Stres anında kendinizi sakinleştirmek için ne yapıyorsunuz?

Arkadaşlar, stres anında kendinizi sakinleştirmek için neyle uğraşıyorsunuz?
Ben parmaklarım nasır tutasıya kadar gitar çalıp şarkı söylüyorum.
Siz nasıl kendinizi sakinleştiriyorsunuz?
Sevdiğimin fotoğrafına bakıp veya o an arayabiliyorsam ona derdimi anlatıyorum veya normal şeylerden konuşuyorum.

Gözlerimi kapatıp ellerimle kafamı tutuyorum, hiçbir şey düşünmemeye çalışıp bu dünyanın boş olduğunu, hiçbir şey için sinirlenmeye ya da uğraşmaya zorunda olmadığımı ve sadece eğlenmek için yaşadığımı hatırlayarak yoluma devam ediyorum.

Benim çok daha kötü oluyor.
Dünyanın boş olduğunu düşünemiyorum.
Gelecekte ne yapacağımı düşünüyorum
Ya meslek sahibi olamassam ailemi utandırırsam.
Hayalimdeki mesleği başaramassam.
Sürekli aklımdan bunlar geçiyor.

Ailen için yaşamıyorsun bunu unutma. Her mesleği sevebilirsin, deneyimlemeden bir sonuca varmak her zaman zor.
Bu arada, bir amacımız da yok, eğlencesine yaşıyoruz gibi düşün.Hiçbir şeyi takma kafaya, 60 70 yıl yaşıyoruz zaten.

Öncelikle elinden geleni yaptığını düşünüyorsan ve bir şeye emek veriyorsan başarısızlığının sonucunda kimseyi utandırmazsın (gerçekten emek verilen bir işin başarısız olma ihtimali düşüktür). Yine de utandırdığını düşünüp sana yansıtıyorsa zaten uzaklaş oradan. Olumsuz düşünceleri olan insanlar en tehlikeli olanlardır, ailen de olabilir arkadaşın da.

Sonuç olarak her şey için, başta kendin için elinden gelenin en iyisini yap. Yarınlarını düşünerek yap, mutlu olacağını düşünerek yap, seni kıskancaklarını ve öveceklerini düşünerek yap. Yeter ki yap :)

Yap demek kolay, yapıyorum deyip başarı yolunda ilerlemek zordur. İnsanların büyük bir kısmı ileride yaparım diye erteler, sonra yapamazlar ve yakınırlar.

Hiçbir şeyi erteleme, bir şeyi zamanı geldiği için yapmak zorundaysan yap. Ertelemek seni başarısızlığa sürükler.

İyi hoş öneri veriyorum ama ben de kendim için uğraşmıyorum, ben genel kesime hitap ediyorum yani başarısız kesimin. Sen bizden farklı olarak bizim yaptığımızın tersini yapacaksın. Bunun için biraz enerji, biraz heves ve DİSİPLİN gerekiyor. En önemlisi disiplin, çünkü disiplinli isen bunların hepsini yapmak zorunda olduğunu bilir ve ayağa kalkarsın.

Kötü anılarımı düşünüyorum. Bunları yaşamışım, bu ne ki diyorum. (Tabi ki bu kadar küfürsüz söylemem imkansız ama yeni hesap açamam.) Ha bir de çok korktuğum bir şey olduğu zaman ölümü düşünürüm. Ne yapacak yani en fazla öldürecek mi? Ben zaten öleceğim eninde sonunda.

Şu anda fark ettim sakinleşmeye çalışırken tam 7 kere bu şarkıyı dinlemişim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Stresli olmamın bana bir faydası olmadığını kendime hatırlatıyorum ve sorun ortadan kalkmış oluyor, her durumda bardağın dolu tarafından bakmak gerekli diyebilirim. Her şeyi düşünürseniz strese daha çok mahkum olursunuz, genelde boşvermek önemlidir.

Ya meslek sahibi olamazsam, ailemi utandırırsam?
Başta, bu şekilde düşünmen yanlış. Hayatı kendin için yaşayacaksın, kimin ne dediğinin bir anlamı yok. En sonunda seni senden başka umursayan olmayacak, ömrünün sonuna kadar ailen yanında olmayacak, elbet bir gün yalnız kalacaksın. Bu hayatta bir şey yapacaksan "diğerleri ne der?" değil, "ben ne istiyorum?" demelisin.

Hayalimdeki mesleği başaramazsam?
Başaramazsam diye bir şey yok, "başarırım ne var ki?" kafasında düşünüp çalışırsan hayallerine ulaşamaman için bir neden yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı