SU-57'nin Seri Üretimi Başlıyor!

F-35 gibi bozuk bir uçağı satın almadığımız için oldukça şanslıyız. Aslında hükümet bilerek kendini F-35 projesinden çıkarttı burada gerçekten başarılı bir oyun kuruldu. S-400 ler alınmak isterken zaten biliniyordu bu projeden çıkartılacağımız.

Sonuç olarak hem S-400 aldık hem de tazminat ödemeden F-35 gibi bakım maliyetleri çok yüksek ve radara yakalanmama konusu belirsiz olan bir uçaktan iyi kurtulduk.

Bu arada SU-57 de bizim ihtiyacımıza yönelik değil ama TF-X üretiline kadar alabiliriz. Tabi TF-X in göklere çıkması yaklaşık 5 yılı bulacaktır unutmayalım.
Ödediğimiz 10 milyar doları hesaba katmıyorsun kardeşim. F4'leri emekli etme vakti geçti bile.

F-35 ler için sadece 1,5 milyar dolar ödendi o para da geri alınacak doğal olarak. F-4 lerin uzun zamandır pek bir önemi yok zaten nerdeyse bütün operasyonlarımızı F-16 lar ile yapıyoruz.
F4'ler hala aktif olarak kullanılıyor. Nasıl etkisi yok? F35'ler gelseydi F4'lerin yerini alacaktı ve emekli edileceklerdi.

@InJustice İyi de F16 kıvraklığı beklenen bir uçak değil ki F35. F16'nın mühimmat taşıma yeteneği sıfır. Tek görevi hava savunması yaparak uçak düşürmek. Bunun için üretilmiş bir model. E bunun için de kıvraklığı ile avantaj sağlaması gerekiyor tabii ki.

F35'ın ise kendi klasmanında kıvraklığı oldukça yeterli. Çok amaçlı bir uçak için oldukça ideal hatta. Ve dünyada şu an bu uçagın eşi olmadığından kim ne derse desin başı çeker.

Diğer bir konu, SU57, F22'ye ozenerek yapılan bır ucak bence. Ruslar, iyi bir stealth yapıp ABD'nın kötü hava savunma sistemlerini çöp etmek istiyor gibi bu uçakla E hava savunma sistemi bu ucagı göremezse bu da avcılık işini rahatlıkla yapar. F35'lere nefes aldırmaz. ABD, devreye F22 sokarsa o zaman Ruslar good bye olur :)

Ruslar'ın askeri mühendisliği iyidir ama stabil değildir. Bunu SU57 ile baya gösterdiler. F22 gibi bir efsane çıkaracaklarını sanmıyorum. ABD neden mı F22 satmıyor, buyrun :) Saatlik gideri 60 bin dolar olan uçağı her ülke kullanamaz zaten :)

F35 ler bozuk bir uçak serisi

Dostum iyi hoş tüm yorumlarına saygım var da F35'lerin bozuk bir uçak serisi olduğunu nereden çıkarıyorsun :D Dünya üzerinde şu anda 3295 net sipariş almış bir uçaktan bahsediyoruz.
@InJustice İyi de F16 kıvraklığı beklenen bir uçak değil ki F35

Hayır dostum değil zaten :D Yukarıda ben ondan bahsettim. Demek istediğim alışık olduğum gücü onda hissedemiyorum. Bu tamamen öznel bir şey. F16'yı izlemek kadar keyif vermiyor YouTube'da bile. Yoksa F35 sınıfı için yeterli bir uçak.

Dostum iyi hoş tüm yorumlarına saygım var da F35'lerin bozuk bir uçak serisi olduğunu nereden çıkarıyorsun :D Dünya üzerinde şu anda 3295 net sipariş almış bir uçaktan bahsediyoruz.

Hayır dostum değil zaten :D Yukarıda ben ondan bahsettim. Demek istediğim alışık olduğum gücü onda hissedemiyorum. Bu tamamen öznel bir şey. F16'yı izlemek kadar keyif vermiyor YouTube'da bile. Yoksa F35 sınıfı için yeterli bir uçak.
Yukardaki sahsi takma. Bozukmus ve ABD filosuna 2600 tane katacak :D

F16 çok özel bir ucak, öznel olarak F16 ayridir tabii ki kalbimizde :)

Bu uçak baya iyi olacak. Zaten SU-35'in becerileri ortadayken bu uçak bence F-22'yi çok rahat katlayacak gibi. F-35'i zaten geç. Elde patlamış bir proje için konuşmaya bile değmez ki allah var hiç de istemiyordum:) Keşke bu kadar Amerikan bazlı tesisler ve sistemler kurmasaydık veya kullanmasaydık. Çok güzel bir proje olabilirdi. SU-35 ve SU-57 filoları. Ha yapılamaz mı dersen yapılabilir ama sıfırdan bir Hava Kuvvetleri oluşturmak kadar maliyetli olur ki bizim ülke bu yükü kaldıramaz maalesef. Polonya kadar kafamız çalışsaydı hem Rus hem Amerikan odaklı bir sistem kurabilirdik zamanında.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı