuzsa ve kaliteliyse insanlar senin kitabını alır neden pahalı kitabı alsın ki.
Hiçbir üretici ürününü pahalıya satmak istemez. Çünkü ne kadar pahalıya satarsa o kadar müşterisi azalır.

2015 yılını örnek vereyim. O dönemlerde pek emin olmamakla beraber bir test kitabı 20 TL diye hatırlıyorum. Senin bakış açına göre değerlendirdiğimizde 2015 yılında yayınevleri çok merhametliymiş. O nedenle kitaplarını ucuza satıyorlarmış. Ama yıllar insanı bozmuş ve 2022 yılında yayınevi sahipleri aç gözlü olmuş.

Bu soru bankalarını gördükten sonra kafama şunu koydum: Bir gün soru bankası yayını açmayı düşünmeliyim. Ciddi para var bu işte, hocaları ödesen dahi.
karekok matematık kıtaplarının yazarı muharrem dus vergı ıstanbulda vergı rekortmenı olmus bır yazar..

Son düzenleme:
Merhaba. Cidden bu test kitapları çok pahalı oldu o gün gittim test kitabı bakmaya 120 TL tek dersin.
Fasiküller vardı 160 TL arkama bakmadan çıktım dükkandan. Geçen sene 55 TL'ye aldığım kitap 194 TL olmuş internette.

Eğer alacak gücünüz yoksa internetten o test kitabının PDF'ini çıkartabilirsiniz.

@snrturk olayı tek taraflı düşünmeyin. Yayınevlerinin sadece basım mâliyeti yok, çalışanlarının ücretleri, vergileri, dükkan kirası vb. gibi şeyler de var.

Verdıgım ornekte fark etmen lazım 300 sf bır kıtabın malıyetı 43.5 kı bu yazarlar belkı de 200 bın 300 bın bastırıyor. Daha ucuza bıle mal edıyorlar. Neyse 43.5 dıyelım matbaada karını koysun kıtap bası 10 TL sımdı sen az bulursun 20 TL koysun. Kıtap bası dıyorum her yıl 1 mılyon lıselı mezun oluyor 100 bın kıtap basılsın sadece bır yazarın kıtabından 2 mılyon kazanacak. 100 bın kıtap da otomatık matbaa sıstemlerınde belki 2 hafta bılemedın 1 ayda hazır hale gelecek. Peki yazarın 60 TL ıstemesı nedır o da ındırımlı etıket fıyatlarını verdım kıtabın etıket fıyatları 150 160 TL. Sız de kraldan daha cok kralcı olmayın bu ulkede korsana karsı oldum. Ama bır empatı yapın ve aıleyı dusunun 1 cocugu olan bır aıle bıle unı hazırlanan cocugunun her ders ıcın 3 kaynak alsa belki de 3000 TL para harcayacak. Attıgım sıteyı ıncele soru bankalarından kıtabın etıket fıyatının yuzde 90 yazara odenır dıyor romanlarda yuzde 15. Benım demek ıstedıgım eyvallah yıllarını vermıs hocalar ama o kıtap onun her yıl basılacak emeklerının karsılıgını yıllara yaysınlar ogrencı ve aıleler mağdur olmasın.

Eğer alacak gücünüz yoksa internetten o test kitabının PDF'ini çıkartabilirsiniz.

Kardesım ben korsana karsı bırsıyım ben verılen emege saygı duyuorum bu sebeple de bu fıyatları elestırme hakkını kendımde goruyorum. Emege saygım olmasa ben de bılıyorum soru bankası kac TL olursa olsun gıder korsan cıkarmasını.

Verdıgım ornekte fark etmen lazım 300 sf bır kıtabın malıyetı 43.5 kı bu yazarlar belkı de 200 bın 300 bın bastırıyor. Daha ucuza bıle mal edıyorlar. Neyse 43.5 dıyelım matbaada karını koysun kıtap bası 10 TL sımdı sen az bulursun 20 TL koysun. Kıtap bası dıyorum her yıl 1 mılyon lıselı mezun oluyor 100 bın kıtap basılsın sadece bır yazarın kıtabından 2 mılyon kazanacak. 100 bın kıtap da otomatık matbaa sıstemlerınde belki 2 hafta bılemedın 1 ayda hazır hale gelecek. Peki yazarın 60 TL ıstemesı nedır o da ındırımlı etıket fıyatlarını verdım kıtabın etıket fıyatları 150 160 TL. Sız de kraldan daha cok kralcı olmayın bu ulkede korsana karsı oldum. Ama bır empatı yapın ve aıleyı dusunun 1 cocugu olan bır aıle bıle unı hazırlanan cocugunun her ders ıcın 3 kaynak alsa belki de 3000 TL para harcayacak. Attıgım sıteyı ıncele soru bankalarından kıtabın etıket fıyatının yuzde 90 yazara odenır dıyor romanlarda yuzde 15. Benım demek ıstedıgım eyvallah yıllarını vermıs hocalar ama o kıtap onun her yıl basılacak emeklerının karsılıgını yıllara yaysınlar ogrencı ve aıleler mağdur olmasın.

Kardesım ben korsana karsı bırsıyım ben verılen emege saygı duyuorum bu sebeple de bu fıyatları elestırme hakkını kendımde goruyorum. Emege saygım olmasa ben de bılıyorum soru bankası kac TL olursa olsun gıder korsan cıkarmasını.
Tamam da ben TR şartlarında maddi durumu yetmeyen bir üniversite öğrencisine sadece öneride bulundum. Adamın gücü test kitapları almaya yetmiyorsa nasıl sınava hazırlanacak bu kişi?

Tamam da ben TR şartlarında maddi durumu yetmeyen bir üniversite öğrencisine sadece öneride bulundum. Adamın gücü test kitapları almaya yetmiyorsa nasıl sınava hazırlanacak bu kişi?

Bu kıtapları yazanların bekledıgı paralardan ksması ıle. Ama nasıl olacak bu baksana bır elestırı yaptım bana salladıgı mı soyleyen mı dersın yok vergıymıs yok malıyetmıs gıbı saçma sapan ornekler veren mı? Verdıgım matbaanın ınternet sıtesıne bak soru bankalarında yazar yuzde 90 alır yuzde 10 matbaacıya, romanlarda yuzde 15 yazara yuzde 85 matbaya aıttır dıyor. Demek ıstedıgımı belki daha ıyı anlarsın.

Bu soru bankalarını gördükten sonra kafama şunu koydum: Bir gün soru bankası yayını açmayı düşünmeliyim. Ciddi para var bu işte, hocaları ödesen dahi.

Soru bankalarında mataba yuzde 90 yazara verır yuzde 10 kendı alır. Romanlarda ıse tam tersı, yuzde 15 yazara yuzde 85 matbaacıya aıt.

bu kıtapları yazanların bekledıgı paralardan ksması ıle..ama nasıl olacak bu baksana bır elestırı yaptım bana salladıgı mı soyleyen mı dersın yok vergıymıs yok malıyetmıs gıbı sacma sapan ornekler vern mı..bızım ulkede kraldan daha cok kralcılar oldugu surece duzelecek gıbı de degıl..karekok matematık kıtaplarının yazarı muharrem dus adam vergı rekortmenı oluyor yahu..bır fabrıkator degıl bır tıcaret yapan degıl soru bankası yazan bır yazar vergı rekotmenı oluyor..ve bu yazar 10 yıldan berı bu pıyasada neden daha uygun kıtabını satmıyor..verdıgım matbaanın ınternet sıtesıne bak soru bankalarında yazar yuzde 90 alır yuzde 10 matbacıya romanlarda yuzde 15 yazara yuzde 85 matbaya aıttır dıyor..demek ıstedıgımı belkı daha ıyı anlarsın..
Hocam bu derdinizi bana anlatmayın. Test kitabı alamıyorsa çözüm önerisi sundum ben. Etik veya değil orası tartışılır ama bana felsefe yapmayın.

Hocam bu derdinizi bana anlatmayın. Test kitabı alamıyorsa çözüm önerisi sundum ben. Etik veya değil orası tartışılır ama bana felsefe yapmayın.

Sen de demogojı yapma. Benım yaptığım felsefe degıl ortak bır suurla hareket edılmesı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen de demogojı yapma. Benım yaptığım felsefe degıl ortak bır suurla hareket edılmesı.
Hepimiz haksızız ama sadece sen haklısın.
Sana tane tane açıklıyorum ama anlamıyorsun.
Bir ürünün fiyatı maliyetlerin üzerine minimum seviyede kar payı koyarak belirlenir.
Elbette ki yayınevleri söz ettiğim masraf kalemlerini tek bir kitap ile karşılama yoluna gitmezler. Ama her yeni çıkan kitap yeni masraf kalemleri demektir.
Sence ben fiyatlardan memnun muyum?
Her şey piyasanın koşullarına göre şekillenir.
Sana sorduğum soruyu neden cevaplamıyorsun
2015 yılında yayınevleri çok mu merhametliydi?

Değerli arkadaşlarım, üstte bıraktığım link üzerinden eski test kitabı fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

@snrturk Mail kutumda benim masajıma yazmış olduğun alıntının silinmemiş hali duruyor. Açıkçası şaşkınım. Zira bana cevap olarak yazmış olduğun mesaj, tartışma kültüründen oldukça uzak. Ben yine de tek tek cevaplayacağım. Mesajından alıntıladığım bölümlerdeki imla hatalarını ise elimden geldiğince düzelteceğim.
"Kardesım adam calıstırdıgı adamın malıyetını tek bır yayından mı çıkartacak? Saçmalamıssın. O matbada onlarca farklı kıtap basılıyor."
Sence tek masraf işçi giderleri mi? Maliyet hesabına oldukça uzaksın. Yüksek ihtimalle "... asgari ücretli tek bir işçinin işverene toplam maaliyeti 7.603,43₺." yazdığım için böyle bir cevap verdin. Ben sana tek bir maliyetin bile ne kadar arttığını anlatabilmek için bu örneği vermiştim.

2015 yılında tek bir asgari ücretlinin işverene olan toplam maliyeti 1.411,76₺
2022 yılında tek bir asgari ücretlinin işverene olan toplam maliyeti 7.603,43₺
7.603,43-1.411,76=6.191,67₺
Şimdi 2015 yılında kitaplar neden ucuz anladın mı?

1)Çalışan ücretleri.
2)Matbaa ücretleri
3)Dağıtım Ücretleri
4)Hepimizin bilidiği sitelerde/mağazlarda satışa koyulabilmesi için stant ücreti.
5)Soru yazarlarının ücreleri.
6)Video çözüm yapan hocaların ücretleri.
7)Yayınların depolanabilmesi için depo kira masrafı.
8)Ofis Kirası.
9)Ofislerin giderleri(Faturalar ofis malzemeleri...)
9)Ve vergiler. (Vergileri de kendi içinde birçok masraf kalemine ayırabiliriz.)

Yukarıda sıraladığım masraf kalemleri çok daha fazla uzayabilir. Benim ilk aklıma gelen bunlar.

Bu arada matbaa kitabın basımı ile sorumludur. Yayınevi ile matbaa ayrı şeylerdir. Günümüzde birçok yayınevi masraflarını azaltabilmek adına matbaa hizmetini farklı firmalardan alır. Benim söz ettiğim masraf kalemleri yayınevine aittir.

O Zaman pahalı soru bankasından daha fazla sayfa sayısı olan bır yayın nasıl 50 60 TL daha uygun oluyor fıyatı
Kalitenin ne olduğundan haberin var mı?

Son kez söylüyorum: Firmalar para kazanabilmek için çok daha fazla ürün satmak isterler. Bu nedenle ürünlerini maliyetler çerçevesinde herkesin alabileceği bir fiyattan satarlar. Bir ürünün fiyatı rakiplerine göre ne kadar yüksekse o kadar az kişi tarafından satın alınır.

Senin dediklerin diyelim ki doğru. Neden bir yayınevi kitaplarını aynı kalitede olan rakip firmalardan daha ucuza satmıyor? Söz ettiğim durumda rakip firmalardaki müşterilerin hepsini kendisine çekmiş olur ve çok daha fazla kar elde etmiş olur. Sence bu neden kimsenin aklına gelmiyor?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı