SSD sonrası Mavi Ekran hataları

Akın S.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün Samsun 850 EVO 250 model SSD aldım. Asus X550JX-XX099D model bilgisayarımdaki HDD'yi çıkarıp SSD'yi HDD'nin yerine taktım.
Daha sonra Windows'u sıfırdan kurdum ve DVD'yi çıkarıp bilgisayardan çıkardığım HDD'yi HDD Caddy aracılığıyla DVD'nin yerine taktım.
Daha sonra GTA'yı açmak istediğimde Video Scheduler İnternal Error isimli mavi ekran hatasını aldım.
Ondan daha sonra ise bir kaç kez DPC WATCHDOG VIOLATION isimli mavi ekran hatasını bir kaç kez aldım.
Ve de durduk yere arka arkaya 3 kez Nvidia sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan başarı ile kurtuldu uyarısını aldım.
Windows bütün sürücüleri kendisi yükledi. Nvidia ekran sürücüsünün eski versiyonunu yüklediği için ben onu kaldırıp son sürücüyü yükledim.

@Murat5038 @JaroxJamaica @cRea80 @AhmetAksoy @Recep Baltaş @Ali Güngör Bi yardım etseniz.

Hocam kusura bakmayın bilmiyordum.
Söyleseydiniz kulanmazdım zaten.
Bu programı da sadece eski sürücüleri görmek için kullanıyordum.
Allah rızası için bir yardım edin. Kurtulayım şu sorundan.
Olasılıkları deneyip sorunun kaynağını bulabilirsiniz. Daha önceden kurmadığınız bir sürücüyü kurmanız sorunu çözmeyecektir. Çünkü daha öncesinde o sürücü kurulu değilken bilgisayar sorunsuz çalışıyordu. Kısacası önceden ne şekilde bilgisayarı kullanıyorsanız o şeklin dışına çıkmayın. Hata almadığınız durumda sabit disk takılıysa o şekilde kullanmayı deneyin. Tabi ki ekran kartı sürücüsünü daha önceden NVidia sitesinden kurduğunuz gibi tekrar kurun. Ayrıca size daha önce yardım ettiğimde düşük fps aldığınızda Aida 64 raporu paylaşmıştınız ve ekran kartının aktif olmadığı ortaya çıkmıştı. Ekran kartı sürücüsünü aygıt yöneticisinden dosyalarıyla beraber kaldırın ve o şekilde mavi ekran alıp almadığınızı gözlemleyin.

Format atmadan yardımım maalesef yoktur.
Windows'u sıfırdan kurup driverları tek tek kendim yükleyeceğim. Sonucu buradan yazarım bir kaç saat içerisinde.
Olasılıkları deneyip sorunun kaynağını bulabilirsiniz. Daha önceden kurmadığınız bir sürücüyü kurmanız sorunu çözmeyecektir. Çünkü daha öncesinde o sürücü kurulu değilken bilgisayar sorunsuz çalışıyordu. Kısacası önceden ne şekilde bilgisayarı kullanıyorsanız o şeklin dışına çıkmayın. Hata almadığınız durumda sabit disk takılıysa o şekilde kullanmayı deneyin. Tabi ki ekran kartı sürücüsünü daha önceden NVidia sitesinden kurduğunuz gibi tekrar kurun. Ayrıca size daha önce yardım ettiğimde düşük fps aldığınızda Aida 64 raporu paylaşmıştınız ve ekran kartının aktif olmadığı ortaya çıkmıştı. Ekran kartı sürücüsünü aygıt yöneticisinden dosyalarıyla beraber kaldırın ve o şekilde mavi ekran alıp almadığınızı gözlemleyin.
Öncelikle sıfırdan kurulumu deneyeceğim. Daha sonra ise mavi ekran hatalarını gözden geçireceğim. Devam ederse HDD'yi çıkarıp ve de Nvidia driverlarını çıkarıp bakacağım.

Ben SSD'yi çıkarıp HDD'yi eski yerine takıp sorun olmadığı durumdaki gibi deneme yapmanızı söylemiştim. Ama güç yetmezliği ihtimalinde HDD'yi çıkarıp denemek de yeterli olabilir.

Ben SSD'yi çıkarıp HDD'yi eski yerine takıp sorun olmadığı durumdaki gibi deneme yapmanızı söylemiştim. Ama güç yetmezliği ihtimalinde HDD'yi çıkarıp denemek de yeterli olabilir.
Açıkçası laptop'u bir kere daha tamamen sökmek istemiyorum. Bir zarar vermekten korkuyorum. Bu yüzden diğer çözümlere yönelmek istiyorum.

Haklısınız. O zaman önce yazılımsal durumları gözden geçirin. İçiniz rahat etsin istiyorsanız daha önce önerdiğim gibi Windows 8.1 kurup deneme yapabilirsiniz. Hatta Windows 7 kurup da deneyebilirsiniz.

Haklısınız. O zaman önce yazılımsal durumları gözden geçirin. İçiniz rahat etsin istiyorsanız daha önce önerdiğim gibi Windows 8.1 kurup deneme yapabilirsiniz. Hatta Windows 7 kurup da deneyebilirsiniz.
SSD'ye tekrar temiz kurulum yaptım. Hatta işin garip tarafı aynı USB ile kurmama rağmen bu sefer BOOT menüsünde USB Belleğin isminin başında UEFI yazısı göründü. Yani sonun UEFI ile kurabildim Windows'u.
HDD halaa takılı durumda.
Daha sonra bilgisayara sadece GTA V'i, Intel ve Nvidia sürücülerini, MSI AfterBurner'i yükledim.
Hem mavi ekran sorunu çözüldü. Yani şimdilik herhangi bir mavi ekran hatası almadım. Yaklaşık 3 saat açık kaldı bilgisayar kurulumdan sonra. Driverlar için bir kere yeniden başlattım.
Hem de daha önceden başımın belası olan GPU'nun kendini tam kullanamama durumu şu anda yok. GPU sıcaklığı 75-80 derecelerde, CPU sıcaklığı 90-95 derecelerde FPS ise 40-50 arasıydı.
@Murat5038 sanırım şimdilik sorun çözüldü.
Bundan sonra tek tek driverları yükleyip kontrol edeceğim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı