Sosyal'de çok fazla yazım hatası var

• Konuyu başlatan kade
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 48
  • Görüntüleme 3B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Buranın bir teknoloji forumu olduğunu, TDK olmadığını göz önünde bulundurduğumda beni rahatsız etmiyor.
Liseye kadar eğitimin zorunlu olduğunu görünce rahatsız ediyor.

Belirli sebeplerden dolayı eğitim alamamış kişilere tabii ki bir şey demiyorum. :)

Herhangi bir zaman herhangi bir konuya giriyorum, yazım hatası yapmayan birini görmem mümkün olmuyor. Kimi noktalama işaretine dikkat etmez, kimi 6 yaşındaki çocuk gibi yazar... Koyu bir sözelci olarak beni çok rahatsız ediyor bu durum. Sizi de ediyor mu?

Hayır beni rahatsız etmiyor. Yazının amacı iletişim kurmaktır. Yani yazı iletişim için bir araçtır ve görevi vericinin ürettiği mesajı, alıcıya en doğru şekilde iletmektir. Bu görevi yerine getirdiği sürece, yani yazılan yazı ile iletilmek istenen mesaj alıcılar tarafından algılanabildiği sürece küçük hataların hiçbir önemi yok.

Diğer yandan forumun çok sayıda üyesi var ve bu üyelerin hepsi farklı eğitim seviyesinde ve farklı alanlarda eğitilmiş vaziyetteler. Bu kadar fazla insandan Türkçe imla kurallarına %100 hakim olmalarını bekleyemezsiniz. Bu durumda foruma üye alımlarının bir dil bilgisi sınavı ile yapılması gerekir :)

Mesela koyu bir sözelci olarak siz de hata yapmışsınız " Herhangi bir zaman..." değil, " Herhangi bir zaman da..." yazmanız gerekiyordu.

Allah başka dert vermesin diyorum.

Buranın bir teknoloji forumu olduğunu, TDK olmadığını göz önünde bulundurduğumda beni rahatsız etmiyor.
Sosyal'de Türkçeyi doğru kullanmanın bir kural olduğunu düşününce beni rahatsız ediyor maalesef ki.

• Beğen
İfadeler: acv
Çok fazla takılmayın arkadaşlar insanları şikayet edince tek yaptığınız siteden soğutmak oluyor. 8. sınıf öğrencisiyim Türkçe hocam bu kadar takmıyor. Burası forum yani abartmaya gerek yok.

Çok fazla takılmayın arkadaşlar insanları şikayet edince tek yaptığınız siteden soğutmak oluyor. 8. sınıf öğrencisiyim Türkçe hocam bu kadar takmıyor. Burası forum yani abartmaya gerek yok.
Sevmediğim kişileri raporlarken aşırı zevk alıyorum 🥴

Liseye kadar eğitimin zorunlu olduğunu görünce rahatsız ediyor.

Belirli sebeplerden dolayı eğitim alamamış kişilere tabii ki bir şey demiyorum. :)
Ekran kartı tavsiyesi isteyen bir üye, cümlesinin sonuna nokta koymadığı için onu eğitimsiz olarak görüyorsanız, eğitimsiz olan sizsiniz bence.

Herhangi bir zaman herhangi bir konuya giriyorum, yazım hatası yapmayan birini görmem mümkün olmuyor. Kimi noktalama işaretine dikkat etmez, kimi 6 yaşındaki çocuk gibi yazar... Koyu bir sözelci olarak beni çok rahatsız ediyor bu durum. Sizi de ediyor mu?

Ben hep yazım denetimini kullanıyorum. Fakat düzelt tuşuna tıkladığım anda birisi illaki o konuya cavap yazmış oluyor.

Ekran kartı tavsiyesi isteyen bir üyenin, cümlesinin sonuna nokta koymadığı için onu eğitimsiz olarak görüyorsanız, eğitimsiz olan sizsiniz bence.
Keşke tek sorun nokta koyamamak olsa. Zaten nokta koyması zor değil. Bazen bilmediğim ilginç bir dilde mi yazıyorlar diye kontrol etmem bile gerekiyor.

Dilekçe yazarken nasıl yazım kurallarına uyuyorlar ise aynı şekilde burada da uymalılar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı