Su canlı mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Canlı olabilir mesela diğer maddelerden farklı olarak su, donduğu zaman yoğunluğu azalıyor ki bu çok az neredeyse tek denilecek kadar az bir olay. Kimya dersine giren her arkadaş şu şekli görmüştür bu şekle görede katının daha yoğun olması gerek ;
kati-sivi-gaz-molekulleri.jpg

Farkıl bir bakış açısı :D.

Aynı zamanda kimya dersine girip dersi dinleyen arkadaşlar şunu da bilirler;

Suyun basit fakat çevre açısından son derece önemli bir özelliği de suyun sıvı hali üzerinde batmadan yüzebilen, suyun katı hali olan buzdur. Bu katı faz, (sadece düşük sıcaklıklarda oluşabilen) hidrojen bağları arasındaki geometriden dolayı, sıvı haldeki su kadar yoğun değildir. Hemen hemen tüm diğer maddeler için, katı form sıvı formdan daha yoğundur. Standart atmosferik basınçtaki taze su, en yoğun halini 3.98 °C'de alır ve aşağı hareket eder, daha fazla soğuması halinde yoğunluğu azalır ve yukarı doğru yükselir. Bu dönüşüm, derindeki suyun, derinde olmayan sudan daha sıcak kalmasına sebep olur, bu yüzden suyun büyük miktardaki alt bölümü 4 °C civarında sabit kalırken, buz öncelikle yüzeyde oluşmaya başlar ve daha sonra aşağı yayılır. Bu etkiden dolayı, göllerin yüzeyi buz ile kaplanır. Hemen hemen tüm diğer kimyasal maddelerin katı halleri, sıvı haline göre yoğun olduğundan dipten yukarı donmaya başlarlar.

Suyun hacmi, bilinen tüm sıvıların aksine, belirli bir sıcaklığa (+4 °C'ye) düşene kadar azalır, daha sonra tekrar artmaya başlar. Donduğunda ise hacmi sıvı hale göre daha fazladır. Bu nedenle suyun katı hali, sıvı halinden daha hafiftir. Bu yüzden buz, suyun dibine batmayıp su üstünde yüzer. Suyun bu özelliği yaşamın kış aylarında ya da her zaman soğuk olan bölgelerde sudaki yaşamın devam etmesine olanak tanır. Deniz, nehir ve göllerin üst kısmı donar, buz üst kısımda kaldığı için su içindeki canlılar yaşamlarını sürdürmeye devam edebilirler.

Bunlara ek olarak 100% saf su -48 °C'de donar.

Öyle bir video izlemiş ve değişik yerlerde okumuştum. Bir de sanırım kristal yapısı varmış. Güzel sözlerin yanında su daha güzel kristalleşiyormuş. Doğru olduğuna inanıyorum. Size de mantıklı gelmiyor mu okunmuş su olayı? Ya da onu geçtim tatlı bir dille getirilen bir bardak su daha tatlı gelmiyor mu? Örnekler çoğaltılabilir.

Okunmuş su nedir hocam? Yapmayın etmeyin. Suya küfret yosun bağlar, güzel davran bozulmaz falan palavra. Su düpedüz cansızdır, net. Biyolojide de abiyotik (Cansız) faktör olarak geçer.

Şu katısı sıvısında yüzme olayı Antimon ve Bizmut elementlerinde de var. Su ilahi, yüce bir şey değil yani. Tabi bence...

Ben normal suyu sana, okunmuş su diye uzatırsam (Ki okunmamıştır aslında) o da tatlı gelecektir. Olay beyinde bitiyor.

İlahileşirmek ile alakası yok. Sadece suyun canlı olduğuna ben de inanıyorum. İsteyen inansın isteyen inanmasın. Bana doğru gibi geldi. Yapılan araştırmalar (yukarıda geçenler değil) bu yönde gibi geliyor bana.

Baya tutuldu bu konu, gerçek bir açıklama yokmu bende merak ediyorum ?

İki farklı açıklama var ikisi de araştırmalara dayanıyor. Sanırım hangisinin doğru olduğunu zaman gösterecek ya da kesin bir açıklama var biz bilmiyoruz.

Suya canlı cansız yorumu bilimsel olarak yapılamaz çünkü çok net bir biçimde cansızdır. İster internetten araştırın, ister ders kitaplarınızı açın, isterseniz de bilimsel sınıflandırmalara bakın. Hepsinde su cansızdır.
Canlı mı cansız mı sorusuna virüsler tabi tutulabilir. Çünkü hem canlılık özelliği gösterir hem de cansız. Suyun ise canlılık özelliği gösteren bir tek yönü dahi yoktur.

@Silinen üye dostum, eskiden öyle denilmiş olabilir. Şimdi de böyle deniyor. Millet ne yapsın? Kimseyi incitmeye gerek yok. Biraz sert gibi geldi tepkin bana. Sen düşünceni ve tavrını ortaya koy. İnsanları inanmaya zorlama. :D benim mesajım da sert olabilir istemeden seni kırdıysam ve sürç-i lisan ettiysem affola.

Canlı cansız kavramını suya uygulamak aslında çok kolay. Sizin canlı kavramınıza göre su canlı ya da cansız olabilir.

Benim canlı kavramım biyoloji dersinde öğrendiğimiz canlı kavramıdır. Şu üreme, organizasyon, gelişme, uyarana tepki verme vs. Bilimsel olarak da canlı cansız bu şekilde ayırt edilir. Su cansızdır.

Ama sizin canlı kavramınız farklı ise bilemem. Suyla konuşunca su tepki veriyorsa canlıdır ise bakış açınız, evet su canlı olabilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı