Spor öncesi ve sonrasında ne yenmeli?

670404

Picopat
Fitness'a yeni başladım. Antrenmandan 15-20 dakika sonra 2-3 yumurta + yer fıstığı bar yiyorum. Yaklaşık 20 gr protein ediyor. Bu yaptığım doğru mu yoksa bu proteini spordan önce mi almalıyım? Bir de antrenmanlara aç karınla başlıyorum, böyle iyi mi yoksa öncesinde bir şeyler yemem gerekiyor mu?

Fitness'a yeni başladım. Antrenmandan 15-20 dakika sonra 2-3 yumurta + yer fıstığı bar yiyorum. Yaklaşık 20 gr protein ediyor. Bu yaptığım doğru mu yoksa bu proteini spordan önce mi almalıyım? Bir de antrenmanlara aç karınla başlıyorum, böyle iyi mi yoksa öncesinde bir şeyler yemem gerekiyor mu?
En mantıklısı günlük alacağın proteini öğünlere bölmektir yeni başladıysan ortamala Kilonx(1,2-1,5) arası protein almaya çalış eğer bütün protein ihtiyacını bir öğünde alacak durumun varsa bu antermandan sonra olsun antermandan önce karbonhidrat sonrasında protein tüket ve şekeri kesmeyi unutma.

Aklına takılan birşey varsa gönül rahatlığıyla sorabilirsin dostum cevaplarım.

Son düzenleme:
En mantıklısı günlük alacağın proteini öğünlere bölmektir yeni başladıysan ortamala Kilonx(1,2-1,5) arası protein almaya çalış eğer bütün protein ihtiyacını bir öğünde alacak durumun varsa bu antermandan sonra olsun antermandan önce karbonhidrat sonrasında protein tüket ve şekeri kesmeyi unutma.

Aklına takılan birşey varsa gönül rahatlığıyla sorabilirsin dostum cevaplarım.
Hocam bu şınav çekerken kollarım çok titriyor. Kollarım ve kemiklerim ince acaba bu yüzden mi titriyorum? Yoksa fitnessa yeni başladığım için mi?

Antrenmana girmeden ortalama 1.5-2 saat öncesinde bir şey yememen gerekir. Boş mideyle antrenman yapman senin yararına olacaktır. Nedeni ise mide yemekleri sindirmekle uğraşırken kan mide de toplanır mide yemeği hazmetmeye çalışırken ne pump olabilirsin nede antrenman performansın tam olur.

Hocam bu şınav çekerken kollarım çok titriyor. Kollarım ve kemiklerim ince acaba bu yüzden mi titriyorum? Yoksa fitnessa yeni başladığım için mi?
Bende hareketleri yaparken özellikle ağır kilo alırken çok titrerim ama şınavda yaşamadım eğer bileklerim zayıfsa normal ve güçlenmen lazım bir süreç bu.

Sana kendi programımı yazayım. Bu tamamen kilo almaya yönelik.

Kahvaltı

- 200 Gr yulaf ezmesi
- Üzerine 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi
- 3 yumurta
- 5 Salatalık

Ara öğün protein bar fellas.

Öğle

- 300gr tavuklu pilav (Ya da 300gr pilav yanına 3 tane tavuk göğsü)
- 5 salatalık
- Gainer (unutmayın, gainer asla ana öğünün yerine geçemez)

Ara öğün protein bar fellas.

Akşam

Bir Blender içine;
- 2 muz
- 2 ölçek gainer
- 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi (unutmayın, vücudun yağa da ihtiyacı var.)
- 50gr kuruyemiş
- 15 tane cicibebe bisküvi
- Tüm bu malzemelerin üzerini geçecek seviyede süt.

NOT: Vücudun protein kadar, karbonhidrat ve yağ, potasyum, A, B, C, vitaminleri ve en önemlisi D3 vitaminine de ihtiyacı var. Birini alacağım diye diğerlerini ihmal etme. Yoksa benim gibi gelişimin öylece durur.

Alışkın olmadığın için dostum. Üzerine gidersen o 1 tekrar zamanla 40-50 tekrara dönüşür. Sadece şınav çekersen vücudun sıkılaşır, eğer doğru bir beslenmeyle ağırlık kaldırırsan vücudun büyür. Kas ağrısından zevk almaya başlayana kadar devam et. Sonrası zaten geliyor.

Geri
Yukarı