Spotify, Apple Music ve YouTube Music karşılaştırması (2023)

Wexiar

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: Gigabyte B450M S2H Ekran Kartı: GTX 1660 SUPER 6 GB, İşlemci: Ryzen 3 1200, Ram: 2x8 Gskill RipjawsV 3200 MHZ Ram, 1 TB HDD, 128 GB WD GREEN SSD
Geçen sene yapmıştım bu karşılaştırmayı, platformlara ek özellikler ve zamlar geldiği için yeniden yapıyorum.

Öncelikle fiyatlarından başlayalım.
Zamlardan sonra YouTube Premium 30 TL oldu. YouTube Music'i tekli almak isterseniz 20 TL'ye alabiliyorsunuz. Papara ile yarı yarıya indirebilirsiniz.

Spotify ise 20 lira oldu, Papara ile 10 liraya abone olabilirsiniz.

Apple Music de 20 lira. Papara cashback seçeneği bulunmuyor.

Fiyatta en avantajlı Spotify ve YouTube Music.

Ses kalitesinden devam edelim.
En kaliteli ve kayıpsız sesi Apple Music veriyor. Dolby Atmos teknolojisi de bulunuyor. Yani ses kısmında direkt Apple Music en kalitelisi.

Spotify ise ondan sonra geliyor.

YouTube Music ise en sonda. Ses kalitesi Spotify'ın da altında.

Arayüz ve masaüstü uygulamalarına gelelim.
Üçünün de masaüstü uygulaması var. Apple Music'in uygulaması şu an erken erişim versiyonunda, birkaç işlem yaparak indirebiliyorsunuz. Apple Music'in en büyük eksisi iTunes gibi vasat bir uygulama kullanmak zorunda kalmanızdı, o da ortadan kalktı artık.
Apple Music'in arayüzü sade ve hoş geliyor bana. Yalnız en basit ufak tefek özellikler yok. Örneğin çalma listenizdeki şarkıları alfabetik sıralamaya koyamıyorsunuz. Bunu iOS 16'da getirmişler. Alt iOS sürümlerinde gelir mi bilemiyorum. Apple Music Windows uygulamasında da yok bu özellik.

Spotify en kullanışlısı, ulaşabileceğiniz on binlerce çalma listesi, kullanım kolaylığı ve arayüzüyle lider Spotify.

YouTube Music ise fena değil.

Kütüphane kısmına gelelim.
En geniş kütüphane doğal olarak YouTube Music'de. Çünkü YouTube üzerinde olan videoları çalma listenize ekleyebiliyorsunuz. Doğal olarak konser kayıtları ve sevdiğiniz remixleri de listenize dahil edebilirsiniz.

YT Music'den sonra Spotify geliyor.

Apple Music'in kütüphanesi neredeyse Spotify ile aynı. Benim dinlediğim bazı sanatçıların bazı albümleri yok mesela, eksi olarak onu söyleyebilirim.

Şarkı sözleri kısmına gelelim.
Apple Music şarkı sözlerinde en iyi olan platform bence. Çoğu şarkının sözleri var ve doğru şekilde yazılmış. Senkron hatasına hiç rastlamadım.

Spotify bu konuda çok kötü. Yanlış sözler mi dersiniz, senkron hataları mı dersiniz, şarkı sözlerinde saçma sapan Instagram hesapları görmek mi dersiniz, bir sürü olay var.

YouTube Music'te ise senkron yok, doğrudan şarkı sözleri var.

Sonuç.
Karar verirken, müzik zevkinize ve dinleme sıklığınıza göre karar vermeniz gerekiyor. Eğer ben öyle arkada şarkı çalsın, rastgele bir çalma listesinde karışık çala basayım diyorsanız Spotify en mantıklısı.

Ben YouTube çok kullanırım, aynı zamanda müzik de dinlerim derseniz YouTube Premium.

Dinlediğim müzikten keyif almak, kaliteli ses duymak ve kulaklarımın şenlenmesini istiyorum diyorsanız Apple Music.
Bu kategoriye Spotify'ı da ekleyebilirim. Çünkü her ne kadar Apple Music'in gerisinde kalsa da Spotify Apple Music'den sonra en iyi ses kalitesi veren platform.

Yani her platformun eksikleri var, Spotify'ın geriden gelmesi, Apple Music'in saçma sapan özelliklerinin halen daha olmaması veya o özellik için bir üst iOS sürümüne geçmeniz gerekmesi gibi. YouTube Music'in ise ses kalite ve arayüzü kötü.

Eklemek istedikleriniz varsa aşağıya yazabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Apple müzik PC uygulamasını bulamadım, iTunes kullanmak zorunda kalıyorum Windows 10 için indirme bağlantısını atar mısın? Biraz hortlattım ama incelemeyi okurken uygulamadan bahsedince atladım hemen.

Bence en iyisi Tidal ama ödeme kabul ettiremiyorum o yüzden Apple kullanıyorum. Üçü arasından Apple Music en iyisi gibi.
Apple müzik PC uygulamasını bulamadım, iTunes kullanmak zorunda kalıyorum Windows 10 için indirme bağlantısını atar mısın? Biraz hortlattım ama incelemeyi okurken uygulamadan bahsedince atladım hemen.
Hocam bildiğim kadarıyla uygulaması yok ancak internetten sitesine girip kullanıyorum ben.

Windows 10'da indiremiyorsunuz hocam. 11 olması şart.

Bence en iyisi Tidal ama ödeme kabul ettiremiyorum o yüzden Apple kullanıyorum. Üçü arasından Apple Music en iyisi gibi.
Apple Music'in bazı saçma sapan huyları olmasa çok iyi aslında. Tek güncellemeyle verilebilecek özellikleri yeni IOS sürümlerine özel gibi gösteriyorlar. IOS 15'te çalma listenizdeki şarkıları alfabetik sıralamaya falan koyamıyorsunuz mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı