Steam oyun yüklerken hasarlı disk/disk okuma/diske yazma hatası

Plt.ayhan

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarıma herhangi bir oyun yüklerken veya güncellerken hasarlı disk vb hatalar veriyor. En az 50 kere indirme önbelleğimi temizlememe rağmen hala aynı hatayı veriyor. Oynayabildiğim 1 oyun kaldı sadece. Bilen biri varsa yardım edebilir mi?

İmkanınız varsa bu diskin tamamını low level format ile temizleyin. Öncesinde önemli veri varsa yedek almalısınız.

Bu işlem için, HD Tune Pro programının erase sekmesinde 1 geçiş zero fill yapılabilir. Veyahut LLF tool indirebilirsiniz. Bu işlem beklemeye alınan sektörleri düzeltebilir. Ayrıca okuma hatasından kurtulmak için SATA kablosu değiştirilebilir. Bunları yaparsanız diski hayata döndürme ihtimali var. Hemen vazgeçmeyin.

Yeni disk alınacaksa kesinlikle Seagate Barracuda olanlardan uzak durun. WD Blue öncelikli olarak, alternatif de Toshiba P300 öneririm.
Peki LLF tool da nasıl format atacağız?
İmkanınız varsa bu diskin tamamını low level format ile temizleyin. Öncesinde önemli veri varsa yedek almalısınız.

Bu işlem için, HD Tune Pro programının erase sekmesinde 1 geçiş zero fill yapılabilir. Veyahut LLF tool indirebilirsiniz. Bu işlem beklemeye alınan sektörleri düzeltebilir. Ayrıca okuma hatasından kurtulmak için SATA kablosu değiştirilebilir. Bunları yaparsanız diski hayata döndürme ihtimali var. Hemen vazgeçmeyin.

Yeni disk alınacaksa kesinlikle Seagate Barracuda olanlardan uzak durun. WD Blue öncelikli olarak, alternatif de Toshiba P300 öneririm.
Dostum, llf tools u low lewel format denedim ancak yapılamıyor dedi. Ardından Crystal disk infoda d sürücüsü yok oldu birden ancak d de olan herşeyi bilgisayar görüyo ve oynatabiliyor. Analmadım ben.

WD Blue daha üstündür. Buna bahse girerim. Hepsi birkaç gün sonra bozulsaydı hiç satamazlardı. Sana muhtemelen kargo veya üretimden kaynaklı hasarlı olarak gelmiştir. Veyahut refurbished dedikleri sıfırlanmış ve yeni gibi gösterilen ikinci el disk satmışlardır. Bazılarında Smart verilerine dahi müdahale ettikleri görülüyor. Yani ikinci el olduğu ilk bakışta anlaşılamayabilir. Bu da bir tür dolandırıcılık. Bilinen satıcı tercih edilmeli.

Dostum almanyadaydım ve gittim kendim aldım kargo falan hiç girmedi işin içine Windows 7 kurdum hiç sarsılma falan yoktu aniden kafa atmaya başladı büyük ihtimalle üretim hatası çünkü Almanya'da alanların hepsi bu sorunla karşılaşıyordu.

Dostum, LLF Tools'u Low lewel format denedim ancak yapılamıyor dedi. Ardından Crystal disk infoda D sürücüsü yok oldu birden ancak D de olan her şeyi bilgisayar görüyor ve oynatabiliyor. Analmadım ben.

Low levelden format yapabilmen için HDD USB ile bağlamak için aparat alman gerek SATA ile hata veriyor denemiştim aparat almalısın.

Link: low level usb aparat - Google Alışveriş
Benim diskim 3 yıldır böyle halen ses veya kafa sesi çıkmıyor performans kaybıda yok turp gibi maşallah bence orada gösterilenlere inanmayın bir tane USB'ye HDD regenatör bootable kurup bad sectör taraması yap ve repair deyip yeniden düzelt HDD almadan kurtulursun :)

Dosya Ekleri

• wewewewew.png
    wewewewew.png
    253 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

Dostum, llf tools u low lewel format denedim ancak yapılamıyor dedi. Ardından Crystal disk infoda d sürücüsü yok oldu birden ancak d de olan herşeyi bilgisayar görüyo ve oynatabiliyor. Analmadım ben.
O zaman HD Tune programının Pro sürümünü indirin. O program da yapabilir. Samsung diski seçip bir geçiş zero fill yaptırın. Tekrar hatırlatayım, içeriği geri kurtarılamayacak şekilde siler. Disk performansına bağlı olarak 2-3 saate varan sürelerde tamamlanabilir. Bu programda aparata gerek yok. Kendim birkaç defa kullandım. İçerisinde aktif olarak çalışan Windows yoksa siler.
resim_2022-05-22_170647711.png

Geri
Yukarı