SSD Okuma Hızı Sürekli Düşüyor

qoLLardo

Hectopat
Arkadaşlar SSD'yi test etmek amaçlı PUBG klasörünü ayrı bir klasöre taşıdığımda, Rapid modu açık olmasına rağmen yazma hızı hiç sabit durmuyor ve maksimum 500'ü görüyor ama sürekli 20,100,200'lere düşüyor. SSD arızalı mı?
Kullandığım model, Samsung 860 Evo 250GB

Lütfen bu linkten Samsung Magician uygulamasını indirerek performans testi sonuçlarını buradan bizimle paylaşın.

Dosya aktarımı sırasında sabit hızlarda seyretmemesi doğal, arkaplanda SSD'yi kullanan programlar mevcut çünkü. Ama 20 gibi bir rakama düşmesi normal değil.

Çok sayıda ve küçük boyutlu dosya aktarımlarında normal bi durum. Bir de tek parça iso atmayı deneyin.

Bu da bir etken.

Test sonuçları
gsdfgs.png

Windows 10 iso dosyasını test amaçlı, masaüstünden kopyalayıp, herhangi başka bir klasöre yapıştır dediğimde, hız 450MB oluyor ve birden 30
100'lere düşüyor. 3GB lik dosyayı yaklaşık 16-17 saniye de taşıyor. Rapid modu etkin olmasına rağmen 450MB de yazması da tuhaf değil mi? Yoksa benim mi bir yanlışım var?

Test sonuçlarıEki Görüntüle 442395
Windows 10 iso dosyasını test amaçlı, masaüstünden kopyalayıp, herhangi başka bir klasöre yapıştır dediğimde, hız 450MB oluyor ve birden 30
100'lere düşüyor. 3GB lik dosyayı yaklaşık 16-17 saniye de taşıyor. Rapid modu etkin olmasına rağmen 450MB de yazması da tuhaf değil mi? Yoksa benim mi bir yanlışım var?

Test sonuçlarınız normal hocam. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi dosyası .iso haline getirip tekrar taşımayı deneyin. .iso dosyasını taşırken de 20 gibi değerlere düşerse sıkıntı var demektir.

Klasör taşırken hız değişimi varsa arızalı değildir, irili ufaklı dosyalar taşırken farklı boyutlardaki çok sayıda dosya arası geçişte performans dalgalanır. Okuduğu diğer diskin hızı da kısıtlayıcıdır. Siz nereden nereye aktarım yaparken yavaşlık görüyorsunuz?

SSD'de, Program Files (x86) dizininde ki bir dosyayı, Program Files'a test klasörü açıp taşımayı denedim. Ve sonuç yukarıda belirttiğim gibi oldu. Sizlerin YouTube videolarında yer alan, SSD testlerinizde böyle bir sorunla karşılaşmadığınızı fark ettim. Windows 10'un iso dosyasını taşırken de aynı sorunla karşılaştım. Birden hızlanıp birden yavaşlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı