Spora nasıl başlanmalı?

Alduinn

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar spora başlamak istiyorum yaz tatilindeç 2 yol var hangisini seçmem doğru olur?

• 2 ay salona gideceğim. Daha çok motive olup sporumu yapacağım. 1000 TL civarı tutacak.
  • Kendi dumbıll setimi alacağım (38 kilo - dumbıll seti + halter barı) 300 TL civarı tutacak. Ürünler sonsuza kadar kendimin olacak ve istediğim zaman rahatça sporumu yapabileceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben şahsen evde yaparken çok motive olmuyordum, salonda arkadaşlarınla spor yapmak çok daha motive edici. Eğer spor yapan arkadaşın varsa tabii. Devamlılığı spor salonunda geliştirdim. Evde dambıllar ile yapabileceğin hareketler kısıtlı.

Ben ilk başladığım zamanlarda dumbell seti alıp evde yaparım demiştim. Yapanlar var fakat ben pek alışamadım. Eğer imkanın varsa spor salonunu seçebilirsin beslenmeni aksatma, antrenmanın hakkını ver her türlü gelişirsin.

Kasları her açıdan çalıştırmak gerekiyor. Hareket/alet kısıtlanması yaşanıyor evde...

Ayrıca evde sakatlanmaman imkansız. İstediğin kadar bil. Çektiğin o sandalye asla sehpa gibi ergonomik olmayacak. Ancak evde düzenek kurmak mantıksız değil tabii.

Uzun süredir spor yapan birisi olarak tavsiye vermem gerekirse sadece 2 ay salona gideceksen hiç gitme daha iyi. Çünkü yeni başlamış birisinin spor yapmayı, hareketlerin temelini ve formunu öğrenmesi bile en az 1 ay sürecektir ki bence daha fazla sürer. Ayrıca iş sadece salona kayıt olmakla veya spora gitmekle bitmemekte çünkü bu işin daha beslenme kısmı var. Zaten en önemli kısım beslenmedir beslenmeyi doğru düzgün yapmadığın sürece maksimum gelişim beklenemez. Zaten şu an çoğu sporcu ben de dahil olmak üzere tam anlamıyla beslenememekte bunun da nedeni ekonomimiz ve en basit örnekle bir kilo tavuk göğsünün 65 TL olması. Alman gereken karbonhidratı, proteini, yağı, vitamin ve minareli dahil ettiğin zaman fiyat listesi ciddi miktar da artmakta. Kısaca şunu söylemem gerekir 2 ay gibi bir süre içerisin de muazzam bir değişim göremezsin ve büyük bir farklılık olmaz vücudunun üstünde bırakacaksan yaptığın masraf boşuna gider. Gelelim ikinci konuya eve 38 kilo ağırlık almaya. 1 ay gibi kısa bir süre sonra bile 38 KG ağırlık sana yeterli olmayacak hatta başlangıcında bile bazı hareketler de yeterli olmayabilir örneğin Barbell Row, Deatlift, Squat veya Bench gibi hareketler de ilk başladığında da 38 kg yeterli gelmeyebilir tam gücünü ve vücut yapını bilmiyorum ancak Deatlift'te yeterli gelmeyeceğine adım kadar eminim. Ayrıca sadece halter veya dambılla çalışılmayan o bölgelere ait hareketlerin makine ile yapılması gereken egzersizler var buna da bir örnek vermem gerekirse Lat Pulldown hareketini bir makina olmadan yapamazsın bu hareket ise en etkili kanat hareketlerinden birisidir. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim bütçen varsa ve şu kadar süre sonra bırakmayacağım dersen salona başlamanı öneririm ancak bırakırım dersen boşuna masrafta yapma kendine işkence de yapma.

Uzun süredir spor yapan birisi olarak tavsiye vermem gerekirse sadece 2 ay salona gideceksen hiç gitme daha iyi. Çünkü yeni başlamış birisinin spor yapmayı, hareketlerin temelini ve formunu öğrenmesi bile en az 1 ay sürecektir ki bence daha fazla sürer. Ayrıca iş sadece salona kayıt olmakla veya spora gitmekle bitmemekte çünkü bu işin daha beslenme kısmı var. Zaten en önemli kısım beslenmedir beslenmeyi doğru düzgün yapmadığın sürece maksimum gelişim beklenemez. Zaten şu an çoğu sporcu ben de dahil olmak üzere tam anlamıyla beslenememekte bunun da nedeni ekonomimiz ve en basit örnekle bir kilo tavuk göğsünün 65 TL olması. Alman gereken karbonhidratı, proteini, yağı, vitamin ve minareli dahil ettiğin zaman fiyat listesi ciddi miktar da artmakta. Kısaca şunu söylemem gerekir 2 ay gibi bir süre içerisin de muazzam bir değişim göremezsin ve büyük bir farklılık olmaz vücudunun üstünde bırakacaksan yaptığın masraf boşuna gider. Gelelim ikinci konuya eve 38 kilo ağırlık almaya. 1 ay gibi kısa bir süre sonra bile 38 kg ağırlık sana yeterli olmayacak hatta başlangıcında bile bazı hareketler de yeterli olmayabilir örneğin barbell row, deatlift, squat veya bench gibi hareketler de ilk başladığında da 38 kg yeterli gelmeyebilir tam gücünü ve vücut yapını bilmiyorum ancak Deatlift'te yeterli gelmeyeceğine adım kadar eminim. Ayrıca sadece halter veya dambılla çalışılmayan o bölgelere ait hareketlerin makine ile yapılması gereken egzersizler var buna da bir örnek vermem gerekirse lat pulldown hareketini bir makine olmadan yapamazsın bu hareket ise en etkili kanat hareketlerinden birisidir. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim bütçen varsa ve şu kadar süre sonra bırakmayacağım dersen salona başlamanı öneririm ancak bırakırım dersen boşuna masrafta yapma kendine işkence de yapma.

17 yaşındayım çok kaslı birisi falan değilim zargana diyebiliriz :)
Sadece kollarımın biraz gelişmesini ve yapılanmayı istiyorum. Yani kısacası çok kaslı olmak gibi bir isteğim yok. Kilo alarak spor yapsam biraz gelişim olabileceğini düşünüyorum.

Ben şahsen evde yaparken çok motive olmuyordum, salonda arkadaşlarınla spor yapmak çok daha motive edici. Eğer spor yapan arkadaşın varsa tabii. Devamlılığı spor salonunda geliştirdim. Evde dambıllar ile yapabileceğin hareketler kısıtlı.

Kasları her açıdan çalıştırmak gerekiyor. Hareket/alet kısıtlanması yaşanıyor evde...

Ayrıca evde sakatlanmaman imkansız. İstediğin kadar bil. Çektiğin o sandalye asla sehpa gibi ergonomik olmayacak. Ancak evde düzenek kurmak mantıksız değil tabii.

Evde olunca insanın üstüne ağırlık çöküyor. Bir hareketlilik olmadığı için üşenmen muhtemel.

Teşekkürler cevaplarınız için

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı