Spor omuz ağrısına iyi gelir mi?

Teknoyms

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. Uzun zamandır omzumda kulunç ağrıları var ve geçmiyor. Dönem dönem siddetlenip azalıyor. Spora istikrarlı olarak gittiğim dönemler olmadı, sadece geçmişte ara ara vakit geçirmek amaçlı gittim. Sizce spor yapmaya başlasam ağrılarıma iyi gelir mi? Yoksa daha kötü mü olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Spor doktoru ne oluyor hocam?
Spor doktoru spor alanında uzman doktor demek. Ameliyat sonrası hareketleri/egzersizleri verirler, sporcuların karşılaşabileceği/karşılaştığı çeşitli yaralanmaları tedavi etmektir görevleri.
Bu yaralanmalar arasında kas, tendon, bağ dokusu, kıkırdak, kemik ve sinir yaralanmalarına da bakarlar.

Herhangi bir şikayet durumunda spora elverişli olup olmadığına da bakarlar... Fiziksel aktivitenin özelleştirilmesi, kişilerin periyodik olarak sağlık kontrolünden geçmesi, kardiyovasküler ve fiziksel performans sorunlarına da bakarlar ayrıca.

Benim ağrı spordan oluşmadı spor çözüm olur mu? Diye merak ediyorum.
Bilinçli yapılan spor genellikle çoğu derdin devasıdır. En basitinden mesela kasları güçlendirdiği için fıtık ağrısının semptomlarını gidermenin çaresi de spordadır.
Bunlar dışında; spor yapmak vücudu güçlendirir, kasları destekler, metabolizmayı hızlandırır ve genel sağlığı iyileştirir...

Ancak eğer belirttiğiniz ağrı varsa doğru tedavi için dediğim gibi bir doktora görünün. Size uygun tedavi yöntemlerini önerecektir. Durumu bilmediğim için bir fizyoterapiste yönlendirip onların da hem fizik tedavi hem de egzersiz verme ihtimali olduğunu söyleyebilirim ancak belki de çare cerrahidir, bu yüzden doktora görünmenizi önerdim.

Merhaba. Uzun zamandır omzumda kulunç ağrıları var ve geçmiyor. Dönem dönem siddetlenip azalıyor. Spora istikrarlı olarak gittiğim dönemler olmadı, sadece geçmişte ara ara vakit geçirmek amaçlı gittim. Sizce spor yapmaya başlasam ağrılarıma iyi gelir mi? Yoksa daha kötü mü olur?
Sorunun temelini bilmedikçe spor yarar mı daha mı kötü yapar yoksa hiç bir şeyi değiştirmez mi bilemeyiz. Bu ağrılar için bir teşhis alman, yani sebebini öğrenmen gerek. Bir fizik tedavi uzmanına görün

Geri
Yukarı