Sosyallik becerisi nasıl kazanılır?

Daha fazla  
Merhaba, kendimden bahsetmek istiyorum. 18 yaşındayım. Arkadaş çevresi neredeyse hiç olmamış; hayatı boyunca da pek oluşturamamış bir insanım. Neredeyse hiçkimseyi tanımıyorum. Aile yapısının da bayağı ciddi etkisi var. Gereksiz yere kendinden olmayana pek iyi bakmayan bir yapıya sahipler. En yakın diyebileceğim arkadaşlarımla aramın bozulmasından sonra, düşünmeye karar verdim ve neredeyse kimse ile konuşamadığımı; internet kafeye giderken bile utandığımı, bir kahvede çay, kahve içmeye utandığımı fark ettim.

Ve bu aslında olmaması gereken bir yapı. Çevremdeki hiçbir insanla ortak konuşacak bir konuya sahip olmadığımı fark ettim ve pek ortak konulara vakıf değilim. Ve toplumu anlamakta felaket zorlanıyorum. Psikolojik olarak da şu anki halimden bahsetmek gerekirse "nerede hata yaptığımı anlamaya ve topluma tekrar nasıl adapte olabileceğime" "yıkık psikolojisi yerine nasıl kendimi iyileştirebileceğime " odaklı bir psikolojideyim.
Sosyal yapısı kuvvetli arkadaşlardan birkaç konuda öneri almak istiyorum?

1)sosyal bir çevre nasıl oluşturulur?

2)herkesle selamlaşmaktan öteye nasıl geçebilirim, bir insanla düzenli sohbet edebilecek hale nasıl gelebilirim?
3)ve bunun dışında yakın arkadaş diyebileceğim insanları nasıl edinebilirim, nasıl insan kazanabilirim?

İlk soruna cevap olarak hobiler edinip, yeni ortamlara girip, yeni insanlarla tanışman sana yardımcı olacaktır.

2.bir ortama girdiğinde zaten kendiliğinden açılıp sohbet edeceksin.

3. herkesle arkadaş olamayacağını anlayıp kafa dengi insanlarla iletişimini sürdürerek arkadaş olup samimileşebilirsin.

Ben de 9. sınıfa geçtiğimde öyleydim, memur çocuğu olduğum için 4 sene boyunca urfada yaşadım, utangaçtım falan. 9a geçince memlekete döndüm, insanlarla tanışa tanışa açıldım. Şu an senle yaşıtız, lisede arkadaş edinemediysen bile üniversitede illa edinirsin. Sadece utanmadan gidip konuşman lazım. Dünyanın sonu değil gerçekten :D

Yeni konular

Geri
Yukarı