Sürekli elektriklerin gitmesi sisteme zarar verir mi?

Bulunduğum yerde pek çok kez elektrikler gidiyor ve bilgisayarım açıkken çok fazla karşılaştım bu durumla.
Bu kesinti sisteme zarar verir mi, verirse akım korumalı priz alsam işe yarar mı sizce ve hangi modeli almalıyım?
Bir de elektrik kesintisi sonrası sistemi normal açtığım şekilde mi açmalıyım veya güç kaynağını deşarj edip açmama gerek var mı?

(Anlık kesintiler de oluyor ama sistem kapanmıyor. Ev telefonundan şarj olma sesi gidip geliyor bazen)

APU sistem kullanıyorum ve güç kaynağımın modelini tam bilmiyorum, şu şekilde geçiyor:
GameGaraj 650W 80+Bronze

Buna kimse kesin cevap veremez bozulabilir de bozulmayabilir de tamamen sizin pcsinizin üretim bandından ne kadar kaliteli kompenentler kullanıldığı. Her bandan aynı kalitede kompenent çıkmaz çıkamaz. Bu tüm markalar için geçerli ama elektrik de en etkilenen parcalar hard disk ve SSD bu 2 donanım elektiğe dayanıklı değiller.

Elektrik kesintileri (özellikle devamlı gidip gelen elektrik kesintisi) anakarta zarar verir maalesef. Bunun için bütçenize uygun UPS almalısınız. Bütçeniz varsa FSP 600VA tavsiye ederim işinizi fazlasıyla halleder.

Ben Tunçmatik'in 5'li akım korumalı prizini kullanıyorum bir aralar benim burada da çok elektrik gidiyordu neyse ki cihaz hala sıkıntısız çalışıyor. Tavsiyem BIOS güncellemesi sakın yapma elektrik giderken.

Elektrik kesintileri (özellikle devamlı gidip gelen elektrik kesintisi) anakarta zarar verir maalesef. Bunun için bütçenize uygun UPS almalısınız. Bütçeniz varsa FSP 600VA tavsiye ederim işinizi fazlasıyla halleder.
Benim Psu 650W, yukarıda bir arkadaş söylemiştide en az 800-1000 watt'lık bir ups olmalı dedi.
Bu Önerdiğiniz UPS modeli,benim bilgisayara elektrik gittiğinde, sistemi kapatmama yetecek kadar gücü verebilecek mi?
@Purpaso

Benim Psu 650W, yukarıda bir arkadaş söylemiştide en az 800-1000 watt'lık bir ups olmalı dedi.
Bu Önerdiğiniz UPS modeli,benim bilgisayara elektrik gittiğinde, sistemi kapatmama yetecek kadar gücü verebilecek mi?
@Purpaso
@Yiğitt35

@Purpaso

@Yiğitt35

Çok fazla teknik bilgim yok bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. hb'ya girip yorumlara veya youtube dan video falan bakarak nasıl bir şey alman lazım fikir edinebilirsin. Yanlış yönlendirmek istemem.

Sadece bilgisayar ve modem bağlı olursa 650W fazlasıyla yeter. Kapatacak kadar vakit sağlar. 800-1000W olsa daha iyi olur ama amaç hemen kapatmaksa daha doğrusu kapatana kadar enerji gerekliyse 650W yeterlidir.

UPS va değeri, nominal değerdir, gerçek değeri farklıdır. FSP 650 VA ups, 360 watt çıkış gücü verebilir. Bunun anlamı, devreye girdiğinde eğer bağlı cihazların toplam güç tüketimi 360'tan fazlaysa, hemen kapanacaktır.

Çalışma süresi ise bu değerden bağımsız, tamamen içindeki pil kapasitesi ve ihtiyaç duyacağınız güce bağlıdır.
360'tan az ise, FSP 650VA UPS'in 7 ah kapasitesindeki pili bitene kadar çalıştıracaktır, o da 12 v * 7 a = 84 watt bitene kadar. Bağlı cihazlar mesela 352 watt güç tüketimine sahipse, 15 dakika boyunca çalıştıracaktır, yepyeni halinde.

UPS bağlayacağınız tüm cihazları bir üçlü prize bağlayın, elektrik kesintisinde çalışmaya mutlaka devam etmesi gereken çalışmalarınızı açarak multimetre yardımıyla, hem voltajı, hem amperi ölçerek ihtiyacınız olan gücü bulun ve bu gücün üzerinde bir UPS alın, kapasite içinse ilave pil bağlatmanız mümkün. Mesela 600 watt güç tüketiminiz varsa, 600 watt üstü güç veren bir UPS cihazının içindeki 12 v pilleri seri bağlantıyla çoğaltarak 50 ah yaptığınızda 1 saat, 100ah yaptığınızda 2 saat yetecek hale gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı