Sosyal liberalizmin eksileri nelerdir?

just chillin

Hectopat
Makaleler
2
Düşünceniz nedir bu konu hakkında? Örneğin tarihte sosyal liberalizmin sebep olduğu olumsuzluklar nelerdir?

Tamamen öznel: Kapitalizmin yarattığı derin sınıfsal topluma çözüm olmaz. Ne sosyal demokrasi ne de sosyal liberalizm. Yine de sosyal demokrat bir partinin siyaseten faydalı olacağı gerçeğini değiştirmiyor bu. En azından işçi sınıfının sıkıntılarına siyasette değinilebiliyor sosyal demokrat kesimler tarafından.

Ayrıca sosyal liberalizmin mevcut düzene dair bir meramı yoktur, zaten memnundur. Sadece bu düzeni devam ettirebilmek adına ezilmiş sınıflara bir parmak bal vermeyi amaçlar.

Neoliberalizm ile ilgili konu açarken fark ettiğim bir durum:
1960'lara kadar yavaş yavaş kapanmaya başlayan dünyadaki uluslararası gelir açıklığı tekrar açılmaya başlar... ABD tekrar hegemo sıfatını kazanır...

(3) Keynesçi-devletçi rejimlerde 1960'lara doğru kapanmaya başlayan ülke içi gelir uçurumu tekrar açılmaya başlar...

Sosyal liberalizm zaten Keynesyen ekonomi. Yani zamanında gelir adaletsizliğine çözüm olmuş bir nevi. O yüzden son zamanlarda sıcak bakıyorum. Ama yine de öteki tarafını da görmeye çalışıyorum.

ABD'deki en zengin %1, ABD milli gelirin %20'sine sahip. Yani ABD'deki en zengin %1'i, 4 trilyon dolarlık gelire sahip. İngiltere'nin en zengin %1'i, İngiltere milli gelirinin %13'ne sahip. Yani İngiltere'deki en zengin %1, 400 milyar dolarlık gelire sahipler. Dünya'da 1929 krizinden, 1980 yılına kadar Dünya'da gelir dağılımı bozukluğu düzelmişti. Bunun sebebi ise sosyal liberal politikalar sebebiyle olmuştu. 1980'den sonra ABD ve İngiltere öncülüğünde neoliberal politikalar uygulanmaya başlandı ve gelir dağılımı yeniden bozulmaya başladı. 1978 yılında ABD'nin en zengin %1'i, ABD milli gelirinin %9'na sahipti. Şu an %20'ye çıktı.
@Finisterre hocam şu alıntıyı da ekledim.

@izmirkartali @655432 hocam sizin de görüşünüzü merak ediyorum.

Son düzenleme:
@Finisterre hocam şu alıntıyı da ekledim.
Aslında izmirkartalı hocamın dediği gibi hele hele benim de hiç harcım değil.

Yine de bildiğim kadarıyla şöyle durumlar:

Calories-per-capita-in-the-US-from-1929-2000-For-ease-of-comparison-calories-per.png

Grafiklerde 1929'daki durum 1 olarak kabul edilerek karşılaştırma yapılmış.

Calories-per-capita-and-value-of-musical-instruments-per-capita-in-the-US-from.png

Hepsi 1929 senesinde baslangic degeri 1 olarak varsayılmış yani.

Gelir adaletsizliği konusuna gelelim:

1-13-20pov-f3.png

"En iyi dönemde" bile Amerika'nın en zengin %1'lik kesimi gelirin %10'unu elinde tutmuş. Kabaca sahip olması gereken gelirin 10 katına çökmüş. Burada bir başarı göremedim. Düzeltmeye muhtaçtır yazdıklarım, benim gördüğüm kadarıyla durum bu.

"En iyi dönemde" bile Amerika'nın en zengin %1'lik kesimi gelirin %10'unu elinde tutmuş. Kabaca sahip olması gereken gelirin 10 katına çökmüş. Burada bir başarı göremedim. Düzeltmeye muhtaçtır yazdıklarım, benim gördüğüm kadarıyla durum bu.

Hocam alıntıdaki mühim kısım şurası:
Dünya'da 1929 krizinden, 1980 yılına kadar Dünya'da gelir dağılımı bozukluğu düzelmişti. Bunun sebebi ise sosyal liberal politikalar sebebiyle olmuştu. 1980'den sonra ABD ve İngiltere öncülüğünde neoliberal politikalar uygulanmaya başlandı ve gelir dağılımı yeniden bozulmaya başladı. 1978 yılında ABD'nin en zengin %1'i, ABD milli gelirinin %9'na sahipti. Şu an %20'ye çıktı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı