Sorunlu olduğu bilinen SSD modelleri

1) SanDisk SSD Plus modeli.
sandisk.jpg

Bilinen sorunlar;
  • Okuma ve yazma hızı düşüklüğü.
  • Ani sistem kitlenmeleri.
Not: Bu sorunlar ağırlıkla 120 ve 240GB modellerinde görülmektedir.

2) Adata SU630 ve SU650 modelleri.
650.jpg

indir.jpg

Bilinen sorunlar;
  • Okuma ve yazma hızı düşüklüğü.
  • Ani takılma ve donma sorunları.
  • Yüksek sıcaklıklarda çalışma.
  • Firmware yüklerken sorun çıkarması.
  • Sistem kilitlenmleri ve siyah ekran sorunlarına sebep olması.
  • BIOS menüsünde bazen gözükmemesi.

Not: Her ne kadar ürünler revize edilmiş olsa da birçok stoğun eski olması ve yeni ürünlerin de sorunlu olması mümkün.

3) Toshiba TR200 modeli.
TR200.jpg

Bilinen sorunlar;
  • Disk sağlığının hızlı düşmesi.
  • Yüksek sıcaklıklarda çalışması.
Not: Bu modelin çoğunulukla 240GB modelinde sorun görülmekte ancak başka versiyonlarında da sorun olabilir.

4) James Donkey LE modeli.
indir (1).jpg

Bilinen sorunlar;
  • Uyum sorunları.
  • Firmware olmaması.
  • BIOS ve Windows tarafından tanımama ve görülmeme sorunları.
  • Okuma ve yazma değerlerinin hızlı düşüşe geçmesi.
  • Sağlığının çabuk düşmesi.

5) TEAM GX1 modeli.
gx1.jpg

Bilinen sorunlar;
  • Doluluk oranı arttıkça yazma hızının düşmesi.
  • Okuma ve yazma hızının hızlı düşmesi.
  • Firmware yüklenmemesi.

6) Hi-Level Speed SSD.
8886161309746.jpg

Bilinen sorunlar;
  • Uyum problemleri.
  • Yazma hızı düşüşü.
  • Anlık takılma ve veri kaybetme.

Listedeki SSD'leri kullanıp sorun yaşamadım diyenler var ve olmalı da. Her SSD'de %100 olarak bu sorunlar var olmayabilir ancak çok yüksek ihtimalle bu sorunlar olacak. Sizin kullanıp sorun yaşamamanız, başka insanların da sorun yaşamayacağını göstermez. Sorun yaşamayan nadir kişilerdensiniz veya SSD'ye çok yüklenmiyor olabilirsiniz. Hafif kullandığınız için performansını tam fark edememiş de olabilirsiniz. Listedeki SSD modelleri en çok sorun çıkan modeller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an 2TB veri yazmışım ve sağlık %96 olmuş. Sizce beni ne kadar götürür? Bu arada bilgisayar her gün saatlerce açık kalıyor etkisi ne kadardır? ( SSD: Crucial BX500 120GB )

Olabilir, OS sistemler genellikle küçük dosyalarından büyük paketler çıktığı için daha fazla yorarlar.
%99 sağlık normal ve sıcaklık için biraz dinlendirin isterseniz.
DRAM'siz bir model olduğunu düşünürsek gayet normal.

İki format neden attınız bu arada?

Başta AHCI modu kapalıydı. Eski bir anakart olduğu için açma yerini bulamamıştım. Zaten 1. format hatalıydı. Bugün buldum yerini ve yine attım AHCI Mode'da hata vermeden bitti. Dinlendireceğim. Daha önce 40'ı nadir görüyordu.

Bazı arkadaşlar Gigabyte SSD'yi sormuşlar. Ben çok fazla anlamam ama 1.5 yıldır 120 GB modelini kullanıyorum ve kullandığım süre zarfında ne Adata SU650 gibi hız düşürme sorunu yaptı ne de OCZ'ler gibi sağlık sorunu. Aldığımdan beri taş gibi kullanıyorum ve sağlığı %98. Ama yine de teknoloji şans işidir bunu da unutmayın nitekim SU650 veya OCZ kullanıp sorun yaşamayanlarda var.
An itibari ile SSD min güncel durumunu paylaşayım bakmak isteyen olursa diye. Testi arkaplanda bir kaç uygulama açıkken yaptım yazma değerinin düşük çıkmasının sebebi o olabilir.

Dosya Ekleri

• Gb.png
    Gb.png
    113,1 KB · Görüntüleme: 108
Linkleri, boyut ve fiyat açıklayıp, fiyata göre sıraya koydum. Hem SSD bakan başka birileri görürse faydalanabilir.
Devamlı oynadığım 3-4 oyun var, onun harici standart bir masaüstü bilgisayar kullanıcısıyım. Aslında 250 GB yeterli diye düşünüyorum ama 250 ile 500 fiyatlarını yakın bulduğum ve almışken 500 lük mü alsam diye düşündüğüm için kararsız kaldım.
250 yada 500 olarak hangisini alacağıma karar versem bile, bu marka ve fiyat bağlamlarıyla birlikte başka neye göre karar vermem konusunda bir öneri, yorum bekliyorum sizlerden.
Attığım linkleri baz alarak öneri ve yorum yaparsanız, daha çok makbule geçer.

250 GB SSD'ler

Kingston 240 GB - 269,00 TL

Seagate 250 GB - 306,52 TL

Seagate (Farklı) 250 GB - 319,00 TL

Samsung 250 GB - 408,15 TL

500 GB SSD'ler

WD 500 GB - 479,00 TL

Kingston 480 GB - 480,81 TL

Toshiba 480 GB - 517,75 TL

Samsung 500 GB - 619,00 TL

Seagate 500 GB - 629,00 TL

Buraya bir yorum, fikir çıkar mı?