SSD IOPS değerinin sistem açılış ve yükleme süresine etkisi nedir?

JerusAlem

Kilopat
Daha fazla  
Amazon'dan Corsair MP510 240 GB aldım. İade etme hakkım var hala. IOPS değeri 180 bin, Samsung Evo 970 300 bin. Arada 120 bin IOPS değer farkı var. Normal ev kullanıcısıyım. Kopyalamayla falan işim yok. Bu IOPS değeri PC açılış hızı oyun bekleme yükleme işlemlerinde falan fark eder mi? Yoksa kopyalama vs. de mi fark ediyor? Lütfen Samsung bu işin mucidi falan değil de soruma cevap istiyorum. Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem açılma için 4K okuma yazma değeri önemlidir. IOPS, çoklu dosyaların okunma yazma hızını ifade etmek için kullanılan bir birimdir. 4K okuma yazma hızını internette araştırarak karşılaştırın. Genel olarak farklı marka SSD'lerde kalite ortalama düzeyin üstünde olunca okuma yazma hızlarında birbirine yakın değerler alırsınız. Öte yandan Samsung, SSD konusunda başarılı bir markadır.

SSD alırken kullanıcı yorumlarına ve uzun ömürlülüğe bakmanızı öneririm.

IOPS değeri açılış hızlarına MB/S değeri kopyala-yapıştır işlemine etki ediyor diye biliyorum.

Açılış süresine aradaki farkın çok etki edeceğini düşünmüyorum.

Sistem açılma için 4K okuma yazma değeri önemlidir. IOPS, çoklu dosyaların okunma yazma hızını ifade etmek için kullanılan bir birimdir. 4K okuma yazma hızını internette araştırarak karşılaştırın. Genel olarak farklı marka SSD'lerde kalite ortalama düzeyin üstünde olunca okuma yazma hızlarında birbirine yakın değerler alırsınız. Öte yandan Samsung, SSD konusunda başarılı bir markadır.

Cevaplarınız için teşekkürler aralarında 60 TL fark var bunu geri göndereceğim 1-2 hafta falan bekleyeceğim yani hatırı sayılır bir fark olur mu olmaz mı?

Hocam mesele sadece hız değil. Hız olarak çok fark hissetmeseniz bile Samsung'un uzun ömürlülük ve sorunsuzluk konusunda çok iyi olduğu aşikar. TBW değerleri ve garanti şartları da güzel. Bu bağlamda fiyat farkı açısından Samsung alırdım ben. Ama bunu hız için yapmazdım çünkü günlük çok bir fark hissetmessiniz.

Sizde 4K önemli dediniz sizce nasıl bu değer.

Hocam mesele sadece hız değil. Hız olarak çok fark hissetmeseniz bile Samsung'un uzun ömürlülük ve sorunsuzluk konusunda çok iyi olduğu aşikar. TBW değerleri ve garanti şartları da güzel. Bu bağlamda fiyat farkı açısından Samsung alırdım ben. Ama bunu hız için yapmazdım çünkü günlük çok bir fark hissetmessiniz.

Hocam Corsair için de uzun ömürlü ve stabil deniyor ben sadece oyun oynuyorum benim için hız yani oyunlarda bekleme süreleri önemliydi onda da pek bir fark yok diyorsunuz o zaman değmez herhalde değiştirmeye bu testi şimdi yaptım bence fena değil verdiği değerlerden de yüksek çıktı :)

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    142,8 KB · Görüntüleme: 54

Yeni konular

Geri
Yukarı