Sosyal'de gözle görülür aktiflik düşüşü

Siyasete girip aramızı bozmak istemezdim, ancak bu konuyu farklı bir şekilde açıklayabileceğimi düşünmüyorum.

Aktiflik düşüşünün sebebinin ekonomik problemler olduğunu düşünüyorum. Buraya iki gün önce üye olsam da yaklaşık bir yıldan fazladır takip ediyorum. Genç bir mühendisin Kasım-Aralık aylarında 9000TL maaş aldığını varsayalım, o zaman 5 ay maaşının onda birini biriktirse orta seviye (R5 1600AF, RX5700) bir kasa toplayabiliyordu. Şimdi yıllık zam ile birlikte 10000TL alsa ve yine 5 ay boyunca maaşının onda birini biriktirse ancak R3 3100+RX5500XT sistemi daha kalitesiz bileşenlerle toplayabiliyor. Düz mantıkla baktığımızda bu şekilde ancak diğer maliyetlerin maaş artışlarından daha çok arttığını da göz önüne alırsak bilgisayara ayırılabilecek TL cinsinden bütçe de azalıyor, iki açıdan da (TL değeri ve TL cinsinden bütçe) daralma yaşanıyor. Bunun yanında herkes bu aylık geliri de elde edemiyor. Bu nedenler, insanların alamadıkları ürünlerden soğumalarına neden oluyor. Bu problemler sadece teknolojik olarak değil, insanların günlük yaşamlarında da daha mutsuz olmalarına neden oluyor.

Aktifliğin düşmesini şuna bağlıyorum. Boş konu açmak. Mesela sistem toplama diye konu açıyor. Adam seneye toplayacam diyor. Biz de boşuna 15 dakika araştırıp sistem topluyoruz. Sonucunda bizim zamanımız gidiyor.

Gereksiz mesaj konuları ve hakkımda ne düşünüyorsunuz konularından bıktım. Artık önemsemiyorum. Hayırlı olsun. İyisin diye geçiyorum.

Ben ağustos ayında çok aktiftim. Eylül ayına geçtik benim aktifliğim düştü. Çünkü boş konular açılıyor. Trollüyorlar. Hakaret var. Aşağılama var. İnsanları mesaj sayılarına göre yargılıyorlar.
Bilip bilmeden yazanlar var bir de sonra sen ne bilirsin diyorlar. Günlük şu dolar konuları.
Ekonomi konuları. İktidar parti kötüleme konuları. "En" konuları. Bunun gibi konular biraz kısıtlanması gerekiyor.

Her konu gerektiğinde açılsa şu an hiç bir kullanıcı gitmeyebilirdi. Özel nedenler hariç.

Ben bu yüzden fazla aktif değildim.

Artık moderasyon bunun farkında ama elinden bir şey gelmiyor gibi. Bunu görün artık.

Son düzenleme:
6-7 ay öncesi falan süperdi, şimdi ise Covid ile birlikte çok fazla yeni üye var, çoğunluğunda yaş kitlesi küçük, haliyle saçma konularda da artış oldu, bunula birlikte aktiflik düştü, gayet mantıklı bir sebep.

Aktifliğin düşmesini şuna bağlıyorum. Boş konu açmak. Mesela sistem toplama diye konu açıyor. Adam seneye toplayacam diyor. Biz de boşuna 15 dakika araştırıp sistem topluyoruz. Sonucunda bizim zamanımız gidiyor.

Gereksiz mesaj konuları ve hakkımda ne düşünüyorsunuz konularından bıktım. Artık önemsemiyorum. Hayırlı olsun. İyisin diye geçiyorum.

Ben ağustos ayında çok aktiftim. Eylül ayına geçtik benim aktifliğim düştü. Çünkü boş konular açılıyor. Trollüyorlar. Hakaret var. Aşağılama var. İnsanları mesaj sayılarına göre yargılıyorlar.
Bilip bilmeden yazanlar var bir de sonra sen ne bilirsin diyorlar.

Ben bu yüzden fazla aktif değildim.
Genel temizlik çözüm gibi.

Şimdi bu forumda en çok konuşulan PC donanimlari ve sistemleri bunun yani sıra ekonomide çok etkisi var dolar ile Euro malum 10 TL'ye dayandı "bu sene sistem toplanmaz" veya yukseltme olayı şu anda tam olarak gerçekleşiyor tahminimce bu yüzden sizde görüşleriniz belirdin lütfen.
Ve de bazı gereksiz saçma konularında etksii var doğrudur.

Çoğu insan aktifliğini düşürüyor.
Sebebi ise troll konular yüzünden. Hatta, insanlar bu konular yüzünden bırakabiliyor.
Düşünmesi bile üzücü.
Hayır sevmezsin anlarım troll olsun diye konu açılmaz ki buradaki insanlarda mizah aracı değil yani.
Ben bile konu açarken hassas isem herkes hassas olsun yani zor bir şey değil.

Sistem toplama konularında ekonominin rolü büyük. Önceden 1500 TL'ye sistem toplama rehberi vardı mesela Technopat'ın. G3258'li falan. Artık insanların durumları el vermiyor.

Ben sistem toplarken, hatırlıyorum, dolar 2,90 TL civarındaydı. 1000 dolarlık bir sistem 2900-3000 TL ediyordu. Bugün neredeyse 8000 TL'ye denk gelecek. O zaman için 2000 dolarlık bir sistem 6000 TL'den azken bugün 16.000 TL'ye yakın. Bu da çeşitliliği azaltıyor. Geçmişte 2000 TL ile 5000 TL arasında farklı farklı sistemler toplanırken bugün çoğu 6000-9000 TL arasında sıkışmış durumda.

Geri
Yukarı