SSD Gerçekten Gerekli Mi?

yunusemreec

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Son düzenleyen: Moderatör:
SSD bilgisayarına önemli oranda bir hız katar bu nerelerde gözükür dersen; açılma süresi, programların açılması süresi, takılma, donma gibi durumlar minumuna inecektir. Mert Beyin dediği gibi daha önce niye almadım dersin :)

Ürün olarakta o fiyat bandında bunu önerebilirim.
SanDisk SSD Plus 240GB 530MB-440MB/s Sata 3 2.5" SSD Fiyatı

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin 10 dakikada attığın dosyayı 10 saniyede, 10dk açılmasını beklediğin oyunu 10 saniyede açar.

Bilgisayarın açılması oyunların yüklenmesi tarayıcının açılması hepsi hemen açılıyor örneğin eskiden şifre girip enter a bastıktan 3 saniye sonra açılırdı şimdi elimi kaldırmadan açılıyor ayrıca fortnite 2 dk gibi bir sürede oyun açılırdı lobiden şimdi 40 - 50 saniye

Kardeşim alıp kullandıktan sonra gerçekten gerekli mi sorusuna gerek var mıydı diyeceksin. Bir kere SSD'de mekanik disklerdeki gibi hareketli bir parça yok. Bu dayanıklık açısından çok önemli. SSD'nin bir diğer avantajı da IOPS değeri. Yani saniye başına girdi-çıktı sayısı. Mekanik disklerde oldukça düşük olan bu değer SSD'lerde daha yüksek olup daha uzun ömürlüdür. Bir diğer avantajda okuma-yazma hızları. SSD'lerde 400-550 Mb/s hızları rahat görürken mekanik disklerde 100-200 Mb/s anca görürsün. Açıklamalarım inşallah bilgilendirici olmuştur.

Arkadaş, ben "Bir bilen" olarak yazmıyorum. Sâdece tecrübelerimi paylaşacağım. Elindeki HDD'den menun isen fazla beklentiye girme. Bilgisayarın hızı salt SSD ile artmaz. Anakart, işlemci ve RAM kalitesi hızını etkiler. Ben, PC açılışında kayda değer bir fark göremedim. Tek artısı, programlar HDD'ye oranla daha hızlı kurulmakta. Bence verilen o paraya değmez.

Arkadaş, ben "Bir bilen" olarak yazmıyorum. Sâdece tecrübelerimi paylaşacağım. Elindeki HDD'den menun isen fazla beklentiye girme. Bilgisayarın hızı salt SSD ile artmaz. Anakart, işlemci ve RAM kalitesi hızını etkiler. Ben, PC açılışında kayda değer bir fark göremedim. Tek artısı, programlar HDD'ye oranla daha hızlı kurulmakta. Bence verilen o paraya değmez.

Muhtemelen aldığınız ürün yeteri kadar kaliteli değil. Bir arkadaşımda Sata SSD var. Bilgisayarını açarken 40-45 saniye bekliyorsa ben NVMe SSD ile 10-15 saniye bekliyorum.

Eskiden SSD yokken bilgisayarın güç düğmesine basar sonra wc ye giderdim çay koyardım gelirdim halen PC kendine gelmemiş olurdu mause hiçbirşeye tıklayamaz tıklasanda kum saati çıkar flan şimdi fişek gibi direk aç hiç beklemeden tarayıcıyı aç dosya kopyalama silme aktarma flan hızlı bir şekilde hallet.
SSD ile HDD arasında fark görmedim diye kişi eski nesil anakart kullanıyordur. SATAII bağlantısı vardır. Ondan fark edememiş olabilir SATAIII portu ile farkı görecektir. Ve bence SSD fiyatına göre PC deneyimini en çok etkileyen ürünlerin başında geliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı