Steam demo festivalindeki bu oyunda virüs olabilir!

fatih murdock

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam.
Steam demo festivalinde bende sizler gibi birçok oyum denedim ancak dün indirdiğim ve oynarken fark ettiğim hatta oyunu kapattıktan sonra fark ettiğim bazı şüpheli durumlar var.

İlk olarak oyunun adı dread dawn demo
Bu oyunu yükleyip oynadığınız andan itibaren arka planda ne olduğu belli olmayan bir sekme ya da bir arka plan uygulaması açılıyor.
İlk başta ben fark etmediğim ancak oyunun tartışmalar bölümüne girdiğim de bu oyunu indiren herkesin bu sorunu yaşadığını ve bazı dosyaları oyunun, değiştirdiğini gözlemlemişler.

Değiştirilen dosyalar tam olarak bilinmiyor ancak ben laptop kullandığım için ve Steam tartışmalarında laptop kullanan kişiler, laptopun fanlarının çok yüksek seviye de çalıştığını bildirdiler ki bende de böyle. Hatta bunun yanında bu oyun bilgisayarın güç profilini de değiştiriyor ve laptop ya da masaüstü bilgisayar sürekli en yüksek performans modunda çalışıyor.

Steam tartışma konusunda geceden beri sürekli diğer kullanıcılar ile bu durumu inceliyoruz ve bazı kişiler, minning virüsünün bilgisayara kurulduğunu ve bu sebeple bilgisayarın güç profilini değiştirdiğini ve bilgisayarı zorladığını düşünüyor. Ancak ben hem Kaspersky Premium hem de makwarebytes ile tam tarama yaptım ama bir virüs vb bir şey bulamadım.
Bahsi geçen oyun ve tartışma sayfası:

Screenshot_2024-02-07-11-31-32-055-edit_com.valvesoftware.android.steam.community.jpg

Screenshot_2024-02-07-11-31-14-724-edit_com.valvesoftware.android.steam.community.jpg

Son olarak toparlamam gerekirse oyunun yapımcıları hala geri dönüş yapmadı ve Steam destekten gelen yanıt ise oyunu raporlamak oldu.
Oyunun indirdiği ve silinmediği düşünülen dosyası adı ise i4jdel.exe olduğu düşünülüyor.

Açıkçası Steam gibi bir platform, bu tür olaylara karşı bir ek önlemi vardır diye düşünüyorum ama yoksa ve biz virüs yediysek -minning ya da başka bir şey- bu durumdan nasıl kurutulmanın yolu nedir? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunu kurduktan sonra tuhaf şekilde 2-3 dk da bir donma takılma oluyorsa boştayken yapacak bir şey yok. :d Ama bu cidden steamde daha önce yaşandı. Şimdi buldum, Abstractism diye bir oyunmuş.
Tuhaf bir şey gözlemlemedim ama en tuhaf olan sürekli fan açması ve yüksek performansda çalışmasıydı. Ben yine sırf içimde kalmaması için format atacağım. Ancak steamde bile bu olaylar oluyorsa artık neye ya da kime güveneceğiz bilemiyorum.

Ben de yüklemeyi düşünüyordum bu oyunun demosunu. İyi ki yüklememişim.

Mağaza sayfasında bu konu hakkında açıklama yapmışlar.

"The window that appears when running is a model for testing the game. The reason the game modifies the computer's power options is because we used our self-developed engine (base on JavaFX). Consequently, the game often cannot run on computers with dual graphics cards using the dedicated graphics card, resulting in very low frame rates. Therefore, we set it to high performance mode through Windows settings, which was a mistake. It has now been corrected, and I am very sorry for this. The issue has been fixed in subsequent versions."

Çalışırken görünen pencere oyunu test etmek için bir modeldir. Oyunun bilgisayarın güç seçeneklerini değiştirmesinin nedeni, kendi geliştirdiğimiz motoru (JavaFX tabanlı) kullanmamızdır. Sonuç olarak, oyun genellikle özel grafik kartı kullanan çift grafik kartlı bilgisayarlarda çalışamaz ve çok düşük kare hızlarına neden olur. Bu nedenle, Windows ayarları aracılığıyla yüksek performans moduna ayarladık, ki bu bir hataydı. Bu hata şimdi düzeltildi ve bunun için çok üzgünüm. Sorun sonraki sürümlerde düzeltilmiştir.

Yazı çeviri programı ile Türkçeye çevirildi. Eksiklik varsa kusura bakmayın.

Mağaza sayfasında bu konu hakkında açıklama yapmışlar.

"The window that appears when running is a model for testing the game. The reason the game modifies the computer's power options is because we used our self-developed engine (base on JavaFX). Consequently, the game often cannot run on computers with dual graphics cards using the dedicated graphics card, resulting in very low frame rates. Therefore, we set it to high performance mode through Windows settings, which was a mistake. It has now been corrected, and I am very sorry for this. The issue has been fixed in subsequent versions."

Çalışırken görünen pencere oyunu test etmek için bir modeldir. Oyunun bilgisayarın güç seçeneklerini değiştirmesinin nedeni, kendi geliştirdiğimiz motoru (JavaFX tabanlı) kullanmamızdır. Sonuç olarak, oyun genellikle özel grafik kartı kullanan çift grafik kartlı bilgisayarlarda çalışamaz ve çok düşük kare hızlarına neden olur. Bu nedenle, Windows ayarları aracılığıyla yüksek performans moduna ayarladık, ki bu bir hataydı. Bu hata şimdi düzeltildi ve bunun için çok üzgünüm. Sorun sonraki sürümlerde düzeltilmiştir.

Yazı çeviri programı ile Türkçeye çevirildi. Eksiklik varsa kusura bakmayın.
Bende anormal olarak fan hızı artışı ve performans modun geçmesi var.
İki farklı virüs programı ile pcyi taradım ancak bir sonuç çıkmadı. Bu tür virüsler eğer minning ya da başka bir şeyse Kaspersky ya da makwarebytes ile ortaya çıkar mı acaba ? Endişe edilmesi gereken bir durumsa format atacağım.

Bende anormal olarak fan hızı artışı ve performans moduna geçmesi var.

Bu nedenle, Windows ayarları aracılığıyla yüksek performans moduna ayarladık, ki bu bir hataydı.

Demişler.

Yaşadığınız sorun muhtemelen bununla alakalıdır. Bilgisayarın ayarlarına müdahale ederek güç ayarlarını değiştiriyor. Güncel sürümde düzelmiş olması lazım.

Endişe edilmesi gereken bir durumsa format atacağım.

Açıklamaya bakacak olursak formatlık bir durum görünmüyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar güncelleme yapmak istiyorum !

Oyunda hala anormalikler devam ediyor. Geliştiricinin yapmış olduğu açıklamalar da güven vermiyor. Çünkü steam formunda tartışmalar bölümünde bu oyunla ilgili açılan konular silinmiş, siliniyor.
Bende artan cpu kullanımı, artan fan kullanımı ve hızı gözle görülür fark yaratıyor.

Keşke yeniden bu konuda technopatta konu açsam ki sizlerde açabilirsiniz.
Oyunun tartışmalar bölümünde anormal sorunlar yaşayanlar hala var ve steam bir çözüm bulamıyor.

Şuanlık oyunu şikayet etmek tek yol.

Yeni konular

Geri
Yukarı