Steam'de yayımlamak üzere korku oyunu projesi

Hocam bana dememişsiniz ama bende size birkaç şey önermek isterim.

Oyunda korkuyu jumpscare olmadan hissettirmek istemişsiniz, siz böyle deyince aklıma direkt Phasmophobia geldi, oyunda neredeyse hiç jumpscare yok fakat gene de korkuyorsun. O oyundan bazı şeyleri esinlenebilirsiniz.

Örneğin oyunda hayalet geldiğinde ışıklar, ve kapılar kapanabilir. Karanlık bir ortamda, korkutucu sesler ile elinizde sadece bir fenerle oynamak bayağı korkutucu olacaktır.

Oyunda safe bir alan olsun, karakterin korku barı olsun ve hayalet size yaklaştığınızda yavaş yavaş yükselsin, siz safe alana çıktığınızda ise o korku barı yavaş yavaş düşsün. Korku barı yüksek olunca karakter halüsinasyon görmeye başlasın, örneğin önüne hayalet çıksın bi' anda yok olsun, ya da kırmızı gözler çıksın bi' anda yok olsun. Yukarıda dediğim gibi safe alan olsun, o safe alanın bir kapısı olsun ve hayalet sizi avlamaya hazırlandığında o kapı kapansın. Oyuncu safe alana kaçamadığı için evin içinde bayağı gerilimli bir kovalamaca olacaktır.

Bazı yerlerden geçerken kapılar bi' anda çat diye kapansın. Evin içinden cızırtılar gelsin, odalarda televizyon falan olsun bi' anda açılıp kapansın. Sandalyeler oynasın. Evin içinden koşma sesleri, nefes alma sesleri gelsin. Mesela hayalet size yaklaştığında kulağınıza falan üflesin. Ya da hayaletin bir müziği olsun yakınınıza gelince o çalsın falan. Böyle şeyler olabilir.

Oyunun bir hikayesi olacaksa eğer hikayeyi notlar ile anlatabilirsiniz, mesela bulunduğunuz bölgeye neden geldiniz? O bölgenin hikayesi ne? Sizden önce burada ne yaşanmış? Bunları anlatabilirsiniz.

Ayrıca oyuna güncellemeler ile yeni haritalar gelirse güzel olur. Gelen haritaların gene bir hikayesi olur. Onları notlar ile anlatırsınız.

Önerdiklerimi yapmak zor olabilir, fakat yapılırsa gerçekten güzel bir iş çıkar ortaya. Her zaman size destek vermeye hazırım, umarım başarılı bir iş olur. Oyun çıkınca konuya etiketleyin lütfen. Kolay gelsin.
Sağolun. Söylediklerinizi dikkate alacağım.
Hocam oyun hikaye olarak mı geçecek?
Şimdilik pek bir hikaye yok aklımda. İleride daha fazla bölüm olması adına şimdilik böyle paranormal olaylarla uğraşan bir şirketiz gibi düşünebilirsiniz.
Hocam benim de bir isteğim olacak benim için bir tabloya Tokyo Mater resimi koyabilir misiniz?
Yapabilirim. Bana istediğiniz bir resmi atabilirseniz çok güzel olur.
Bence oyuna cidden güzel bir hikaye yaz. Odanın mesela duvarındaki tablo bile hikaye ile bağlantılı olsun. Hem oyunun mekanikleri ne kadar kötü olursa olsun hikayesiyle bile akılda kalabilir bence. Ayrıyeten oyunda haritayı belli yerlerden bağlantılı başka yerlere geçilebilecek mekanları tasarla. Harita küçük olunca nedense bana çok çekici gelmiyor, kişisel görüşüm tabii ki de bu. Sıkıcı görev koyma bence oyuna ( vanayı aç gibi ) ve son olarak çoğu oyununda yaptığı gibi elinden tutmaktansa daha güzel bir şekilde görevi göster oyuncuya. ( örneğin adam nefessizlikten ölmek üzere görev dışarı çıkmaysa adam kendi kendine hava alabileceğim yere çıkmalıyım desin. )
Hikaye konusunda daha fazla uğraşacağım. Map konusuna gelirsek, map'de hepsinde ayrı hikaye bulunan 3 tane toplam 4 tane yapı var. Leveli bitirmek için hepsine gidip üzerimize düşen görevleri yapmamız gerekecek. Mapin kabaca bir resmini aşağıya bırakıyorum.
Ekran Alıntısı.PNG

Tam bitmemiş olmasıyla birlikte uzaktan biraz kötü gözükebilir. Oyunun içinde çok daha korkutucu bir şekilde duruyor.

Sağ olun. Söylediklerinizi dikkate alacağım.

Şimdilik pek bir hikaye yok aklımda. İleride daha fazla bölüm olması adına şimdilik böyle paranormal olaylarla uğraşan bir şirketiz gibi düşünebilirsiniz.

