SSD'ye Geçiş Sonrası HDD'den Windows Silme İşlemi

sametoren52

Centipat
Merhaba arkadaşlar, yeni bir SSD aldım geldiği zaman ona UEFI Windows kuracağım. Fakat eski kullandığım HDD'de bilgisayarımda takılı duracak ama ben bu HDD'yi sadece depolama amaçlı kullanmak istiyorum bu yüzden içindeki sistem dosyalarını kaldırmak istiyorum. Bununla ilgili kullanabileceğim programlar yöntemler vs. önerir misiniz?

Ayrıca eski diskimdeki Steam oyunlarımdır, Microsoft Office programları gibi programları taşıma yoluyla tekrar kurmama gerek kalmadan kullanabilir miyim. Örneğin program dosyalarından Office'i Windows kurulu diskteki program dosyalarına sürüklersem sıkıntısız kullanmaya devam eder miyim.

Her iki bahsettiğim konu da mümkünse ilk önce işletim sistemi dosyalarını mı ayıklamam lazım yoksa taşıyacağım programları mı taşımam lazım. Şimdi sistem dosyalarıyla birlikte eski Windows'un program dosyaları da gidecek mi?

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eğer HDD içerisinde önemli veriler yoksa, format atarken HDD'yi de formatlarsın. Yani hem SSD hem de HDD takılıyken, format ekranından ikisini de silip, tekrardan boyutlandırma yapabiliyorsun.

Önemli veriler varsa da içindekileri başka bir yere yedekle, sonra da formatla.

Steam oyunları için de; Steam klasörünü komple yedekle. HDD'nin içine tekrardan attığında, Steam kütüphanesinden doğrulayarak oyunları açabilirsin.
Eğer HDD içerisinde önemli veriler yoksa, format atarken HDD'yi de formatlarsın. Yani hem SSD hem de HDD takılıyken, format ekranından ikisini de silip, tekrardan boyutlandırma yapabiliyorsun.

Steam oyunları için de; Steam klasörünü komple yedekle. HDD'nin içine tekrardan attığında, Steam kütüphanesinden doğrulayarak oyunları açabilirsin.

Çözüm

Bu istenilen bir çözüm değil ki. Adam HDD'nin içindeki dosyaları silmeden kullanmak istiyor. Sen de dalga geçer gibi hala formatla başka yere kur diyorsun. Belki adamın 1TB diski full dolu ve başka taşıyacağı bir diski yok?
Aynı durumu ben de yaşadım harddiski sıfırlamadan SSD'ye Windows'u kurdum. Steam'de SSD'ye yeni Steam klasorü oluşturup SSD'de kullanacağım oyunları taşıdım kalanları ise HDD'den direkt oynayabiliyorum. Şu an için HDD'deki Windows'un bana bir zararı yok ancak bu işlemi bilen birisi önerirse ben de temizlerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de eski laptopta kullandığım hard diski harici kutuya koyup depolama için kullanıyordum içindeki sistem dosyalarını silmek için biçimlendirmem gerekiyordu ve sizinle aynı şekilde benim de yedekleme şansım yoktu. Ben de diski bölümleyip dosyaları o ayrılan 2. bölüme taşıdıkça 1. bölümden 2.sine yer verdim bu şekilde sadece sistem dosyalarını bıraktım 1. bölümde daha sonra da bölümü biçimlendirdim. Son olarak da 2 bölümü birleştirdim. Birkaç gün sürdü ve art arda bölümlendirme işlemlerinin zararı olup olmayacağından emin değilim ancak ben bu şekilde çözdüm. Bu işlemleri yaparken de Minitool Partition Wizard uygulamasını kullandım.

Bu istenilen bir çözüm değil ki. Adam HDD'nin içindeki dosyaları silmeden kullanmak istiyor. Sen de dalga geçer gibi hala formatla başka yere kur diyorsun. Belki adamın 1TB diski full dolu ve başka taşıyacağı bir diski yok?
Aynı durumu ben de yaşadım harddiski sıfırlamadan SSD'ye Windows'u kurdum. Steam'de SSD'ye yeni Steam klasorü oluşturup SSD'de kullanacağım oyunları taşıdım kalanları ise HDD'den direkt oynayabiliyorum. Şu an için HDD'deki Windows'un bana bir zararı yok ancak bu işlemi bilen birisi önerirse ben de temizlerim.
Konuyu hortlatmak istemezdim kusura bakmayın. Fakat şu mantıksız cevabı nasıl çözüm olarak seçebiliyorlar ?

Geri
Yukarı