Spor ve diyet yapıyorum, sizce kaç kilo veririm?

Aliosman Avci

Hectopat
Arkadaşlar malum ramazan ayındayız ve virüs yüzünden dışarı çıkıp spor yapamıyoruz ama ben evde 20 dk koşu yapıyorum günde 100 mekik çekiyorum az yemeye çalışıyorum iftarda en fazla 1 dilim ekmek yiyorum sahurda iyi yiyorum ama arkadaşlar sizce ramazan sonunda kaç kilo veririm ve kilo verme önerilerinizi bekliyorum.

7000 kalori açığı demek -1 kilo demektir. Tam tersinde ise kilo alırsınız. Ramazan ayında ben hep kilo almışımdır. Hiç veremedim. Ancak genel bilgi olarak kilo verme sürecinde kesinlikle aç kalınmamalı. Aç kalırsanız metabolizmanız"olağanüstü bir durum" olduğu yanılgısına düşer ve strese girer. Aç kaldığınız süre sonunda yediklerinizi depolamaya başlar. Bunun için 3 ana ve 2 ara öğünü her gün aynı saatlerde tüketmeye özen gösterin. Karbonhidratı abartmadığınız müddetçe korkmanıza gerek yok. Asıl önemli olan şeker tüketmemek. Bir de siyah çay. Çay, vücutta su tutar ve şişkinliğe sebep olur. Günde 2 bardak kadar içilebilir ama tercihim yeşil çay tüketmeniz.
Makro (karbonhidrat, protein, yağ) hesabınızı yapmalısınız. 1 ay sonunda inmek istediğiniz kiloya göre gün içinde yediklerinizi (yani kalorilerinizi) belirlemiş olmalısınız. Bu kalorinin ne kadarı karbonhidrattan, ne kadar proteinden ve ne kadarı yağdan gelecek hesaplamalısınız. Bunun için internette çokca rehber var.
Telefonunuza yediklerinizi yazabileceğiniz ve kalori hesabı yapabileceğiniz uygulamalar yükleyin. Böylece süreci kontrol altında tutabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı