İnceleme SteelSeries Rival 3 Wireless

Ben bu fareyi eski Logitech M185 farem bozulunca Amazon'dan 22 Temmuz 2022 tarihinde 300 TL'ye aldım ve o zamandan beri kullanıyorum. Bu incelemede hem farenin özelliklerini hem de benim kullanıcı deneyimimi anlatacağım.

1- Özellikler
Farenin sol, sağ, orta, DPI ve yanlarında 2 tane olmak üzere toplam 6 tuşu bulunmaktadır. 2 Adet AAA pille çalışıyor ancak eğer fare ağır hissettirirse tek AAA pille de kullanabiliyorsunuz ancak pil ömrü bu şekilde yarıya düşüyor. Aynı zamanda SteelSeries Engine ile ayarlar yapmaya izin veriyor (Bu ayarları başka bir kısımda anlatacağım). Aynı zamanda USB dongle ile 2.4Ghz ve Bluetooth ile bağlanma özellikleri bulunmakta. Ağırlığıysa 106g (iki batarya), 96g (tek batarya).

2- Ergonomi
Farenin ergonomisi çok güzel ve ele çok rahat oturuyor. Özellikle eski faremin küçük olması yüzünden yaşadığım el kramplarını yaşamadım kullandığım süre boyunca. Fareyi kullanmak gerçekten çok rahat ve güzel hissettiriyor.

3- SteelSeries Engine(ya da GG)
Fareye SteelSeries GG uygulaması ile bir çok ayar yapabiliyorsunuz. Macro ayarlamak, RGB ışıkları değiştirmek, tuşların ne yaptığını değiştirmek, farenin Hz'ini, DPI'ını ve farenin pilinin daha çok gitmesini istiyorsanız tasarruf moduna bile sokabiliyorsunuz. Bu modda RGB'ler kapanıyor farenin Hz'i 125'e sabitleniyor. Aynı zamanda uygulamanın Engine kısmında Kütüphane yeri bulunmakta burada eğer destekleyen bir oyunu oynuyorsanız RGB'leri oyundaki sağlık, mermi gibi bir çok şeyi gösterecek şekilde değiştirebiliyorsunuz. Bu farede mouse tekerleğinde bulunmak üzere sadece 1 tane RGB olduğundan dolayı pek işe yaramıyor ama SteelSeries'in farklı ürünlerinde işe yarayabilir. Ancak uygulamanın en büyük eksisi uygulamayı kullanmak için SteelSeries hesabına sahip olmanız lazım. Neden sadece ürünün ayarlarını değiştirmek için farklı bir hesap açmak zorundayım hala anlayabilmiş değilim. Aynı zamanda eğer fareyi Bluetooth ile bağladıysanız farede hiç bir ayarı değiştiremiyorsunuz.

1691499404148.png

4- Kullanıcı Deneyimi
Evet... incelemenin en uzun kısmı bu olacak herhalde. Bu farenin en can sıkıcı kısmı 2.4Ghz bağlamak için gerekli olan USB dongleın resmen çekmemesi. Ben laptop kullanıcısıyım bu fare laptopun üzerinde de olsa yanında da olsa her zaman bir bağlantı sıkıntısı yaşadım. Kopmalar, uzun süre kullanmayınca tekrar bağlanmaması, arka arkaya milisaniyelik donmalar. Kullandığım süre boyunca bunların hiç birine çözüm bulamadım. Ben Valorant veya CS:GO gibi oyunları çok oynayan bir insan değilim. Genelde hikayeli oyunlar oynarım ama benim bile canımı çok sıktı. Böyle rekabetçi oyunlar oynayan ve fareyi almak isteyen kişilerin bunları gözden geçirmesi lazım. Bluetooth kullanınca bağlantı sorunu ortadan çoğunlukla kalkıyor hala arada sırada oluyor ancak 2.4Ghz kadar can sıkıcı değil. Ama Bluetooth kullanınca fareye ekstra bir gecikme geliyor. Önceden dediğim gibi ben rekabetçi oyunları çok oynayan bir insan değilim ama ben bile farklı çok rahat hissedebiliyorum.

Bir farklı can sıkıcı olay ise farenin pilleri sömürmesi. SteelSeries tasarruf modunda bu farenin 2 AAA pille 400 saat kullanılabildiğini iddia etmiş. Ben buna yakın bir sonuç alamadım bile. Ben fareyi uzun bir süre boyunca tasarruf modunda kullandım. Tasarruf modundan çıkarırsam bile RGB'leri açmadım ama ben bu fareden en fazla 200 saat pil ömrü alabildim. Eski Logitech faremde bir pil aylarca yeterken ben kendimi her ay bu fareye pil takarken buluyorum.

5- Sonuç
Her ne kadar farenin ergonomisini ve özelliklerini çok sevsem de bağlantı sorunları ve pil ömrü gerçekten bu fareden nefret etmeme neden oldu. Belki bilgisayarınız kasalıysa ve masanın üzerindeyse bağlantı konusunda benden çok daha şanslı olabilirsiniz ancak eğer laptop için alıyorsanız bu dediklerime dikkat etmenizi isterim.

Güzel bir inceleme olmuş hocam. Şu anki fiyatıyla açıkçası alınır mı? Emin değilim. 7 ay önce 375TL civarlarındayken fiyat/performans açısından mantıklı idi.

Güzel bir inceleme olmuş hocam. Şu anki fiyatıyla açıkçası alınır mı? Emin değilim. 7 ay önce 375TL civarlarındayken fiyat/performans açısından mantıklı idi.

Incelemeyi yazdıktan sonra tasarruf modunu kapattım. Ve fareye bir güncelleme geldi ondan beridir kopma sıkıntıları en aza inmiş durumda. Ancak pil ömrüyle ilgili sorunlar hala mevcut. Bunları göze alarak ve aynı fiyat kategorisindeki farelerinde incelemelerine bakarsanız en doğru sonuca ulaşırsınız diye düşünüyorum.

İncelemenizi yeni gördüm bende de aynı mouse var yaklaşık 10 aydır kullanıyorum. Bluetooth'lada ve 2.4GHz'LED'e ilk aldığımdan beri hiçbir şekilde bağlantı sorunu yaşamadım ama ben çoğu zaman tasarruf modu kullanmadım çünkü tasarruf modu kullandığımızda fareyi bir süre kullanmadıktan sonra tekrar açması uzun sürüyor ve bağlantı problemleri yaşanıyor ve 125Hz de kullanıyor ben Online oyun oynadığım için bu büyük bir sıkıntı normal ofis ve ev kullanımı için sıkıntı değil ama. Eğer sizde tasarrufunuzu kapatırsanız sizleri büyük ihtimal bağlantı sorunu çözülür. Pil ömrü hakkında kesinlikle size katılıyorum çok hızlı pili bitiyor.

Geri
Yukarı