Statik elektrik bilgisayarı bozar mı?

UruxUs

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Muhtemelen giydiğim patik elektriklenmeye yol açıyor. Bazen yüzeyi metal olan klavyeme dokunduğumda elektrik çarpmıyor ve monitörde bozulma oluyor ama anlık bir şekilde. 1 saniyeden kısa sürüyor. Tabii her zaman elektrik çarpmıyor. 5-6 seferde bir bilgisayardan kalkıp, yürüyüp geri geldiğimde oluyor.

Statik elektrik yarı iletken elektronik devre elemanlarını bozar. Yani statik elektriği üzerinizden atmadan ram,işlemci vb. gibi elektronik cihazlara temas etmeyin.

Laptop değilse senin statik elektriğin klavyeden anakarta, anakarttan ekran kartına, ekran kartından da monitöre ulaşması benim aklıma da mantığıma da yatmıyor. Öyle enerjin varsa santrale koyalım seni.

Gerçekten ilginç. Videoya çekip koymaya çalışırım. Biraz zor olacak.

Hocam patikten geldiğine emin olun. Ben uzatma kablosu nedeniyle bilgisayarımda herhangi bir iletken parçaya dokunup aynı anda başka bir iletkene dokunduğum zaman elektrik çarpıyordu. Örneğin stüdyo mikrofonu tarzı bir mikrofonum vardı ve mikrofona dudağım temas ettiğinde dudağımı elektrik çarpıyordu. Yeni, kaliteli ve akım korumalı bir uzatma kablosu alarak bu sorunu çözmüştüm.

Geri
Yukarı