Spor salonu korkusu nasıl yenilir?

Söylediğinde omuzunu çok zorlamayacak şekilde bir program hazırlar zaten sana. Sen de omuzunun zorlandığını hissettiğin yerde bırakacaksın. Bu şekilde çözersin bu problemi ancak. Ayrıca tekrarlayan omuz çıkıkları için egzersizler var bildiğim kadarıyla biraz araştırırsan öğrenirsin.
O egzersizleri yapıyorum ara sıra.

Hocam sakin dalarım girerim felan zaten çoğunlukla şişmişinden zayıfına genelde iyi insanlar oluyo bi sorun olmaz.
Şuana kadar karşıma berbat insanlar çıktığı için yoğurdu üfleyerek yiyorum. Dereyi görmeden paçayı sıvamamak lazım yinede.

Merhaba. Yarın ilk defa mahallemdeki spor salonuna gideceğim fakat içimde çok büyük bir korku var. Genelde pek dışarı çıkmayan, hiç arkadaşı olmayan birisiyim. O yüzden kimseyi tanımıyor olacağım. Bunun stresi var üstümde. Hocalarla konuşabilecek miyim onu bile bilmiyorum. Bu korkumu yine spor salonuna giderek yenicegimi de biliyorum fakat en aza indirmek için sizden tavsiyeler bekliyorum. İlk gün neler yapmalıyım, antrenman programını hocadan mi istemem lazım yoksa kendim mi bulacağım bir yerden?

Bende de vardı bu korku(genelde her gideceğim kurs gibi düzenli etkinlik tarzı şeylerde de oluyor) ama mesela kimse de ben spor yaparken bana karışmadı(korktuğum şey de buydu). Tabii hareketi yanlış yapıyorsam veya sakatlanma ihtimalim yüksek olan bir formda yapıyorsam karışmak gibi değil de rencide etmeden doğrusunu gösteriyorlardı. Program konusu için de; hocalar da veriyor siz kendiniz de yapıp kullanabilirsiniz.

Gittikçe alışacaksın, yapacak bir şey yok. Fazla etrafına bakmamaya çalış utanıyorsan. Tak kulaklığını müziğini dinleyerek yap sporunu. Hoca sana yeterli bir başlangıç programı verir sen onu bir süre yap, sonra değişirsin. Makinelerde sıra oluyorsa da sırf sıra var diye o hareketi atlama, git birlikte girelim de utanmanı gerektirecek bir sorun yok.

Öncelikle bir psikoloğa görün bence. İnternette takıldığın ve sosyalleştiğin gibi dışarıda da aynı şekilde sosyalleşebilirsin. Zamanında benzer sorunları yaşadım. Bunu aşmak için sana destek olacak 1-2 arkadaşa ihtiyacın var. Fazlasıyla yardımcı olacaklardır emin ol. Tüm bunları bir kenara bırakıp sadece spor salonu için konuşmak gerekirse git kayıt ol ve kayıt olurken program istediğini söyle ki zaten yardımcı oluyorlar orada sana. Sonrasında birkaç gün hoca etrafında olur sana öğretmek, göstermek maksatıyla. Sonrasında ise tak kulaklığını ve sporuna bak yine kimse ile konuşmak istemezsen.

Sosyal fobisi olsa psikolog mantıklı, ama bu sosyal fobi değil, birileri bana karışır ya da mağara adamı doludur korkusu.

Konunun başında sosyal fobi olduğu belli oluyor zaten. Nasıl sosyal fobisi yok dedin anlamadım.

Her içine kapanık adama da sosyal fobisi var diyemeyiz hocam, hafif çekingen biri de olabilir ve spor salonuna karşı ayrı bir korkusu olabilir, bana öyle geldi en azından.

Kimse orada kimin ne yaptığını önemsemiyor. Herkes kendi işine bakıyor. Özellikle mahalle salonlarında çok samimi ortamlar bulunuyor, o yüzden yabancılık çekmezsin. Kimse kimseyi yadırgamıyor çünkü herkes aynı yollardan geçiyor.

Gittiğim en keko spor salonunda bile insanlar çok arkadaş canlısıydı valla. Her spor salonunda 2 3 tane hareketleri kusursuz yapana abiler olur onları bul form konusunda falan yardım iste. Senin ne hissettiğini çok iyi anlıyorum ama 2 haftaya geçiyor o.

Geri
Yukarı