SSD olan bilgisayarda hızlı başlatma açık mı kalmalı?

Deva Bulmam

Decapat
RAM
GeIL 16 GB(2X8) Evo Spear 3200Mhz CL16 DDR4 RAM
SSD veya HDD modeli
512 GB SSD
Ekran kartı
Zotac Nvidia GeForce RTX 3060
Anakart
H610M H DDR4
İşlemci
Intel(R) Core(TM) İ3-12100F 3.30 GHz
Arkadaşlar ben Windows 10 kullanıyorum. Bugün güç ayarlarından baktım hızlı başlatma ayarı açıktı. Bazı konularda @Enes3078 hocam biraz daha yavaş açılıp daha sağlıklı açılmasının mantıklı olduğunu söylemiş. Ben de kapatmalı mıyım yoksa açık kalsa sıkıntı olur mu? Bilgisayarı kapatınca zaten roket gibi kapanıyor. Daha kapatılıyor yazısı gelmeden kapanıyor bilgisayar öyle söyleyeyim :D

İsteğinize bağlı. Ama sistemde zaten SSD var, açılış hızını etkileyeceğini düşünmüyorum. Bildiğim kadarıyla bazı sorunlara da neden olabiliyor.
Şimdi denedim sadece 2-3 saniye fark oluştu. Tabii kapatınca bir 5-6 saniye daha geç kapanmaya başladı ama stabil çalışsın daha yavaş kapanıp açılsın sorun yok.

Tekrar açma gereği duyarsanız powercfg -hibernate on yazın. Kendinize iyi bakın :)
Çok teşekkür ederim hocam, siz de kendinize iyi bakın. Hepinize teşekkürler, iyi günler :)

Çözüm olarak kimi işaretleyeyim bilmiyorum artık moderatörler seçsin onu :D

Hızlı başlatma ayarı aslında bilgisayarınız kapanmıyor.
Deneme yapabilirsiniz.
Tarayıcıda sekme açın hatta oyunda açın.
Bilgisayarı uyku moduna alın ve fişini çekin tekrar takın Power tuşuna basın her şey olduğu gibi durdugunu göreceksiniz.

Hocam 2-3 saniyeden bir sorun olmaz bence.
Aynen öyle, 2-3 saniyeliğine daha hızlı açılsın diye bilgisayarın sağlığıyla oynamaya gerek yok.

Hızlı başlatma ayarı aslında bilgisayarınız kapanmıyor.
Deneme yapabilirsiniz.
Tarayıcıda sekme açın hatta oyunda açın.
Bilgisayarı uyku moduna alın ve fişini çekin tekrar takın Power tuşuna basın her şey olduğu gibi durdugunu göreceksiniz.
Bu kadarını da gerçekten bilmiyordum. Ben açık olan her şeyi kapatıp öyle bilgisayarı kapattığım için hiç farketmedim. Ama bir önceki sayfada dediğim gibi bilgisayarı kapatınca farenin ışıkları falan açık olmaya devam ediyordu ve ben de neden olduğunu bilmiyordum.

Aynen öyle, 2-3 saniyeliğine daha hızlı açılsın diye bilgisayarın sağlığıyla oynamaya gerek yok.

Bu kadarını da gerçekten bilmiyordum. Ben açık olan her şeyi kapatıp öyle bilgisayarı kapattığım için hiç farketmedim. Ama bir önceki sayfada dediğim gibi bilgisayarı kapatınca farenin ışıkları falan açık olmaya devam ediyordu ve ben de neden olduğunu bilmiyordum.
Birçok kernel power hatası bunun açık olmasından kaynaklanıyor. :D

Hocam o zaman benim sistem 1 aydır kapanmadı hiç. Acaba şimdiye kadar sistemime zararı olmuş mudur? 1 ay önce aldım daha.
Bir zararı yok. Absürt hatalar çıkar sadece. Rahat olun, takıntı yapmayın. Ekran kartımda CW çıktı benimde zaten, şimdi dert üstüne dert binmesin :D

Yeni konular

Geri
Yukarı