SSD şart mı ?

SSD şart değil fakat hızlı başlatma, dayanıklılık, kasma sorunlarının olmaması nedeniyle SSD tercih edilebilir. Fakat HDD'ye göre tek dezavantajı hafızasının küçük olması. Raid yapmak bence SSD'nin hızını yakalayamaz. Fakat bütçeni aşmayacaksa şuna bakabilirsin: Crucial 512 GB MX100 SATA 6Gbps (550MB/s-500MB/s) 2.5 7mm CT512MX100SSD1 - Gold.com.tr
512 GB fazla biraz. Neutron GTX 240 GB almayi düşünüyorum. Eğer RAID le SSD hızını yaakalayamayacak isem 1 SSD 1 HDD alayim o zaman. :)

Öyle de olabilir. Bir ara hem HDD, hem de SSD'yi tek diskte birleştirmişlerdi. Öyle satıyorlardı. 1TB HDD, 240 GB SSD hafızası barındırıyordu.

SSD kullanan birisi olarak söylemek isterim. Sistemi toplarken SSD almayı önermiyorum. Sistemi önce bir alın. Ondan sonra SSD alın. Ekran kartı, işlemci gibi bileşenlere ağırlık verirseniz daha iyi olur. SSD yoksa da pek bir şey olmaz. Yeni sistemlerden çok eski sistemler için gereklidir. Çok eski HDD kullanan arkadaşlar bilir. Sistem 3-4 dakikada açılıyorsa en azından bir 60 GB alıp işletim sistemi kurmakta fayda var.

SSD kullanan birisi olarak söylemek isterim. Sistemi toplarken SSD almayı önermiyorum. Sistemi önce bir alın. Ondan sonra SSD alın. Ekran kartı, işlemci gibi bileşenlere ağırlık verirseniz daha iyi olur. SSD yoksa da pek bir şey olmaz. Yeni sistemlerden çok eski sistemler için gereklidir. Çok eski HDD kullanan arkadaşlar bilir. Sistem 3-4 dakikada açılıyorsa en azından bir 60 GB alıp işletim sistemi kurmakta fayda var.
Bütçe konusunda sıkıntım yok fazla ama gereklimi diye merak ettim.

Genel olarak RAID yaparak SSD hızını geçebilirsin de ama hesap yapman gerek, hem RAID hesabı hem de maliyet.
RAID hesabına ek olarak bir de kasa ve PSU (güç+çıkış) fiziksel yeterliliği.

Benim de çok aşina olduğum bir konu değil ama HDD'ler mekanik olduğu için, hızları disk dönme hızıyla sınırlı. RAID ile iş dağılımı yapıyorsun.

Mesela aşağıdaki linkten 3 tane 500GBlık HDD i bağlarsan sahip olacağın kazanç hesaplanıyor.
Senin durumunda RAID 5 için okuma hızı 2 kat artıyor. Yazma aynı.
RAID 0'da hız 3 kat artıyor ama hata toleransı sıfır.

HDD ve SSD efektif okuma yazma hızlarını göz önüne alarak daha sağlıklı bir karar verilebilir.

Free RAID Calculator - Caclulate RAID Array Capacity and
Fault Tolerance.

Si
Genel olarak RAID yaparak SSD hızını geçebilirsin de ama hesap yapman gerek, hem RAID hesabı hem de maliyet.
RAID hesabına ek olarak bir de kasa ve PSU (güç+çıkış) fiziksel yeterliliği.

Benim de çok aşina olduğum bir konu değil ama HDD'ler mekanik olduğu için, hızları disk dönme hızıyla sınırlı. RAID ile iş dağılımı yapıyorsun.

Mesela aşağıdaki linkten 3 tane 500GBlık HDD i bağlarsan sahip olacağın kazanç hesaplanıyor.
Senin durumunda RAID 5 için okuma hızı 2 kat artıyor. Yazma aynı.
RAID 0'da hız 3 kat artıyor ama hata toleransı sıfır.

HDD ve SSD efektif okuma yazma hızlarını göz önüne alarak daha sağlıklı bir karar verilebilir.

Free RAID Calculator - Caclulate RAID Array Capacity and
Fault Tolerance.
Simdi ben 3 tane 1 TB'lık SEAGETE BARRACUDA 7200 Rpm Disk alacağım ve bağlayacağım nasıl yapmalıyım ?

Yukarıdaki hesaplama linkini baz alarak yorum yapıyorum:

3 HDD ile RAID 5 yaparsan bahsettiğin HDDler ile okuma hızın 2 kat artar deniyor.

1 HDD'in tek başına okuma yazma ortalama hızı 156MB/sn :http://www.seagate.com/staticfiles/docs/pdf/datasheet/disc/barracuda-ds1737-1-1111us.pdf
Okuma hızının RAID 5 ile 312MB/sn olması gerekiyor ama yazma hızın aynı kalıyor, 156 yani. Kapasite olarak da 2TB kullanabiliyorsun. Tabii bunların hepsi linkteki verileri baz alarak söylediğim şeyler. Gerçek kullanımda ne kadarına ulaşılabilir bilemiyorum.

Bağlama işini google'da araştırırsın, bir şuraya bak istersen fikrin olur:
Video: Raid Kurulumu Nasıl Yapılır? - ShiftDelete.Net

RAID Nedir, Nasıl Yapılır? - Technopat

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı