SSD'lerin ömrü ne kadar ve boş yer bırakmayınca performans kaybı mı oluşur?

Açıkçası %8 ile %15 arası büyük bir şey yani alacağım 480 GB SSD'nin kafadan 50 GB yeri gitti.
Çok sil yükle yapmaktan kastım şöyle hocam mesela ilk aldığımda sevdiğim oyunları yüklerim sonra bazı oyunlar düzenli kalır bazılarını bitirip yenilerini yüklerim sürekli.
10 dakika Full kullanımda olması benim için pek sorun olmaz sanıyorum. Yani açar açmaz acil bir işim yoksa. :D.

Genellikle SSD'ler için bu tür yorumlar duyduğumdan şaşırdım hiç HDD'ler için böyle bahseden görmedim. Yani şimdi mantıken 1 TB HDD alsak bunun %10'u 100 GB ediyor. Gidip 100 GB boş yer bırakmak koyar insana. Teşekkürler.

Hmm, kötüymüş ben de alırsam 10-20 GB yer bırakmayı düşünüyordum ama yapacak bir şey yok, daha fazla bırakacağız. :(

Eğer çok alan bırakmak istemiyorsanız sisteminizde %5.4'lük bir alanı boş bırakabilirsiniz düşüş olacağını pek sanmam 25 GB gibi bir alana hitap ediyor çok yavaşlama olursa %7 bırakın.

@Nieagerams
Ben sistemin yüklü olduğu SSD dışında fazla yer bırakmıyorum açıkçası. %10 cidden büyük bir rakam bence.
Şöyle bir şey de var bıraktığımız %10'luk dilime karşılık verilen performansa değer mi?
C ve D SSD F ise HDD. HDD sipariş ettiğim için bu kadar doldurdum.
asd123.PNG

Eğer çok alan bırakmak istemiyorsanız sisteminizde %5.4'lük bir alanı boş bırakabilirsiniz düşüş olacağını pek sanmam 25 GB gibi bir alana hitap ediyor çok yavaşlama olursa %7 bırakın.
Aynen herhalde deneyerek bakarım ne kadar yavaşlıyor. Orta bir ayar tuttururum inşAllah. :D
@Nieagerams
Ben sistemin yüklü olduğu SSD dışında fazla yer bırakmıyorum açıkçası. %10 cidden büyük bir rakam bence.
Şöyle bir şey de var bıraktığımız %10'luk dilime karşılık verilen performansa değer mi?
C ve D SSD F ise HDD. HDD sipariş ettiğim için bu kadar doldurdum.
Eki Görüntüle 592509
Aynen bu da iyi fikirmiş hocam sağolun.
Arkadaşlar aklıma başka bir soru daha geldi. :) Genelde hep Windows 10 için SSD öneriliyor. Mesela benim R5 1600 RX 580 16 GB RAM 1 TB HDD kombinli sistemim olsa Windows 8.1, 10'a göre daha mı hızlı çalışır?

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı