Stüdyo kulaklığı önerisi

AlpModan

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
13600K, 4080, 32GB DDR5, 980 Pro, MSI Z690 Edge
Meslek
Tercüman
Merhaba arkadaşlar,

Şu an Arctis Pro + gamedac kullanmaktayım ama uzun süre önce aldığımdan kırılmak üzere. Kırılınca stüdyo kulaklığı almayı planlıyorum ama beyerdynamicse son baktığımdan beri 900TL'den 2000-3000'lere çıkmış fiyatları. Yaza doğru almayı planlamaktayım. Mekanik klavye ile open back sorun olur mu bilmiyorum ama önerileriniz nedir acaba?

Edit: Gamedac 80 Ohm'a kadar desktekliyormuş ama kullanılabilir mi sizce?

Fiyatlar uçtu öncelikle onu söyleyeyim. Hatta dolar bu hızla devam ederse fiyatlar bu seviyede de kalmayacaktır. Mekanik klavye ve open back kulaklık bir sorun olmuyor ben kullanıyorum. Kullanacağınız ortamda ses varsa veya sizden başka kişiler varsa kulaklıkla ilgili sıkıntı olabilir sizin için. Kulaklığı kullanım alanınız oyun,müzik ve film mi olacak ? Bütçenizi tam olarak belirtirseniz güzel öneriler gelebilir. Gamedac mevzusuna gelirsek ilk aşamada idare eder. Daha sonra gerek olursa bütçenizi ayarlayıp gamedac satarsınız dac/amp alırsınız.

Fiyat konusu biraz değişken. Kulaklığı alacağın zaman onu değerlendirirsin ama model olarak sürülmesi daha basit modellere bakmanı tavsiye ederim. Elindeki ekipmanı da değerlendirmek adına bu şekilde bir yol izleyebilirsin. Güç isteyen bir kulaklığa birkaç bin TL verip, hakkıyla kullanamadıktan sonra pek bir anlamı olmaz. Hatta, yanlış bir adım olur. Her zaman yüksek empedans değerine sahip kulaklık daha iyi olacak diye bir şey yok. Kullanım amacı önemli. Oyun için olacaksa, biraz daha sıcak çalan, düşük frekansları ile biraz daha öne çıkan bir model olmalı. Referans stüdyo kulaklıkları genel karakteristik olarak doğala yakın çalar, oyun ve filmlerde birazcık yavan kalabilir. Ayrıca açık yapıya sahip kulaklıklar sesli ortamda veya çok sesli çalışan klavye veya fan sesi olan bilgisayar varsa, oyunlarda hassas ses isteyen zamanlarda sıkıntı yaratabilir.

Kısacası, genellikle ne için kullanacağını, beklentilerini ve bütçeni belirt, ona göre yardımcı olmaya çalışalım. Bu durumda yanlış bir ürün alırsan, ses tatmini olarak ileri gideceğine geri de gidebilirsin çünkü.

Fiyatlar uçtu öncelikle onu söyleyeyim. Hatta dolar bu hızla devam ederse fiyatlar bu seviyede de kalmayacaktır. Mekanik klavye ve open back kulaklık bir sorun olmuyor ben kullanıyorum. Kullanacağınız ortamda ses varsa veya sizden başka kişiler varsa kulaklıkla ilgili sıkıntı olabilir sizin için. Kulaklığı kullanım alanınız oyun,müzik ve film mi olacak ? Bütçenizi tam olarak belirtirseniz güzel öneriler gelebilir. Gamedac mevzusuna gelirsek ilk aşamada idare eder. Daha sonra gerek olursa bütçenizi ayarlayıp gamedac satarsınız dac/amp alırsınız.
Çoğunlukla oyun için ama müzik'te dinliyorum. Bütçem şimdilik 1500-2000 civarı.
Fiyat konusu biraz değişken. Kulaklığı alacağın zaman onu değerlendirirsin ama model olarak sürülmesi daha basit modellere bakmanı tavsiye ederim. Elindeki ekipmanı da değerlendirmek adına bu şekilde bir yol izleyebilirsin. Güç isteyen bir kulaklığa birkaç bin TL verip, hakkıyla kullanamadıktan sonra pek bir anlamı olmaz. Hatta, yanlış bir adım olur. Her zaman yüksek empedans değerine sahip kulaklık daha iyi olacak diye bir şey yok. Kullanım amacı önemli. Oyun için olacaksa, biraz daha sıcak çalan, düşük frekansları ile biraz daha öne çıkan bir model olmalı. Referans stüdyo kulaklıkları genel karakteristik olarak doğala yakın çalar, oyun ve filmlerde birazcık yavan kalabilir. Ayrıca açık yapıya sahip kulaklıklar sesli ortamda veya çok sesli çalışan klavye veya fan sesi olan bilgisayar varsa, oyunlarda hassas ses isteyen zamanlarda sıkıntı yaratabilir.

Kısacası, genellikle ne için kullanacağını, beklentilerini ve bütçeni belirt, ona göre yardımcı olmaya çalışalım. Bu durumda yanlış bir ürün alırsan, ses tatmini olarak ileri gideceğine geri de gidebilirsin çünkü.

Çok haklısınız. Kullanma amacına gelirsek çoğunlukla oyun ve müzik için kullanacağım, geniş bir soundstage arıyorum, 2000TL düşünüyorum ama çok gerekirse çıkabilirim, ayrıca etrafta çok ses olmuyor ve kullandığım laptopun fanları ise çok ses çıkarmıyor.

@AlpModan Bu fiyat bandında Beyerdynamic DT990 PRO 250Ohm önerirdim. Bazen bu fiyatlarda yakalamak mümkün oluyor ancak dac/amp şart olacağı için en iyi tercih Philips SHP9500 görünüyor. Boompro mikrofon alarak güzel bir headset yapabilirsiniz ve 32Ohm olduğu için sürmektede zorlanmazsınız. Böylece hem oyun, hem müzik ve filmlerde de iyi bir performans alırsınız. Tabii ki şuanki şartlara göre bu önerim.

@AlpModan bu fiyat bandında beyerdynamic DT990 Pro 250ohm önerirdim. Bazen bu fiyatlarda yakalamak mümkün oluyor ancak dac/amp şart olacağı için en iyi tercih Philips SHP9500 görünüyor. Boompro mikrofon alarak güzel bir headset yapabilirsiniz ve 32ohm olduğu için sürmektede zorlanmazsınız. Böylece hem oyun, hem müzik ve filmlerde de iyi bir performans alırsınız. Tabii ki şu anki şartlara göre bu önerim.

Mikrofon olarak HyperX solocast kullanıyorum, kulaklık güzel göründü (Amazon'da öbür sitelerden 500TL daha ucuzmuş hem de) öneri için teşekkür ederim. Yalnız 990 Pro'nun 80 Ohm'luk versiyonunu alıp Gamedac'e bağlamak mümkün olmaz mı acaba?

Mikrofon olarak HyperX solocast kullanıyorum, kulaklık güzel göründü (Amazon'da öbür sitelerden 500TL daha ucuzmuş hem de) öneri için teşekkür ederim. Yalnız 990 Pro'nun 80 Ohm'luk versiyonunu alıp Gamedac'e bağlamak mümkün olmaz mı acaba?

Yabancı kaynaklarıda okursanız oralarda da göreceğiniz SHP9500'ün üzmeyeceğidir. Gamedac'ın 80Ohm'a yeterli gücü verip veremeyeceği hakkında bir bilgim yok ama 80Ohm sürebildiği söyleniyorsa sürecektir. Ayrıyetten 80Ohm ve 32Ohm versiyonlarının sesi konusunda 250Ohm'a verdiğim garantiyi veremem.

Yabancı kaynakları da okursanız oralarda da göreceğiniz shp9500'ün üzmeyeceğidir. Gamedac'ın 80Ohm'a yeterli gücü verip veremeyeceği hakkında bir bilgim yok ama 80ohm sürebildiği söyleniyorsa sürecektir. Ayriyeten 80ohm ve 32ohm versiyonlarının sesi konusunda 250Ohm'a verdiğim garantiyi veremem.

Amazon'da incelemelere baktım ve Philips'i insanlar hem müzik dinlemede hem de oyun oynamada övüyor. Ayrıca GameDac'e baktım, Reddit'te 80 Ohm'luk kulaklıklar ile iyi çalıştığını söyleyenler var. Şu an listemin en üstünde duruyor çok teşekkür ederim :)

Edit: GameDac'in özellikleri bunlarmış;
  • Frequency Response: 5 – 40,000 Hz
  • Audio Formats: 44.1 – 96 kHz, 16 – 24 bit
  • THD+N: <0.0032%
  • Signal to Noise Ratio: 109 dB
  • Output Power: 49 mW into 32 Ohms
  • Recommended Headphone Impedance: 16 – 80 Ohms

Geri
Yukarı