SSD Şart mı ?

Evet gayet uygun. Fiyatları bilmiyorum siz bakın 1x240 gb yerine 2x120 gb arasında çok fazla fiyat farkı yoksa raid iyi gider. Tabi ki en önemli şey aynı marka, model ve boyuttaki diskler olmalı.

SSD'nnin sabit diskten en büyük farkı okuma yazma hızı değil, erişim hızıdır. Sabit diskte bir program açmaya çalıştığınızda okuma kafası tavşan gibi oradan oraya zıplar ve bu da programın açılmasını yavaşlatır.

Diyelim ki programın 24 dosyası var ve sabit disk her bir dosyaya 8 milisaniyede erişiyor. Bu bağlamda program 192 milisaniyede açılacaktır. Oysa ki aynı program SSD ile birlikte sadece 2.4 milisaniyede çalışır hale gelecektir. benzer şekilde sabit diskte aynı anda yapılabilen okuma-yazma oranı ile SSD'de aynı anda yapılabilen okuma-yazma oranı çok daha farklıdır. SSD, Girdi Çıktı açısından çok daha güçlüdür.

Yüksek özellikli bir bilgisayarımız var diyelim. Ancak ssd yok sadece sabit disk kullanılıyor. Sonuç olarak çok bir performans farkı olur mu? İyi bir performanslı bilgisayar için ssd şart mı?

Yüksek özellikli bilgisayardan kastımız :)
8 veya 16 gb 1600 mhz ram
2 veya 3 gb gtx 780 ekran kartı
3770 veya 4770 işlemci

Mekanik diskin kölesi olmak istemiyorsan şart. i7 + GTX 780 gibi bir sistemde SSD olmazsa i3 kullanıyormuş gibi bilgisayar kullanıyor olacaksın.

SSD, bütçesi 1800 TL ve üstü bütçesi olanlar için idealdir. Yoksa grafik kartından vs. kısıp SSD almayı uygun görmüyorum. Onun yerine ileride alınabilecek bir şey sonuçta. :)

Direk RAM'lerin GB değerlerine göre veya grafik kartının GB değerine göre söylerseniz Casper PC'si olanlar almayı düşünür. :)

RAM: 4 GB ve üstü
Grafik kartı: AMD ise, HD7850 ve üstü; NVIDIA ise, GTX 660 ve üstü.
CPU: AMD ise, FX4 ve üstü; Intel ise, 2500k ve üstü seviye CPU'lar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 3770K işlemci var. 2 ay öncesine kadar bende SSD kullanmıyordum. Windows yinede çok hızlı açılıyordu 12-13 saniye civarında , ama SSD aldıktan sonra çok hızlı olmaya başladı , C'den D'ye USB'den Masaüstüne atarken bile çok hızlı oluyor işlemler. Sistemde Oyun yüklüyse Loading yerleri çok hızlı olmaya başlıyor. Ama diyorsan ben istemiyorum bu olanakları 300 liraya. Bana 120 GB yetmez , ben 500 gb depolama yapıyorum diyorsan biraz beklemeni tavsiye ederim. 120 GB çünkü yetmiyor bazılarına 30 GB sisteme gidiyor.

İyi forumlar ^^

Arkadaşım 3770K işlemcim var ve Windows çok hızlı açılıyor 12-13 saniyede demişsin ve beni bi gülme tuttu. Neden nersen bende AMD Athlon 2 x4 var ve Windows bende 15 saniyede filan açılıyor... Sadece söylemek istedim :):):)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı