Spora nasıl başlanmalı?

Baran murat

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu spor işlerinden çok anlamıyorum ve spora başlamak istiyorum. Fazla kilom da var boy 178, kilo 73. ilk önce kilo verip mi spora başlamam lazım sporda mı kilo vermem lazım? Evde de dumble var. Bunun gibi başlamak ičin neler yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu spor işlerinden çok anlamıyorum ve spora başlamak istiyorum. Fazla kilom da var boy 178, kilo 73. ilk önce kilo verip mi spora başlamam lazım sporda mı kilo vermem lazım? Evde de dumble var. Bunun gibi başlamak ičin neler yapmam lazım?
Kilo vermekmi istiyorsun kas yapmak mı?

Öncelikle fazla kilon yok.(göbek ve bel yağlanması kilolu olduğun anlamına gelmez) İkinci olarak spordan kastettiğin fit bir vücut mu yoksa yapılı bir vücut mu?

Sporda kilo vermek daha sağlam olur. Yağdan kaybedip kas kazanacaksınız. Tartıda fark daha az olur ama vücut daha hoş görünür. Bunun için diyette yeterli besini almanız gerekli.
Yok ben tartıda değişim istiyorum derseniz Kalori açığıyla beraber kardiyo tarzı idmanlar iş görür. Ama ilkini tavsiye ederim. Ben 2. seçeneği yapmıştım. Tekrar kilo aldım. Şimdi 1.yi yapmaya çalışıyorum.
2. daha kolay ama bittiğinde en fazla fit diyebileceğiniz bir vücut olur. Diğerinde daha sportif olursunuz. Vücut daha sağlam görünür.

Spor yaptığınız zaman fazladan kalori harcayacağınız için kilo vermeniz daha kolaylaşır. Spor yapmadan kilo vermek daha zordur.

Önce bunu bir hesapla.

15 ve altıysan hayvan gibi yemeye bak. Tabii şeker ve yağ olabildiğince az olmalı. Yoksa sonra kardiyo yapacağım diye bitersin.

18 ve üstüysen protein ağırlıklı şekilde beslen, tabii bu demek değil ki makarna, pilav yeme. Karbonhidrat da ama yağ alma mümkün olduğunca.

Bir de sana kalori takibini tavsiye ederim. FatSecret uygulamasını kullanıyorum. Orada öğünlerde yediğin her yemeği kaydediyorsun. Kalori açığın varsa veya fazla yiyorsan oradan görebilirsin.

Spor ve diyeti eş zamanlı sürdürmen gerekir. Spor salonuna yazılacaksan genelde 1 ay kadar adaptasyon süreci oluyor, antrenörlerden yardım alarak öğrenebilirsin.

Geri
Yukarı