Hikaye konusunda daha fazla uğraşacağım. Map konusuna gelirsek, Map'de hepsinde ayrı hikaye bulunan 3 tane toplam 4 tane yapı var. Leveli bitirmek için hepsine gidip üzerimize düşen görevleri yapmamız gerekecek. Mapin kabaca bir resmini aşağıya bırakıyorum.
Eki Görüntüle 1349107
Tam bitmemiş olmasıyla birlikte uzaktan biraz kötü gözükebilir. Oyunun içinde çok daha korkutucu bir şekilde duruyor.

Bir de diğer korku oyunlarına ithafen easter egg yapın bence çok daha iyi bir hava verir. Ayrıca map sanki biraz klasik tarzda olmuş gibi geldi bence Resident Evil 7'den esinlenip evin içini büyülseydin bence muhteşem olurdu ama tabii bu kendi tercihiniz. Sonucta başarılı korku oyunlarına bakınca hepsi aynı tarifle yapılmış. ( Outlast, re 7)

Çok güzel proje olmuş hocam şimdiden güzel gözüküyor. Oynamayı iple çekiyorum.

Bu arada oyunun ismini ne yapmayı düşünüyorsunuz o da önemli. Kaliteli bir isim düşünüyorsunuzdur inşallah. Erzurum gibi (!).

Bu arada oyunun ismini ne yapmayı düşünüyorsunuz o da önemli. Kaliteli bir isim düşünüyorsunuzdur inşallah. Erzurum gibi (!).
Ona da daha karar vermedim. Aklınızda bir şeyler varsa duymayı çok isterim.
Bir de diğer korku oyunlarına ithafen easter egg yapın bence çok daha iyi bir hava verir. Ayrıca map sanki biraz klasik tarzda olmuş gibi geldi bence Resident Evil 7'den esinlenip evin içini büyülseydin bence muhteşem olurdu ama tabii bu kendi tercihiniz. Sonucta başarılı korku oyunlarına bakınca hepsi aynı tarifle yapılmış. ( Outlast, re 7)
Evin içini büyülseydin derken ne demek istediğinizi tam anlayamadım.

Ona da daha karar vermedim. Aklınızda bir şeyler varsa duymayı çok isterim.

Evin içini büyülseydin derken ne demek istediğinizi tam anlayamadım.

Öyle bir şey belemiyorum tabii ki de ama mesela Resident Evil 7, Outlast bunlar evin içine girdikçe bir yerler açılıyor ya onun gibi korku açısından çok daha iyi oluyor bence evin içi çünkü şahsen korku oyununda dışarıda olunca her türlü kaçarım düşüncesiyle oynuyadğımdan kendim hiç korkmuyorum ama evin içinde kaçmak zor olduğundan insan daha temkinli oluyor ya ondan. Tabii siz nasıl istiyorsanız öyle yapın istemediğiniz bir şeyyi yaparsanız kötü olur. Bence bu tür projelerde oyunun iyi olması için tutku, yapan kişinin oyunu ne kadar çok yapma isteğiyle doğru orantılı.
İsim olarak bence kendi marka isminiz gibi bir şey bulmanız çok havalı olur ayrıca fiyat konusunda Erzurum yaptığı hataya düşmeyin bence oyunu oynayın en son sorun insanlara ne kadar verirsiniz diye ona göre belirleyin. Fiyat arttıkça çünkü daha kaliteli şeyler bekliyoruz. Tabii siz daha iyi bilirsiniz bu konuları.

Sağ olun. Söylediklerinizi dikkate alacağım.

Hikaye konusunda daha fazla uğraşacağım. Map konusuna gelirsek, Map'de hepsinde ayrı hikaye bulunan 3 tane toplam 4 tane yapı var. Leveli bitirmek için hepsine gidip üzerimize düşen görevleri yapmamız gerekecek. Mapin kabaca bir resmini aşağıya bırakıyorum.
Eki Görüntüle 1349107

Mükemmel duruyor hocam.

Ben olsam The Stanley Parable tarzı kafa yağmalayan bir korku-gerilim karışımı oyun yapardım.
Tamamdır oyuna bakacağım.
Hocam bence Devour gibi eşya toplamalı, görevleri yaptıkça hayaletlerin arttığı bir oyun olabilir.
Eşya toplamada var fakat Devour gibi sadece hayatta kalma değil. Oyun boyunca sadece 2-3 kere sinirli bir şekilde bize saldıracak hayalet. Oda onu öldürmek için geldiğimizi anladığı zaman. Onun dışında mutfak dolaplarını açıp kapayacak, kapılarla oynayacak, odaların içindeki objeleri oynatacak, bardak tabak gibi objeleri yere düşürecek. Yani anlayacağınız korku hissini direk değil yavaş yavaş verecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı