SteelSeries Rival 3 detaylı inceleme ve uzun süreli kullanıcı deneyimleri

Merhabalar! Bugün yaklaşık 5 aydır kullandığım SteelSeries Rival 3'ün incelemesini yapacağım ve kullanıcı deneyimlerimden bahsedeceğim. Öncelikle bu benim ilk incelemem, bir eksik veya hatamı görürseniz belirtmekten çekinmeyin 🥰.

Öncelikle ürünü 2020 Kasım ayında 300 lira civarına Hepsiburada üzerinden satın aldım. Birkaç günde elime ulaştı, kargo konusunda sorun yaşamadım. Yavaşca mouse'a geçmek istiyorum.

Kutu içeriği:
kutu içeriği.jpeg

Güzel paketlenmişti. Kutunun içinden yalnızca mouse ve kullanım kılavuzu çıkıyor. Bir sticker olmasını isterdim ama çok mühim değil. Kutu gayet minimalist ve şık bir tasarıma sahip. Kullanma kılavuzu bildiğimiz kullanma kılavuzu zaten, açmaya bile gerek duymadım.

İlk izlenim:
mouse ışıklı.jpeg

ışık 2.jpeg

ışık.jpeg

1616592742520.png

1616592767743.png

1616592778040.png

1616592812892.png

1616592852775.png

1616592830749.png

Gamepower Phoenix'ten geçtiğim için Rival 3 bana çok daha ergonomik, rahat ve hafif geldi. Işıklar fotoğrafta parlıyor fakat gerçekte öyle değil, hoş bir ışıklandırmaya sahip. Yüzeyinin kesici veya sivri şeylerle temas etmediği sürece soyulacağını düşünmüyorum. Benim faremde SteelSeries logosunun sağ tarafında küçücük bir soyulma var, yüzeyine anahtarlık düşürdüğüm için oldu. Dikkatli davranırsanız bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Detaylı özellikler:

Boyut ve ergonomi:

1616595254695.png

Elimin uzunluğu 15 cm, fareyi tamamen kavrayarak Fingertip şeklinde tutuyorum. Elime rahat bir şekilde oturduğunu söyleyebilirim. Ayrıca 77 g bir ağırlığa sahip.

Sensör:

Rival 3, SteelSeries TrueMove Core sensörünü barındırıyor. Bu sensör 300 IPS ve 35G hızlanma değerlerine sahip. Kullandığım mouse padde gayet rahat, yağ gibi kayıyor.

mouse pad üstünde.jpeg

Kablo:

kablo.jpeg

1.8 metre, kauçuk kaplama bir kablo kullanmışlar. Örgü olmasını isterdim açıkçası. Sanırsam örgü kablo takılma sorunlarına yol açabilir diye örgü kullanmamışlar, ben beğenemesem de kablosu gayet güzel. Aşırı derecede hor kullanan biri değilseniz sorun çıkarmaz.

Diğer detaylar:

Siyah mat kaplama, ABS plastik, sağ ele uygun ergonomik tasarım, 2 adet makro tuşu, 60 milyon tıklama ömrüne sahip SteelSeries mekanik switchler, 77g ağırlık, 3 bölgeli kontrol edilebilir RGB.

SteelSeries Engine 3:

Mouse'u takar takmaz Engine 3 yazılımını algılıyor, direk kurulum yapabiliyorsunuz.

1616617916457.png

Yukarıdaki gibi sade ve şık bir arayüze sahip.

1616619583561.png

Configurations kısmından yeni konfigürasyonlar oluşturabiliyorsunuz. Her profile kendi ayarlarınızı atayabiliyorsunuz. Dilerseniz herhangi bir uygulama açılırken mouse'un o profile geçiş yapmasını sağlayabiliyorsunuz.

1616655565938.png
1616656950678.png

Makrolar kısmında dilediğiniz tuşa dilediğiniz makroyu atayabiliyorsunuz. Ben çok karışık olduğu için bu ayarları kullanma gereği duymadım, siz kendinize göre bu ayarları özelleştirebilirsiniz.

1616657490474.png

Bu bölümden dilediğiniz gibi CPI ayarı yapabiliyorsunuz, 700 CPI benim için ideal olduğu için 700 CPI kullanıyorum.

1616658297719.png

Acceleration hızlanma, Deceleration ise yavaşlama ayarı olarak geçiyor. FPS oyunu oynamadığım için onlara elleme gereği duymadım, kendi oynadığınız oyunlara ve kullanımınıza göre özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Angle Snapping ayarı mouse'yi dik olarak hareket ettirmeye yardımcı oluyor. Örneğin Paint'te bir çizgi çekerken eliniz titriyorsa o ayar sayesinde dümdüz çizgi çekebiliyorsunuz. Günlük kullanımda veya oyunlarda kullanılmaz fakat tasarım programlarında kullanmak için gayet iyi bir özellik.

Polling Rate mouse'un gecikme değerini azaltıyor, ne kadar yüksek o kadar iyi.

1616659100527.png

Illumunation kısmından mouse'unuza dilediğiniz gibi renk ayarları yapabiliyorsunuz. 3 bölgeli aydınlatmaya sahip olduğu için her bölgeye farklı bir renk veya efekt atayabiliyorsunuz. Ben ColorShift efektini beğendiğim için 3 bölgede de bu efekti kullanıyorum.

Lift of distance (LOD) sorunu:

Mouse'u mouse pad üzerinden kaldırınca direk algılamaması gerekirken algılamaya devam ediyor. Yaklaşık yarım santimetre yüksekten algılıyor, ondan sonra kesiliyor. Benim için büyük bir sorun değil fakat FPS oyuncularını rahatsız edebilir, "flick" denen vuruşlarda canınızı sıkabilir.

Şu konuda daha detaylı anlatılmış, göz atmak isterseniz:

Çözümü olarak şu konuda sensörün yarısına elektrik bandı yapıştırmışlar, ne kadar sağlıklı bir çözüm bilemem:

1616660141559.png

Özet:

Mouse'u gerçekten beğendim, Avago 3050'den geçince level atlamış gibi hissettim. Elime tam olarak oturuyor, küçük eller için ideal bir mouse diyebilirim. Yazılımı üzerinden neredeyse her şeyini kontrol edebiliyoruz, o da bir artısı. 60 milyon tıklama ömrüne sahip, gayet uzun ömürlü bir mouse. Kesinlikle öneriyorum.

Artıları:

-Küçük eller için rahat ve ergonomik tasarım.
-StelSeries Engine ile tamamen özelleştirilebilir olması.
-Uzun ömürlü switchler.
-Hafif.
-İndirimlerde fiyatı çok uygun.

Eksileri:

-LOD sorunu.
-İndirim yokken fiyatını hak etmiyor.
-Malzeme kalitesi.

Amazon'da genelde 270 lira civarına düşünüyor, o fiyata kesinlikle alınır. Ama 350 TL gibi bir fiyata alınmasını önermiyorum, aynı fiyata daha iyi fareler bulunabilir.

Evet, incelemenin sonuna geldik. Bu incelemeyi hazırlamama yardımcı olarak @Samotne Ciasteczka ve @Setsuna Yuki 'e çok teşekkür ederim. Başta belirttiğim gibi, ilk incelemem olduğu için eksiklerim veya hatalarım olabilir. Belirtirseniz çok memnun olurum. Bu mouse'u düşünen arkadaşlar konu altına yazabilir, hepsini cevaplamaya çalışacağım. Kendinize iyi bakın!

Eline sağlık. Ben 2020'den beri 2.kere almak durumunda kaldım. Galiba bunun muadili üretilene kadar, her seferinde bu fareyi alacağım. Benim gibi az tuş sade mouse ve SteelSeries severler için biçilmiş bir kaftan. Mouse kendi elim gibi oldu artık. Çok kaliteli gerçekten. SteelSeries bu işi yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı