Superonline, TTNET veya diğer erişimler mi?

Seyit Öktem

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Sarıyer, İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. 8 senedir (belki daha fazla) TTNET kullanıyorum. Bu Şubat ayında taahhüdü bitiyor. Çok uzun zamandan beri aralıklarla sürekli sinir bozucu kopmalar yaşıyorum. Dış hat kablosu (direkten gelen kablo) hariç evdeki tüm kablolar, modem, splitter değişti. Fakat buna rağmen ara ara kopmalar devam etmekte. Dış kabloyu bağlarken ek yaptıkları yeri açıkta bırakıyorlar. 8 senedir 2 kez dış kablo değiştirildi ve hep açık bırakıldı. Bildiğim kadarıyla bakır kablo oksijen veya dış durumlara maruz kalınca oksitlenir, bu da telefon/adsl hattında parazitlenme yapar ve kopmalar yaşanabilir. Ama bunu TTNET'e anlatamıyorum. Adamlara telefonda da serviste de "bakın dış hat kablosu açıkta kalırsa hava olaylarından dolayı oksitlenir kopma yaşayabilirim" diyorum ama onların verdiği cevap "biz hep böyle yapıyoruz böyle açık olması lazım, yoksa olmaz" diyorlar :). Ayaklarımda rahatsızlığım olmasa çıkıp kendim yapacağım kabloyu :). Hattım aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere 9908 Mb'e kadar hızı destekliyor, aldığım veri hızı 8192 Mb. Hız fazla gelseydi evet o zaman hattım kaldırmıyor bundan dolayı kopmalar yaşıyorum diyebilirdim, sanıyorum o da değil. Artık TTNET bana dama dedirtti. Superonline'ın TTNET alt yapısı kullandığını biliyorum. Fakat yine de TTNET'ten iyi midir ya da farklı seçenekler seçebilir miyim (Uydunet vb.), seçersem ne gibi alet edevat gerekir? Ya da TTNET'te kal kötünün iyisidir mi diyorsunuz? Bu konu hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız çok yardımınız dokunur. Katkıda bulunan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Oturduğum yer: Ferahevler/Tarabya-Sarıyer (TTNET'in sayfasında hangi alt yapıyı kullanıyorum bölümünde Hipernet6 kullanabilirsiniz yazıyordu ki o daha beter bir şey diye biliyorum, hatta Ali Güngör bunun hakkında bir konu yazmıştı).
Modem: TP-Link TD-W8961nd.
ADSL: 8 Mb'e kadar 50 GB AKK'lı.

Modem ve hat bilgileri aşağıdadır.
ADSL

ADSL Firmware Versiyonu
:​
FwVer:3.20.17.0_TC3087 HwVer:T14.F7_11.2
Hat Durumu
Showtime
Modülasyon
ADSL2 PLUS
Annex Modu
ANNEX_M

DownstreamUpstream
SNR Marjı
6.48.7db
Hat Zayıflaması
15.718.6db
Veri Oranı
8192799kbps
Max Oranı​
99081064kbps
CRC​
10

Bağlantı kopmaları yaşandığında modem üzerindeki adsl ışığı sönüyor mu?

Dnm değerin 15.7 görünüyor ve bu kalitede kesinlikle kopma yaşanmaması gerekiyor. Bu değerlerde kopma genelde ek bağlantılardan dolayı olur. Yaşansa bile günde bir kez belki o da istisna diyelim. Servis sağlayıcınız bu konu hakkında yani bağlantı kopmalarına ne cevap veriyor?

Ben şahsen DsmartNet kullanıyorum ve herhangi bir kopma yaşamadan erişim sağlayabiliyorum. Müşteri hizmetlerine ulaşmak zulüm olabiliyor. Bunun dışında arızalar hızlı bir şekilde gideriliyor.

Kopma yaşadığımda modem üzerindeki adsl ışığı sönüyor. Dışarıdaki direkten gelen hat kablosunun yarısında ek var ve açık halde. Kopmayı 5 ve daha üzeri rakamlarla yaşıyorum.

Maalesef oturduğum mahallede fiber hat bulunmuyor.

Arkadaşlar sanırım tek çözüm dış hat kablosunu TTNET'e tekrar yeniletmek. Çünkü Superonline TTNET'in altyapısını kullandığından bir farkı olmayacak. Diğer seçeneklerde olan fiber kabloyu oturduğum sokak desteklemiyor, Uydunet alması ise bize biraz sıkıntı olacak. Bunlardan dolayı hafta başı TTNET'i arayıp dış hat kablosunu tamamen yenilmeleri için servis çağıracağım. Fikirleriniz için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı