Sürekli elektriklerin gitmesi sisteme zarar verir mi?

2 sene önce almıştım bu sistemi hazır olarak.Yani o derecemi kötü PSU?
PSU'nun belirli bir kalite standartına sahip olması gerektiği kanaatindeyim, PSU işini görür ama o kadarla kalır, uzun süreli teknolojik alet kullanımında kaliteli mal almak dâhâ da uygun olur, hele hele elektrik kesintisi söz konusu iken.

Benim yaşadığım bölgede elektrik kesintisi olmuyor ama voltaj dalgalanması yaşanabiliyor nadiren, benim durumumda akım korumalı priz tercih edilebilir ancak senin durumunda ise UPS ve düzgün güç kaynağı uzun süreli kullanımda şart.

PSU'nun belirli bir kalite standartına sahip olması gerektiği kanaatindeyim, PSU işini görür ama o kadarla kalır, uzun süreli teknolojik alet kullanımında kaliteli mal almak dâhâ da uygun olur, hele hele elektrik kesintisi söz konusu iken.

Benim yaşadığım bölgede elektrik kesintisi olmuyor ama voltaj dalgalanması yaşanabiliyor nadiren, benim durumumda akım korumalı priz tercih edilebilir ancak senin durumunda ise UPS ve düzgün güç kaynağı uzun süreli kullanımda şart.
Sadece sistemi kapatmaya gücü yetecek kadar kaliteli bir model önerebilir misiniz?

Ups almadan önce iyice araştır ne kadarlık bir güç çıkışına ihtiyacın var ve ne kadar süre çalıştırabilir diye araştırmanı yap. Hepsiburada da şöyle bir yorum gördüm işine yarayabilir:

UPS cihazının aslında 2 önemli noktası var

1- çalıştıracağı cihaz için UPS ‘in watt değerinin yeterli olup olmadığı
2- çalıştıracağı cihazı ne kadar süre çalıştırabileceği

UPS cihazını bir baraj gibi düşünürsek, barajda biriken su miktarı ve barajın kapakları açıldığında akan su miktarı önemli oluyor.
Bu nedenle UPS alırken bu 2 soruyu sormalıyız: mesela bilgisayarı UPS cihazına bağlayacaksanız,

1- bilgisayarı (elektrik gittiğinde) çalıştırır mı?
2- eğer çalıştırırsa ne kadar süre çalıştırır?

Mesela siz 650 wattlık bir Line Interactive tipte herhangi bir marka UPS cihazı aldınız. İçinde de diyelim 1 adet 12v 7Ah akü var (içindeki akü sayısı ve akü gücü bilgisi markanın web sitesinde oluyor):

1- Siz bu UPS cihazına maksimum 650x 0.6 = 390 watt lık cihaz bağlayabilirsiniz. (Yani toplamda 390 watt çıkış gücü sağlayabilir) (0.6=> line interactive tip UPS için sabit değer) Yani mesela 400 wattlık bir cihazı çalıştıramaz.
Onun için —> ? X 0.6 = 400 ise ? = 666 watt olmalı UPS -mesela 850 watt, 1000 watt gibi-

2- UPS’de 1 adet 12v 7Ah akü vardı ==> 1 (adet) x 12 (12v) x 7 (7Ah) = 84 W/h => onunda %40 ‘ı (verimliliği %40) => 33 W/h toplam güç depolar => 80 watt lık bir cihazı bu UPS’e bağlarsak => 33/80 = 0.41 saat => 24 dakika çalıştırır.Eğer içinde 2 akü olsaydı bu rakamı 2 ile çarpıyoruz.

Ben ilk önce bir elektrikci getireyim ozaman, evin topraklmasına felan baksın, akımına baksın ve ona göre bir karar vereyim.
Görüşleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Birde elektrik gittiğinden beri Bilgisayarı hiç açmadım, 12 saatir felan elektrik gelmiş durumda.
Açarken normal bir şekilde açsam sıkıntı olmaz değil mi?

Tam konuyu okurken benimde elektriklerin gidip gelmesi, Dostum Akım korumalı priz bende de var fakat o elektrik geldikten sonra akım dalgalanmalarına karşı korur.

Arkadaşların dediği gibi kesintisiz güç kaynağı lazım. Yinede akım korumalı priz alıp takarsan hem elektrik gittiğinde diğer güç kaynağından elektrik çektiğinde akım dalgalanması olmaz.

Bana sorarsan gerek var mı bilemem yaklaşık 20 senedir topraklama olmayan evde kullandım. Bundan önceki PSU Cooler master kasa ile içinde olan bronze sertifikalı bir PSU'du normal pc açıkken bir yanık kokusu gelmişti entegre devresi yanmış fakat ben onu o halde 3-4 sene kullandım. Yani hiç hayatım boyunca elektrik kesilmesinden bir donanımın yanıp bozulduğunu görmedim. Bahsettiğim olayda PSU da olayda elektrik varken oldu. Belki elektrik kesilmelerin nedeni olabilir %100 bundanda diyemezsin gitmese bile ürün kalitesizliğindende olabilir.

Telefon içinde düşünüyorum iPhone 15 Pro max kullanıyorum gece bırakıyorum 20w hızlı orj şarj ile sabaha kadar işte bu durumlarda akım korumalı priz hayat kurtarabilir. Ama Adaptörlerin içinde de aynı devre sistemi var fazla w vermiyor o yüzden almıyorum. Çok da takılmıyorum 20 senedir buj şekilde 3-4 sistem değiştim sıkıntı olmadı.

Ben ilk önce bir elektrikci getireyim ozaman, evin topraklmasına felan baksın, akımına baksın ve ona göre bir karar vereyim.
Görüşleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Birde elektrik gittiğinden beri Bilgisayarı hiç açmadım, 12 saatir felan elektrik gelmiş durumda.
Açarken normal bir şekilde açsam sıkıntı olmaz değil mi?
Elektrikçiyle işin yok. Sadece kasa ve monitörün kaç watt çektiğine bakmalısın. Ona göre de işini görecek bir ups yeterli olur.
Bu işler biraz şans işi bir yerde 50 kere elektrik gider bir şey olmaz bir yerde tek sefer elektrik gider bir şey yanar. İllaki yanar da diyemeyiz. Laptop kullandığım için kendi bataryası üzerinden kullanıyorum elektrik giderse ups işlevi görüyor ama masaüstü kulansaydım özellikle yeni bir sistem olsaydı kesinlikle bir ups alırdım. Alacağın 1500-2000 tl lik bir ups seni belkide en az 3-5 bin tl lik dertten kurtaracak. Ayrıca ssd veya harddisk yanması durumunda dosyalarını kaybetmek de var bu işin içinde.

Akım korumalı prizler, sadece yüksek akıma karşı nötr ya da faz kablodan birine seri bağlı bir sigortadan ibaret. Panodaki şalterler de akım koruma sağlıyor, psunun içerisindeki sigorta da. Voltaja karşı bir etkisi yok. Yani akım korumalı prizler, tamamen pazarlama tuzağı.

Ayrıca, bir cihazın yüksek akım çekmesi, arıza sebebi değil, arıza sonucudur; cihazlara akım gitmez, cihaz akımı kendi çeker. Cihazdan kaynaklanmayan tek arıza ise voltaj düşüklüğüdür, bu durumda cihaz ihtiyaç duyacağı gücü sağlamak için çektiği akımı artıracaktır.

Elektrik kesintilerindeki olası sorun; elektrik ilk geldiği andaki yüksek voltajdır, bizdeki standart şebeke voltajı 230'dur ancak şebeke yüküyle düşeceği varsayılarak trafodan daha fazla verilir, elektrik geldiği anda cihazların çalışma gerilimi aralıklarının üzerinde bir voltajla gelme ihtimali var.

Sürekli elektrik gidip geliyorsa, ilk andaki yüksek voltaj tehlikesine karşı; regülatör, regülatör içerdiği için UPS, aşırı gerilimleri toprağa devreden parafudr ya da en pratik yol olarak voltaj koruma rölesi.

Kendi evimde kullandığım cihaz bu: 25.34AU $ 25% OFF|TOMZN TOVPD3 63VA Din ray 3 faz ayarlanabilir ve akım koruması ile voltaj koruyucusu röle altında 3*220V 380V| | - AliExpress

Akım korumalı prizler, sadece yüksek akıma karşı nötr ya da faz kablodan birine seri bağlı bir sigortadan ibaret. Panodaki şalterler de akım koruma sağlıyor, psunun içerisindeki sigorta da. Voltaja karşı bir etkisi yok. Yani akım korumalı prizler, tamamen pazarlama tuzağı.

Ayrıca, bir cihazın yüksek akım çekmesi, arıza sebebi değil, arıza sonucudur; cihazlara akım gitmez, cihaz akımı kendi çeker. Cihazdan kaynaklanmayan tek arıza ise voltaj düşüklüğüdür, bu durumda cihaz ihtiyaç duyacağı gücü sağlamak için çektiği akımı artıracaktır.

Elektrik kesintilerindeki olası sorun; elektrik ilk geldiği andaki yüksek voltajdır, bizdeki standart şebeke voltajı 230'dur ancak şebeke yüküyle düşeceği varsayılarak trafodan daha fazla verilir, elektrik geldiği anda cihazların çalışma gerilimi aralıklarının üzerinde bir voltajla gelme ihtimali var.

Sürekli elektrik gidip geliyorsa, ilk andaki yüksek voltaj tehlikesine karşı; regülatör, regülatör içerdiği için UPS, aşırı gerilimleri toprağa devreden parafudr ya da en pratik yol olarak voltaj koruma rölesi.

Kendi evimde kullandığım cihaz bu: 25.34AU $ 25% OFF|TOMZN TOVPD3 63VA Din ray 3 faz ayarlanabilir ve akım koruması ile voltaj koruyucusu röle altında 3*220V 380V| | - AliExpress
Bizim eve tadilat yapılırken böyle bir şey taktılar sürekli sigorta attırıyordu. Neden bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı