Superonline 200Mbit internette 3 cihazda farklı hızlar

anti91

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Superonline 200Mbit hızı 3 farklı cihazda farklı hız alıyorum.
Speedtest vs yalan dolan çünkü anlık hızı kontrol ediyorlar. Benim problemin devamlı olan aktivitilerde kendini gösteriyor.
Mesela: Flim izleme, Udemy'de eğitim izleme, herhangi bir dosya indirme. Bu gibi durumlarda 1Mbit hız ile kullanım alıyorum.

1. cihazım: Lenovo Legion 5, laptopumda sorunsuz bir şekilde 200Mbit kullanabiliyorum.
Intel Wi-Fi 6 AX200 adaptörü bağlı kontrol ettiğimde: 5GHz (160MHz) destekliyor.

Fakat masaüstü ve diğer laptopumda 1 Mbit hız alıyorum.

2. cihazım: Masaüstü CAT7 kablo ile LAN bağlanıyorum. 1 Mbit hız alıyorum.
Realtek RTL8111h adaptörü bağlı kontrol ettiğimde: 2.5GHz(25MHz or 48MHz) destekliyor.

3. cihazım: MSI GL62M 7RDX.
802.11AC adaptörü bağlı kontrol ettiğimde: 5.8 GHz (20, 40, & 80 MHz) destekliyor.

Hız testlerin hepsi modemin yanında yapılmıştır.
Modem Superonline en yeni modemi olan Huawei HG8245x6'dır.

Sizce ağ adaptörlerini üst model alsam problemin geçer mi? Ve neden bir 2.5GHz ağ adaptörlerinde bir sorun oluşuyorsa Turkcell teknik servisi bu konuda bir bilgilendirme yapmıyor? Adamlar çözüm olarak eve gelip modeme reset atıp gitti yahu komedi...

Çözüm: VPN kullanmak (engellemedikleri VPN bulursanız tabii)
100Mbps bağlantım, TR'de Speedtest normal, yurt dışında herhangi lokasyona Speedtest'te 6-10 çıkıyor. VPN bağlanınca son hızda her şey düzeliyor 90Mbps gösteriyor. Bunun üstüne VPN bağlanınca pingim bile 20ms düşüyor. Saçma packetloss sorunları, sitelerin açılamaması, Superonline dandik DNS'inin Resolve edemeyip timedout olma problemleri VPN'le düzeliyor. Rezillik. Kimisi static IP 30₺ alınca cgnden çıkıp bu sorunun düzeldiğini yazmış. Zaten fahiş fiyat ödüyoruz paramızla rezil oluyoruz lafta sözde 100Mbps fiber. Her şeyi engelleyip özenle yavaşlatıyorlar. VPN protokollerine bile throttling hız limiti getirmişler. Örneğin Superonline'da 10Mbps çıkan bir bağlantı, Turkcell'in mobil internetinde 150Mbps çıkıyor. Low latency VPN tiplerini latencyli hale getirmişler. Turkcell'in gelişmiş sansür ve yavaşlatma teknolojisi China great firewall ile yarışıyor. Netflix 4K kullanırken 480p CRT tüplü TV kalitesinde gösteriyor. GitHub'a bile 500Kbps throttling yapılmış. Adamlar sanki mobilde alınan dakika paketinin yurt içinde geçerli olması gibi yurt dışı çıkışlarına sınır koymuş.

Yıllar önce bu sorunların hiçbiri yoktu. Modemle, adaptörle, kabloyla, donanımla hiçbir alakalı yok. Müşteri hizmetlerine dil dökmeyle uğraşılmaz. Kasıtlı olarak yapılan bir şey. VPN'siz internet şu an kullanılmaz halde.

100Mbps bağlantım, TR'de Speedtest normal, yurt dışında herhangi lokasyona Speedtest'te 6-10 çıkıyor. VPN bağlanınca son hızda her şey düzeliyor 90Mbps gösteriyor. Bunun üstüne VPN bağlanınca pingim bile 20ms düşüyor. Saçma packetloss sorunları, sitelerin açılamaması, Superonline dandik DNS'inin Resolve edemeyip timedout olma problemleri VPN'le düzeliyor. Rezillik. Kimisi static IP 30₺ alınca cgnden çıkıp bu sorunun düzeldiğini yazmış. Zaten fahiş fiyat ödüyoruz paramızla rezil oluyoruz lafta sözde 100Mbps fiber. Her şeyi engelleyip özenle yavaşlatıyorlar. VPN protokollerine bile throttling hız limiti getirmişler. Örneğin Superonline'da 10Mbps çıkan bir bağlantı, Turkcell'in mobil internetinde 150Mbps çıkıyor. Low latency VPN tiplerini latencyli hale getirmişler. Turkcell'in gelişmiş sansür ve yavaşlatma teknolojisi China great firewall ile yarışıyor. Netflix 4K kullanırken 480p CRT tüplü TV kalitesinde gösteriyor. GitHub'a bile 500Kbps throttling yapılmış. Adamlar sanki mobilde alınan dakika paketinin yurt içinde geçerli olması gibi yurt dışı çıkışlarına sınır koymuş.

Yıllar önce bu sorunların hiçbiri yoktu. Modemle, adaptörle, kabloyla, donanımla hiçbir alakalı yok. Müşteri hizmetlerine dil dökmeyle uğraşılmaz. Kasıtlı olarak yapılan bir şey. VPN'siz internet şu an kullanılmaz halde.
Aynen, biz oturduğumuz site yönetimine söyledik panoya asacaklar yazımızı. Tam olarak ne yazalım bu uyguladıkları sınırlama adı THROTTLİNG midir?

Muhtemelen bu çakallar dediğiniz gibi internet yavaşlatabiliyor olabilir ama bahsettiğim gibi yeni laptop'umda ve ek olarak iphone6s cihazımda aynı hız sorununu yaşamıyorum. Şimdi eski laptopuma wifi 6 ağ kartı aldım onu test edip bir fark olacak mı buraya yazacagım. 200mbit internet aldık video izlerken takılıyor insanı parasıyla rezil ediyorlar. Turktelekom 50mbit internet bunlardan daha iyidi valla..

Klasik Türkiye. Fahiş fiyat ödersin ve hızın sadece yurt içinde geçerli olur.

100mbps paket
speedtestte 50 görünüyor o bir sorun değil, indirme ve torrentte 10-12mb/s düzgün geliyor.
Superonline Türkiye speedtest:
1637534468292.png

Superonline Frankfurt speedtest (bu ping 1-2 yıl önce 30 civarı idi, bu da bir kalite kaybı) yurt dışı şimdi yüksek çıktı da normalde 6-14mbps saate göre yavaşlıyor herhalde:
1637534500237.png

VPN açıkken Superonline speedtest frankfurt:

1637534593044.png

İnterneti VPNsiz kullanamıyorum. Netflix normal bağlantıda saate göre çamur gibi 360-480p kalitede açıyor. bekleyince nadiren 720-1080. VPN açıkken otomatik 4k açıyor. Mobil hatta deneyince sıkıntı yok.

Valve oyunlarında ping normal bağlantıda 55-90ms (2 yıl önce 30-40 idi), vpn açıkken 38-63ms

wireguard protokolü 20mbps throttling sabitlenmiş. ne gariptir ki akıllı turkcellin sınırlı mobil internetinde 150-200mbps gibi maximum hızda indirirsen sınırsız ev internetinde limitlenmiş.

Her şeyi ultra sansürleyip yavaşlatmalarını geçtim adamların dns'i düzgün değil ve routinglerinde problem var. Adamlar yurt dışı çıkışına ya komple throttling yapmış (gelişmiş sansür teknolojileri olduğundan bu durum daha olası) ya da işbilmezlikten böyle.

Fast.com speedtest:

Normal bağlantı:
1637536002402.png

VPN açıkken:
1637535949046.png

Son düzenleme:
Turkcell gerçekten saçma sapan engellemeler yaparak işin ucunu kaçırmış. Çoğu zaman WhatsApp'dan yolladığım mesajlar bile geç iletiliyor. Aynı şekilde mobil YouTube uygulaması da çok sıkıntı yaratıyor. Bilgisayar da ise hiçbir sıkıntı olmadan kullanabiliyorum. Telefonda ise VPN açmadan başka çözüm bulamadım.

