Sürekli Unutma Korkusu

pottie4r

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar, 12.sınıfa geçtim. Derslerim fena sayılmaz. AYT matematiği bitirdim (ciddiyim, 35 net yaptım en son 3D denemesinde), AYT fiziğin son kısımları kaldı yavaştan bitiyor (denemelerde 9-10 net çıkarıyorum), AYT kimya büyük oranda tamam diyebilirim (organik kimya hiç anlayamadım), AYT biyolojim çok kötü şu an evde onu çalışıyorum ve yazın halletmeye çalışacağım. TYT olarak ise genelde "iyi" denebilecek bir performansım var.

Her şey buraya kadar iyi ama ben sürekli kendimi yetersiz hissediyorum. Tam dersten kafamı kaldırıyorum 5 dakika telefona bakıyorum ve içimden bu gidişle başaramayacağım düşünceleri geçiyor. Her ne derse çalışırsam çalışayım diğerlerini unutacakmışım gibi hissediyorum. Gece uyumadan önce "Acaba şu konuyu unuttum mu?" düşüncesi beni yiyip bitiriyor. Bu yüzden gece 2'de açıp konu anlatımı dinliyorum (konuyu bilsem de tekrar olsun diye izliyorum). Geçen su içmeye kalkıp Alternatif Akım Full Tekrar videosu izledim 45 dakikalık.

Gerçekten kafayı sıyırmak üzereyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, 12.sınıfa geçtim. Derslerim fena sayılmaz. AYT matematiği bitirdim (ciddiyim, 35 net yaptım en son 3D denemesinde), AYT fiziğin son kısımları kaldı yavaştan bitiyor (denemelerde 9-10 net çıkarıyorum), AYT kimya büyük oranda tamam diyebilirim (organik kimya hiç anlayamadım), AYT biyolojim çok kötü şu an evde onu çalışıyorum ve yazın halletmeye çalışacağım. TYT olarak ise genelde "iyi" denebilecek bir performansım var.

Her şey buraya kadar iyi ama ben sürekli kendimi yetersiz hissediyorum. Tam dersten kafamı kaldırıyorum 5 dakika telefona bakıyorum ve içimden bu gidişle başaramayacağım düşünceleri geçiyor. Her ne derse çalışırsam çalışayım diğerlerini unutacakmışım gibi hissediyorum. Gece uyumadan önce "Acaba şu konuyu unuttum mu?" düşüncesi beni yiyip bitiriyor. Bu yüzden gece 2'de açıp konu anlatımı dinliyorum (konuyu bilsem de tekrar olsun diye izliyorum). Geçen su içmeye kalkıp Alternatif Akım Full Tekrar videosu izledim 45 dakikalık.

Gerçekten kafayı sıyırmak üzereyim.
Aynı yaştayız daha çalışmaya başlamadım. Hocam nasıl bu kadar fazla çalışabiliyorsunuz?

Selamlar iyi geceler. Umarım iyisinizdir. Yaşadığınız durumu kolaylıkla anlayabiliyorum. Bu durum biraz amaç-sonuç ilişkisine dayandığı için ben size ne söylersem söyleyeyim bu etki tamamen yerinden kalkmayacak. Endişelenmeyin. Yaşadığınız durum tamamen ruhsal durumunuzla alakalı. Öncelikle ''ezberlemek'' ile ''öğrenmek'' kavramları arasındaki farkı iyice kavramanız gerekiyor. ''Ezberlemek'' eylemini genel olarak öğretmenler öğretilmesi gereken konuları öğrenciye uygun bir dille öğrenip kendi aklından bilgiyi bilmeyen öğrencilere öğretmesi amacıyla yapılır. ''Öğrenmek'' ise sizin gibi öğrenci kategorisindeki insanların bilgileri sınavda soruların boş kalan yerlerini doldurmak için yapılır. Sizin amacınız bu bilgileri aklınıza kazımak olmamalı. Görsel hafıza denilen bir yapıyı mutlaka duymuşsunuzdur. Bilgileri yeteri kadar çalışıp gerekli tekrarları zamanında yaparsanız -herhangi bir hastalığınız yoksa veyahut aksi derecede bir heyecan yapmadığınız sürece- unutmazsınız. Gerekli tekrarları zamanında ve uygun şekilde yaparsanız sıkıntı olmayacaktır. Unutmayın siz bir öğrencisiniz. Sizin amacınız ''Ezberlemek'' değil ''öğrenmek''. Bir diğer kısım ise ruhsal duruma kalıyor. Vesvese yapmanızı anlayabiliyorum zira ben de vesveseden fazlasıyla müzdarip olan biriyim. Çaresi tabii ki bu düşünceleri görmezden gelmek fakat çokta mümkün olmuyor sizin de bildiğiniz üzere. Mümkün mertebe kendinizi çok fazla yormadan gerekli bilgileri öğrenme amacıyla çalışma masasına oturursanız hem bu düşünceden kurtulursunuz hem de içinizdeki bu vesvese kısa süre içerisinde kaybolur. Kendinize iyi bakın.

Haftalık ve aylık tekrarlar yaparsan bir konuyu unutman imkansıza yakın denebilir. Tekrar yapmayı ihmal etme, yeterince de soru çöz. Problem yaşamazsın, psikolojik zaten bu yaşadığın. Kendi kendini öyle inandırmışsın, öyle şartlandırmışsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı