Spor yaparken protein tozu kullanır mı?

concerta

Kilopat
Makaleler
11
Arkadaşlar, vücudum çok ince kilo alıp vücut geliştirmek istiyorum. Sizce protein tozu almam gerekir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Karbonhidrat +protein tozu ve amino asit. Karbon hidrat gün içinde protein tozu amino asit antrenman öncesi ve sonrası.

Hocam ileri vâdede tabii ki de kilo alacaksınızdır sadece sürece bağlı olarak hızlandırmak istiyorsanız alabilirsiniz yaşa bağlı olarak ileride böbrek hastalıklarına sebep olabilir boldan boldan :D su içmenizi öneririm.

8 ayda yağ oranımı koruyarak 58 kilodan 76 kiloya çıktım, benim de vücudum çok inceydi. Bunu belirterek önerilerde bulunayım.

Gün içerisinde harcadığınız ortalama kaloriyi bulmalısınız. Bunun için BMR hesaplamasıyla başlayabilirsiniz. Normalde harcadığınızdan 300-500 kalori fazla almalısınız. Düzenli beslenme, uyku ve spor çok önemli. Bir gün 3500, diğer gün 2000 kalori alırsanız hiçbir anlamı olmaz.

Diyelim şu an 60 kilosunuz, gün içerisinde toplam 120-150 gram arasında protein almalısınız. Bu, günde 300-400 gram tavuk göğüs ve 4 yumurta ile kolayca erişebileceğiniz bir miktar. Protein tozu fiyat olarak tavuk göğüsten daha pahalı. Eğer yiyebiliyorsanız, tavuk göğüs almanız daha mantıklı. Tabii şöyle bir detay da var, kaliteli protein tozları amino asit bakımından tavuk göğüs'e göre daha zengin. Eğer maddi imkanınız varsa, beslenmenizin yanına TAKVİYE OLARAK protein tozu kullanabilirsiniz.

Şimdi gelelim size asıl fayda sağlayacak şeye, karbonhidratlar. Karbonhidratları yemek ve sindirmek daha kolaydır, daha hızlı acıkırsınız. Tavsiyem günde en az 400 gram karbonhidrat almanız. Bunu sofra şekeri gibi ürünlerden almak yerine pirinç/maltodekstrin gibi ürünlerden alabilirsiniz.

Kısaca söylemek gerekirse, protein tozu destekleyici olabilir ancak GEREKLİ değildir. Gerekli olan tek şey beslenmenize dikkat edip düzenli spor yapmanız.

Geri
Yukarı