Uzun zamandır 200 Mbps paketi kullanıyorum. Wi-Fi ve Ethernet bağlantımda 200 Mbps hızı net olarak alabiliyorum. Modemim 255S. Bir sınırlama olsa hepimiz etkilenirdik diye düşünüyorum.

9D2AF7FC-D75C-4813-BB1F-C2769BEC4551.jpeg

DEAAEBC3-0609-469D-AC93-E7BD2B03578D.jpeg

Fast testinde upload henüz bitmemişti. O da 9.6 Mbps çıktı. İki testi de Wi-Fi üzerinden iPhone SE cihazımla yaptım.

Son düzenleme:
Turkcell gerçekten saçma sapan engellemeler yaparak işin ucunu kaçırmış. Çoğu zaman WhatsApp'dan yolladığım mesajlar bile geç iletiliyor. Aynı şekilde mobil YouTube uygulaması da çok sıkıntı yaratıyor. Bilgisayar da ise hiçbir sıkıntı olmadan kullanabiliyorum. Telefonda ise VPN açmadan başka çözüm bulamadım.

Tamam bunun nedeni DNS'lerinde veya hoplarında problem olmasından. Google vs veya herhangi site bazen açılmıyor. 1-2dk bekletiyor. YouTube sadece bazı saatlerde kısılıyor. Bazen de DNS problemi yüzünden kesiliyor video, her cihazda oluyor bu sayfaların açılmaması. Manuel DNS girince bu sıkıntı azalıyor. static ip satın alıp cgn'den çıkarak çözenler de var. şikayetvar ve forumlarda yıllardır aynı şikayet var, daha 1 gün önce bile aynı tip şikayetler yok sayfalar açılmıyor, netflix 200mbps kullanıyormuş da berbat gösteriyormuş.
Uzun zamandır 200 Mbps paketi kullanıyorum. Wi-Fi ve Ethernet bağlantımda 200 Mbps hızı net olarak alabiliyorum. Modemim 255S. Bir sınırlama olsa hepimiz etkilenirdik diye düşünüyorum.

Eki Görüntüle 1222744

Eki Görüntüle 1222745

Fast testinde upload henüz bitmemişti. O da 9.6 Mbps çıktı.
Bilmiyorum belki cgn'de değilsiniz veya static ipniz var veya şehre göre iyi routinge sahipsiniz. uzun süredir fiber bende bu berbat şekilde. Açık ara en abartılı sansür ve yavaşlatmayı yaptıkları da bir gerçek.

Son düzenleme:
Tamam bunun nedeni DNS'lerinde veya hoplarında problem olmasından. Google vs veya herhangi site bazen açılmıyor. 1-2dk bekletiyor. YouTube sadece bazı saatlerde kısılıyor. Bazen de DNS problemi yüzünden kesiliyor video, her cihazda oluyor bu sayfaların açılmaması. Manuel DNS girince bu sıkıntı azalıyor. Static IP satın alıp Cgn'den çıkarak çözenler de var. Şikayetvar ve forumlarda yıllardır aynı şikayet var, daha 1 gün önce bile aynı tip şikayetler yok sayfalar açılmıyor, Netflix 200Mbps kullanıyormuş da berbat gösteriyormuş.

Doğrudur. Ben Manisa ve Muğla da 2 farklı adreste kullandım fiberi. Hiçbir zaman bilgisayarlarda bir sorun yaşamadım ama mobil cihazlarda Wi-Fi beni çileden çıkardı. Farklı modemler cihazlar her şeyi denedim ama VPN hariç hiçbir şey çözüm olmadı. Yazın bir süre Türk Telekom kullandım mesela 10 numara hizmet aldım. Speedtest genelinde ise Manisa da 35'lik paket kullanırken her zaman 100 Mbps hız gösteriyordu. Muğla da ise şu an 100'lük paket var ve testlerde hep 200 üstü çıkıyor. Bana göre bu durum Speedtest yıl sonu verilerinde en hızlı internet olarak gözükmek. Diğer bir sebep ise neredeyse herkes Speedtest kullandığı için insanların gözünü boyamak.

Geri
Yukarı