SSD Olmasına Rağmen Sistem Çok Geç Açılıyor

Jr.desifre58

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık bir ay kadar bir süredir Samsung 840 Evo SSD'im olduğu halde sitemim yavaş açılmaya başladı. Optimizasyon ayarı felan yaptım fakat nafile, sorunun sata bağlantı yolundan kaynaklı olabileceğini düşündüğüm için kabloları değiştim fakat yine aynı, vasat resmen...

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık bir ay kadar bir süredir Samsung 840 Evo SSD'im olduğu halde sitemim yavaş açılmaya başladı. Optimizasyon ayarı felan yaptım fakat nafile, sorunun sata bağlantı yolundan kaynaklı olabileceğini düşündüğüm için kabloları değiştim fakat yine aynı, vasat resmen...
Ne yaptıktan sonra böyle bir durum oluştu ?
SSD nizin doluluk oranı nedir?
Hd tune programı ssd ile ilgili bir bakım programı kullanıyormusunuz? aldığınız sonuçları paylaşırmısınız?

3. Parti disk yazılımları ile test sonuçlarını belirtip BIOS dan AHCI durumunun açık olup olmadığını kontrol edebilirsin. Eğer AHCI değil de IDE açık olarak gözüküyorsa bir yöntem söyleyeceğim.

Son düzenleme:
3. Parti disk yazılımları ile test sonuçlarını belirtip BIOS dan AHCI durumunun açık olup olmadığını kontrol edebilirsin. Eğer AHCI değil de IDE açık olarak gözüküyorsa bir yöntem söyleyeceğim.
Dediğiniz gibi IDE açık.
Ne yaptıktan sonra böyle bir durum oluştu ?
SSD nizin doluluk oranı nedir?
Hd tune programı ssd ile ilgili bir bakım programı kullanıyormusunuz? aldığınız sonuçları paylaşırmısınız?
SSD yaklaşık %90 felan dolu.
bakım programı kullanmıyorum samsungun kendi magician yazılımını kullanıyorum orda herhangi bir sıkıntı gözükmüyor.
UEFİ kurulumdan emin misin?
UEFI değilmiş.
Diskin sağlık durumunu at.
ss.png
ss.png

Son düzenleme:
Kendim de aynı sorunu yaşadım ve bu yönergeyi takip edip AHCI modu aktif edince SSD gerçek performansını vermeye başladı. Uygulayabilirsin.

1. Run Command Prompt as Admin
2. Invoke a Safe Mode boot with the command: bcdedit /set {current} safeboot minimal
3. Restart the PC and enter your BIOS during bootup.
4. Change from IDE to AHCI mode then Save & Exit.
5. Windows 10 will launch in Safe Mode.
6. Right click the Window icon and select to run the Command Prompt in Admin mode from among the various options.
7. Cancel Safe Mode booting with the command: bcdedit /deletevalue {current} safeboot
8. Restart your PC once more and this time it will boot up normally but with AHCI mode activated.
9. Bask in the reflected glory of being a total Windows 10 God

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı