SSD Şart mı ?

5062

Kilopat
Makaleler
10
Yüksek özellikli bir bilgisayarımız var diyelim. Ancak SSD yok sadece sabit disk kullanılıyor. Sonuç olarak çok bir performans farkı olur mu? İyi bir performanslı bilgisayar için SSD şart mı?

Yüksek özellikli bilgisayardan kastımız
smile.png

8 veya 16 GB 1600 Mhz RAM
2 veya 3 GB GTX 780 Ekran kartı
3770 veya 4770 işlemci

Ssd şart değil ama performans açısından bir değişme olmaz. Windows açılışı,oyun yüklenmeleri vs. Hızlanma olur. Bence iyi bir sistemde olmalı.

Bende 3770K işlemci var. 2 ay öncesine kadar bende SSD kullanmıyordum. Windows yinede çok hızlı açılıyordu 12-13 saniye civarında , ama SSD aldıktan sonra çok hızlı olmaya başladı , C'den D'ye USB'den Masaüstüne atarken bile çok hızlı oluyor işlemler. Sistemde Oyun yüklüyse Loading yerleri çok hızlı olmaya başlıyor. Ama diyorsan ben istemiyorum bu olanakları 300 liraya. Bana 120 GB yetmez , ben 500 gb depolama yapıyorum diyorsan biraz beklemeni tavsiye ederim. 120 GB çünkü yetmiyor bazılarına 30 GB sisteme gidiyor.

İyi forumlar ^^

Yüksek özellikli bir bilgisayarımız var diyelim. Ancak ssd yok sadece sabit disk kullanılıyor. Sonuç olarak çok bir performans farkı olur mu? İyi bir performanslı bilgisayar için ssd şart mı?

Yüksek özellikli bilgisayardan kastımız :)
8 veya 16 gb 1600 mhz ram
2 veya 3 gb gtx 780 ekran kartı
3770 veya 4770 işlemci

SSD'ler, mekanik sürücülerden yaklaşık 2 kat daha hızlıdır.

SSD'lerde Mekanik aygıtlardaki gibi bir çarpan yoktur. SSD'lerde Tepkime süresi ( Gecikme süresi gibi birşey mevcut değildir ) Sistem veriyi ister SSD direk olarak yollar sisteme istediği bilgiyi.
Ama o kadar paralık sistemde 120 GB SSD + 500 GB yada 1TB 7200 Rpm'lik seçeneklere bakabilirsiniz.
Sistem'i SSD'ye kurup gerekli programları kurarsınız Film , Belge , Render işlemleri yaptıgınız dosyaları HDD'ye aktarabilirsiniz.

Windows 8 + SSD Her zaman Üst Seviye Performans !

İyi Forumlar ^^

Bilgisayarlar en yavaş parçası kadar hızlı çalışabilirler. Bu en yavaş parça da mekanik hdd oluyor. Ssd ise hdd'den kat kat daha hızlı olduğuna göre ssd=hız demektir. Üst seviye bütün sistemlerde bulunmadır.

240 GB almayın beyler, bence 120 GB SSD alın. Ben 120 GB kullanıyorum ve yarısı hala boş.

Ha SSD'ye oyun kuracağım dersen onu da tavsiye etmem. Çünkü oyunlar büyük boyutlarda olurlar ve SSD'ye yükleyince hemen hafızası dolar. Daha sonra yeni oyun yüklemek için eski oyunları SSD'den silmeniz gerekir ve SSD'den büyük boyutta dosyaları ikide bir silip tekrar yüklerseniz SSD ömrünü kaybeder.

İntel 3. nesil ve üzeri bilgisayarınız varsa raid de yapabilirsiniz. Raid'de trim komutu artık çalışıyor fakat dediğim gibi en az ivy bridge işlemciniz ve ona uygun anakartınız olması lazım.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı