Superonline vaad edilenden az hız veriyor

Vulture

Hectopat
Arkadaşlar Wi-Fi için yaptığımız taahhütte hız 10 Mbps idi. Speedtest testlerinde 20 Mbps gösteriyor. 2 hafta önce 5 MB olan indirme hızı (biliyorum anormal) şu an 800-1 arasında geziyor. Neden 5 MB indiriyordum sizce? Speedtest'teki hız ile indirme hızım neden farklı? 10 Mbps yazsa 1.25 MB indirmesi gerekir ve kabullenebilir bir durum olur. 5 MB olması için yapabileceğim bir şey var mı veya 20 Mbps'yi kullanabilmem için bir ihtimal var mı? 5G Wi-Fi'lerde modem adının yanında 5G yazdığı hâlde bizim modemin adında yazmıyor. Bu bir sorun mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin bahsettiğiniz 5G olayı 5GHz olabilir mi acaba? Ve bu arada Superonline müşteri hizmetlerini arayınca modeminize yazılım yüklüyorlar bazen onu da talep edebilirsiniz. Son olarak bilgisayar kullanıcısı iseniz kablolu bağlantı ile bağlanın.

20 Mbps internet ile 2.5 MB/s hıza ulaşmanız gerekiyor. İnternet tarifeniz kaç Mbps?
Tarifede 10 mbps.
Sizin bahsettiğiniz 5G olayı 5GHz olabilir mi acaba? Ve bu arada Superonline müşteri hizmetlerini arayınca modeminize yazılım yüklüyorlar bazen onu da talep edebilirsiniz. Son olarak bilgisayar kullanıcısı iseniz kablolu bağlantı ile bağlanın.
Evet 5Ghz'den bahsediyorum. Kusura bakmayın. Komşularda sanırım 5Ghz mevcut. Onların modem adı bir tane "abcd" olarak var, bir tane de "abcd 5G". İnternetimin özelliklerine baktığımda 5Ghz olarak görüyorum. 5Ghz olsa isminin yanında 5G ibaresi bulunması gerekmiyor mu? Superonline müşteri hizmetlerini yarın arayacağım..Umuyorum bu sorun çözülür. Bilgisayar kullanıcısıyım ama mobilde de aynı sorun mevcut. Bilgisayara bağlayacağım bir kablo yok maalesef.

Tarifede 10 Mbps.

Evet 5GHz'den bahsediyorum. Kusura bakmayın. Komşularda sanırım 5GHz mevcut. Onların modem adı bir tane "abcd" olarak var, bir tane de "abcd 5G". İnternetimin özelliklerine baktığımda 5GHz olarak görüyorum. 5GHz olsa isminin yanında 5G ibaresi bulunması gerekmiyor mu? Superonline müşteri hizmetlerini yarın arayacağım. Umuyorum bu sorun çözülür. Bilgisayar kullanıcısıyım ama mobilde de aynı sorun mevcut. Bilgisayara bağlayacağım bir kablo yok maalesef.

5GHz dediğimiz olay daha hızlı ve daha kaliteli bir bağlantı hızına sizi ulaştırır. Bu ayarı 192.168.1.1 IP adresinden kendi modeminize admin adı ve şifresiyle giriş yaparak o özelliği aktifleştirirsiniz. Genellikle otomatik olarak açık olur ama kontrol edebilirsiniz.

Mega sitesinden indirme yaptıysanız dosya daha önceden kaydedildiği için indirme hızı aşırı yüksek olabiliyor. Eğer Speedtest'de 8-9 Mbps alıyorsanız bir sıkıntı yok demektir.

Mega sitesinden indirme yaptıysanız dosya daha önceden kaydedildiği için indirme hızı aşırı yüksek olabiliyor. Eğer Speedtest'de 8-9 Mbps alıyorsanız bir sıkıntı yok demektir.
Speedtestte 20 mbps alıyorum. Problem tam olarak bu. Mega sitesinden bir indirme yapmadım.
5GHz dediğimiz olay daha hızlı ve daha kaliteli bir bağlantı hızına sizi ulaştırır. Bu ayarı 192.168.1.1 IP adresinden kendi modeminize admin adı ve şifresiyle giriş yaparak o özelliği aktifleştirirsiniz. Genellikle otomatik olarak açık olur ama kontrol edebilirsiniz.
Nasıl eklendiğini aşama aşama gösterebilir misiniz veya varsa video linki, kaynak linki gönderirseniz çok sevinirim.

Peki 10 Mbps olduğu hâlde Speedtest'te 20 Mbps gözükmesine ne diyorsunuz? Uzun bir süre boyunca neden 5 MB indirme hızına sahiptim? 40-45 Mbps demek oluyor bu da yaklaşık olarak.

İlk aya özel internet hızını ikiye katlıyorlardı sanırım ya da ilk 3 ay. Bunun dışında Speedtest sonuçları her zaman aynı sonucu vermiyor belki de sizin o testi yaptığınızda modeme kimse bağlı değildi ve trafik yoğun değildi. Bir çok etkeni var. Hatta testi yaptığınız cihazın bile çok az da olsa belirli bir oranda etkisi var.

Geri
Yukarı