Steelseries Rival 600 İncelemesi

Merhabalar. Bu konu başlığı altında sizlere yaklaşık iki haftadır kullanmakta olduğum Steelseries Rival 600 oyuncu faresini inceleyip, daha öncesinde kullandığım Rival 310 ile karşılaştırmalı olarak kişisel görüşlerimi aktaracağım.
01.jpg
02.jpg
03.jpg

Teknik özelliklerinin en bilinmesi gerekenlerinden kısaca bahsetmek gerekirse:

Sensör: Steelseries, Truıemove 3+ adını verdiği ikili sensör sistemini kullanmış. Rival 310'da da bulunan Truemove 3 sensörünün yanına bir de derinlik algılayıcı sensör eklemiş.

Hassasiyet: 1-12000 CPI arası.

İvmelenme: 50 G.

Tuş sayısı: Üzerinde 7 adet programlanabilir tuş bulunuyor. (Rival 310'da bu sayı 6)

Kablo uzunluğu: 2 metre.

Ağırlık: 96-128 gram.

04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg

Genel Özellikler

Steelseries Rival 600 için markanın daha önce üretmiş olduğu Rival 310'un üzerine bir kaç yeni özellik eklenerek yeniden yapılandırılmış hali diyebiliriz. Rival 600, genel hatları, büyüklüğü ve ergonomik yapısı ile Rival 310'a çok benziyor olsa da üzerinde yapılan iyileştirmeler ile adeta sınıf atlamış.

Ana sensör olan Truemove 3'ün yanına bir de derinlik algılayıcı sensör eklenmiş. Bu sensörün olayı farenizi yüzeyden kaldırıp tekrar yerleştirdiğinizde ortaya çıkıyor. Normalde bu tarz bir harekette fare işaretçisinde sapmalar olabilirken derinlik algılayıcı sensör bu sapmaların önüne geçiyor. Fareyi dar bir alanda kullanan ve sürekli olarak fareyi yüzeyden kaldıran kullanıcıların işine yarayacak bir özellik.

Son zamanlarda ürettiği farelerde nispeten kısıtlı bir RGB aydınlatma kullanan Steelseries, bu fare ile geleneğini bozmuş. Fare üzerinde 8 farklı RGB LED bulunuyor. Göze çok hoş gelen renk geçişlerine sahip bu ledlerin her birine farklı renk de atayabiliyoruz.

Farenin sağ ve sol tarafında bulunan mıknatıslı kapakçıkları çıkardığımızda ekstra ağırlıkları takabileceğimiz bölmelere ulaşıyoruz. Her biri 4 gram olan ağırlıkları sağa ve sola yerleştirebileceğimiz 4'er adet oyuk mevcut. Kapakçıklar mıknatısla tutturulmuş olsa da bu ağırlıkları yerleştirirken mıknatıs kullanılmıyor. Kauçuk yapıda olan bu oyukların her birinin içinde bir çentik, ağırlıkların üzerinde de bir tırnak bulunuyor. Tırnağı çentiğe yerleştirerek ağırlıkları faremize ekleyebiliyoruz.

08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg

Tasarım, Ergonomi, Aydınlatma

Rival 600, tıpkı Rival 310 gibi sağ el için üretilmiş bir fare. Ele güzel oturuyor. Boş ağırlığı hemen hemen Rival 310 ile aynı. Ağırlık ekledikçe fare daha tok bir kıvama geliyor. Hissiyatına göre istediğiniz ağırlığı seçebilirsiniz. Ben 16 gram ağırlık ekledim. Farenin yanında gelen kablo maalesef örgü yapıda değil ancak Rival 310'un kablosuna göre bir tık daha kalın. Ayrıca mikro USB olan herhangi bir kablo ile çalışabiliyor. Ben iki farklı kablo denedim. İkisinde de sorunsuz çalıştı. Fare yapı olarak orta ve büyük elliler için tasarlanmış imajı veriyor. Elleriniz küçükse kullanırken rahatsızlık verebilir. Benim ellerim büyük olmasına rağmen sol tarafa eklenen ekstra tuşa ulaşmakta güçlük çektim. Farklı tutuş şekilleriyle çektiğim fotoğrafları ekledim. Tutuş şekillerinize göre izlenim oluşturması açısından faydalı olabilir.

14.jpg
15.jpg
16.jpg

İlk fotoğraftaki tutuş şeklinde(claw grip) rahatsız oldum. Farenin büyük olmasından dolayı bileğim ile elimin birleştiği yer farenin arka tarafının üzerine çıktı.

Farenin en güzel detaylarından birisi de RGB aydınlatması. Aydınlatma için toplamda 8 adet RGB LED kullanılmış. Aydınlatmayı Steelseries Engine 3 yazılımı üzerinden kolayca kontrol edebiliyoruz. Yazılım üzerinden kullanabileceğimiz aydınlatma efektlerinin yanı sıra discord gibi uygulamalarla ve CS:GO, DOTA 2 gibi oyunlarla senkronize bir şekilde çalıştırabiliyoruz.

17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg

Neden Rival 600?

Rival 310'u 7 ay boyunca kullandım. Genel olarak çok memnundum fakat uzun soluklu kullanımlarda terletmesi en büyük olumsuzluğu oldu. Rival 310'un sağında ve solunda bulunan tırtıklı kauçuk yüzey elimi terletiyordu. Zaten hızlı terleyen birisi olarak bu bende büyük bir sorun oluşturdu. 5-10 dakikada bir elimi silmek durumunda kaldım. Rival 310'u şu an bile elime aldığımda o bölgeler sanki ıslakmış gibi geliyor :). Farklı marka farelere yönelmeyi düşünüyordum fakat Rival 600'ün çıkacağını öğrendiğimde biraz Steelseries kalitesine olan güvenimden biraz da merakımdan dolayı Rival 600 almaya karar verdim. Rival 600'ün sağ ve sol tarafı sert ve pürüzsüz bir yapıda. Uzun kullanımlarda herhangi bir terleme sıkıntım olmadı.

Sonuç

Rival 600, Steelseries'in Rival 310'da yakaladığı kaliteyi bir üst seviyeye taşıyor. Artılarına ve eksilerine kısaca değinmek gerekirse:

+ Çift sensörlü yapısı.
+ Kullanılan malzemenin kalite hissiyatı çok iyi.
+ Çıkarılabilir bir kabloya sahip olması.
+ Eklenebilir ağırlıklar.

- Kablo örgülü yapıda değil.
- Baş parmağımızın ucuna denk gelen tuşa ulaşabilmek çok güç.
- Fare büyük. Küçük elliler için pek de uygun değil.

22.jpg
23.jpg

Şu an 400 TL gibi bir fiyata sahip. Hatta bazı sitelerde 365 TL fiyatını gördüm. Bu fiyatlara alınabilecek ve pişman etmeyecek bir fare.

Konuyu yazarken atladığım ayrıntılar olmuş olabilir. Fare ile ilgili sorularınız varsa sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Dosya Ekleri

• 15.jpg
    15.jpg
    218,2 KB · Görüntüleme: 240
Logitech g402 kullanıyorum rival 600 ile sorun olur mu ellerim küçük 16.5 cm kadar,g402 yi kullanırken bir sorun yaşamadım 600 e göre daha ağır bir mouse bilgilendirirseniz sevinirim.
iyi günler benim de elim küçük sayılan ellerden 18 cm. ve fareyi claw tutuşla kullanıyorum. Bu nedenle bende senin düştüğün çelişkiye düştüm ama yine de aldım fareyi. Fare elime biraz büyük geliyor ve ağır olması uzun kullanımda biraz yoruyor elimi. Ama fareden çok memnumum. Verdiğim reaksiyonlara tepki süresi olsun hassasiyet hususunda üst düzey bir fare. İyi ki almışım diyorum. Tavsiyem eğer denk getirebilirsen bir teknoloji markette deneyip eline oturup oturmadığına bakman. Sonuç olarak bizim gibi küçük elli kullanıcılar için sıkıntı çıkarabilecek büyüklükte ve ağırlıkta. Ben yanında verilen ağırlıkları kullanmıyorum. Olmadı sipariş et. baktın olmadı 15 gün içinde iade et. Bu da bir seçenek.

iyi günler benim de elim küçük sayılan ellerden 18 cm. ve fareyi claw tutuşla kullanıyorum. Bu nedenle bende senin düştüğün çelişkiye düştüm ama yine de aldım fareyi. Fare elime biraz büyük geliyor ve ağır olması uzun kullanımda biraz yoruyor elimi. Ama fareden çok memnumum. Verdiğim reaksiyonlara tepki süresi olsun hassasiyet hususunda üst düzey bir fare. İyi ki almışım diyorum. Tavsiyem eğer denk getirebilirsen bir teknoloji markette deneyip eline oturup oturmadığına bakman. Sonuç olarak bizim gibi küçük elli kullanıcılar için sıkıntı çıkarabilecek büyüklükte ve ağırlıkta. Ben yanında verilen ağırlıkları kullanmıyorum. Olmadı sipariş et. baktın olmadı 15 gün içinde iade et. Bu da bir seçenek.
Cevabın ve tavsiyelerin için teşekkür ederim.Misal logitech g102 var elime uygun oturuyor ama hafifliğinden mi yoksa tam tuttuğum için mi aim almakta g402 e göre kötü bir aim sergiliyorum ağır olması benim için avantaja dönüşüyor.Bilekten oynamıyorum kolum ile birlikte götürüyorum :)400 dpi 1.6 sen ile oynuyorum örnek vermek gerekirse

@Semi Buğra evet o bölgelerin yapışkanlarında bir sıkıntı var. Parmağımı o bölgelere fazla bastırdığımda uhu gibi bir yapışkan, o plastiklerin kenarlarından sızıyor. Galiba bu farenin kronik sorunu bu. Böyle bir sorunu bir kaç yerde daha gördüm. Yapışkanı fazla atıyorlar galiba, ya da o plastiklerle ilgili bir sorun var. Neyse ki ben bastıra bastıra o fazlalığı aldım. Artık kenarlardan yapışkan fışkırmıyor :)

@KafKef1903 malzeme kalitesindeki sıkıntı hariç güzel bir fare, ben memnunum. Tek sıkıntısı parmaklarımızı koyduğumuz kauçuklar. Onun dışında elime tam oturuyor. Sensörü çok iyi, ani fare hareketlerine anında tepki veriyor. Hiç takılma yaşamadım. Eksi kısmını ise bir mesaj önce de yazdım. Onların üzerine ek olarak serçe parmağımı koyduğum bölgede bir çökme oluştu. Malzeme orada eriyor da olabilir, ama bana erimeden çok parmağımın baskısından dolayı çökmüş gibi geldi. Bu durumlar kullanıma engel mi? Bana göre değil ama bu paraya satılan bir farede daha sağlam malzeme kullanılabilirlerdi.

O zaman bende birşey olmaz çünkü şimdiki kullandığım mouse den dolayı serçe parmağım her zaman yukarıda oluyor
Bide şey soracaktım qck+ ve heavy arasındaki farklar ne konu açılmış ama hiçbir şey anlamadım
şuan control bir mousepad kullanıyorum hangisini tercih edeyim?

@KafKef1903 hocam aralarında kalınlık farkları var. Heavy en kalın olanı, kalınlığı 6 mm. Ben kalınlığı 4 mm olan QcK+ kullanıyorum. Mousepad'in kalınlığı arttıkça üzerine konulan zeminin mousepad ve mouse üzerindeki etkisi azalıyor. Bu durum mouse hareketlerinin çok daha hassaslaşmasını sağlıyor. Kontrolü biraz zorlaştırsa da eğer hassasiyete önem veriyorsanız kalın bir mousepad tavsiye ederim.

rival 600 ve qck+ 4mm aldım şuan güzel gidiyor ama diğer mouse um kesinlikle g 305 olacak
uzun oynayıştan sonra şunu söyliyeyim rival 600 ü satıp g305 aldım çok memnunum

Son düzenleme:

Geri
Yukarı