SSD'nin PC açılışına etkisi

Typh

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
İşletim sistemi SSD'de kurulu olmasına rağmen SSD tek başına bağlı ise BIOS zamanı ilk resimdeki gibi:

Adsız.jpg

Kasayı açıp sadece sisteme HDD'nin sata bağlantısını yaptım aradaki fark 1 saniye de olsa oynuyor. Yani sistemin gücünü belirleyen şey en yavaş parçamız galiba. Çünkü işletim sistemi HDD'ye kurulu iken de bu 8.8-9 saniye değerlerini alırdım.

s.jpg

Bu da internette bulduğum BIOS zamanı:

sd.jpg

Ek olarak bende ASUS'un Windows 8 yüklü tableti var Atom işlemcili 1GB RAM'li bi tablet. Onda da BIOS zamanı 3 saniye gibi bir sürede geçiyor. ASUS yazısı gelir gelmez açılıyor üstelik bu hız farkını yaratan başka bi etmen var mıdır? Eğer sorun bende değilse HDD, SSD arasında devasa bi açılış süresi gözlemlemedim şimdiye kadar.

O BIOS zamanı farklı olay sanırım BIOS'un yüklenme zamanı. Kendiniz ölçebiliriniz. Bende tuşa basım anından itibaren 16-17 saniyede sistem kullanıma hazır oluyor. SSD süper birşey cidden.

SSD çağın en güzel teknoljoilerinden. Bilgisayarlara çağ atlatıyor. Ama 250GB M2 mi 500GB SSD mi diye sorarsanız bence aradaki farka değecek kadar fark yok. 500GB normal SSD almak daha yeterli.Ama HDD ye göre çok çok iyi SSDler.

Eskiden win7 kasayı kapattın mı eksik bir şey yaptığını anlayınca tekrar açası gelmiyordu insanın şimdi unuttuğun bir şey olsun kapattın, düğmeye bastın 10sn de sistem hazır. İşini gücünü gör :yerlerde:

Atom işlemcili (yanlış hatırlamıyorsam 1.3GHz) 1GB RAM'li ekran kartsız Windows 8 ile kendiminkini yan yana koyup açacağım. Sistemim yüksek değil ama yine de sonucu merak ettim atarım buraya.
SSD çağın en güzel teknoljoilerinden. Bilgisayarlara çağ atlatıyor. Ama 250GB M2 mi 500GB SSD mi diye sorarsanız bence aradaki farka değecek kadar fark yok. 500GB normal SSD almak daha yeterli.Ama HDD ye göre çok çok iyi SSDler.
Hocam M2 SSD'lerde 3.5 GB/sn gibi değerler de alınabiliyor şahsen slotum olmadığı için üzülmüştüm.
Eskiden win7 kasayı kapattın mı eksik bir şey yaptığını anlayınca tekrar açası gelmiyordu insanın şimdi unuttuğun bir şey olsun kapattın, düğmeye bastın 10sn de sistem hazır. İşini gücünü gör :yerlerde:
Sorma hocam önceden neler çektik. Adaptör ısındı nesli olunca pek göze batmıyor sadece:D

Gerek yok hızı aldatmasın zaten SSD lerin hızı yeterli fazlası overkill gibi geliyor bana.
Katılıyorum benim kendimce deneylerim de olayın matığını kavramaya yönelik zaten yoksa işimi görmediğimden değil. Sadece merak:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı